Հայաստանում «Անակլիա Այ Ի Փի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ն 540 ՄՎտ հզորության գազային էլեկտրակայան կկառուցի, որը մոտ600 մլն ԱՄՆ դոլար ներդրում կպահանջի: Այս մասին կառավարության օգոստոսի 14-ի նիստում հայտարարել է Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը:
Նախարարի խոսքով` հիշյալ կազմակերպությունը պատրաստակամություն է հայտնել ամբողջությամբ ֆինանսավորել էլեկտրակայանի կառուցումը և ակնկալում է կառավարության աջակցությունը մի շարք հարցերում:
«Խոսքը գազի երաշխավորված ծավալների մատակարարման ու անհրաժեշտ թույլտվությունների տրամադրման, ինչպես նաև` կայանների կառուցման նպատակով համապատասխան հողատարածքների հատկացման հարցում աջակցության, հարկային արտոնությունների, բարձրավոլտ էլեկտրական գծերից օգտվելու նախապատվության, էլեկտրաէներգիայի անարգել արտահանման իրավունքի և այլնի մասին է»,- ներկայացրել էնախարարը:
Ըստ Զախարյանի` ժամանակակից գազատուրբիններով աշխատող էլեկտրակայանները բավականին արդյունավետ են, այնպես որ «Ջեներալ Էլեկտրիկ» ընկերության արտադրության գազատուրբիններով աշխատող 540 ՄՎտ հզորությամբ գազային էլեկտրակայանի կառուցումը կնպաստի մեր երկրի էներգետիկ համակարգի անվտանգությանն ու կենսունակության ապահովմանը, ինչպես նաև` արտադրական հզորությունների զարգացմանն ու էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալների աճին, գրում է Panorama.am-ը:
«Գազաէլկետարակայանի կառուցումն ամբողջ կառավարության խնդիրն է, արտադրված հոսանքը արտահանելու ենք»,- հայտարարել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը` կարևորելով ծրագիրը:
Հայաստանում արևային էներգիան զարգացնելու համար հունիսի 27-ին Կլիմայի ներդրումային հիմնադրամի վերականգնվող էներգետիկայի ներդրումային ծրագիր է հաստատվել, որի ընդհանուր արժողությունը 40 միլիոն դոլար է: Ծրագրով նախատեսվում է արևային տեխնոլոգիաներ կիրառող ընկերությունների համար հարկային արտոնությունների կիրառում, արևային տեխնոլոգիայով աշխատող սարքերի տեղական արտադրության կազմակերպում և այլն:

На территории Армении будет построена газовая электростанция мощностью 540 МВт. Об этом на заседании правительства 14 августа заявил министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян.
По словам министра, на реализацию данного проекта потребуется около 600 млн долларов инвестиций, а газовую электростанцию построит компания «Анаклиа Ай И Пи Холдинг». Компания, как подчеркнул Ерванд Захарян, выразила готовность полностью финансировать строительство электростанции и при этом ожидает содействия правительства в ряде вопросов.
«Речь идет о гарантированных поставках газа и предоставлении необходимых разрешений, а также содействии в вопросе предоставления соответствующих земельных участков для строительства станций, налоговых льготах и праве на беспрепятственный экспорт электроэнергии и др.»,– отметил министр.
Е. Захарян добавил, что строительство электростанции будет способствовать обеспечению безопасности и жизнеспособности энергетической системы Армении, а также развитию производственных мощностей и росту объемов экспорта электроэнергии.
«Строительство газовой электростанции – задача всего правительства, а произведенную энергию мы будем экспортировать»,– добавил в свою очередь премьер-министр Овик Абраамян, сообщает Panorama.am.
Газовая или газопоршневая электростанция — это система генерации, созданная на основе поршневого двигателя внутреннего сгорания, работающего на природном или другом горючем газе. Возможно получение двух видов энергии, (тепло и электричество) и этот процесс называется «когенерация». Газовые двигатели могут использовать различные виды газа: природный, газы с низкой теплотворной способностью, невысоким содержанием метана и низкой степенью детонации или газы с высокой теплотворной способностью – факельный, пропан, бутан, а также приспособлены к перестройке для работы с одного вида газа на другой. Кроме того, имеется возможность применения двутопливных двигателей, работающих одновременно на жидком и газообразном видах топлива.
Одним из недостатков, является достаточно высокая концентрация вредных веществ в выхлопе, что требует применения дорогостоящих катализаторов. Вредные вещества в выхлопе появляются из-за сгорания моторного масла. Для снижения вредного воздействия на окружающую среду электростанциям требуются высокие дымовые трубы.