Երբ ցանկացած այլախոհություն մերժող բռնակալը սկսում է շուրջը լրտեսների ու դավաճանների տեսնել, ժամանակն է զգուշանալ: Հենց այդպիսի իրավիաճկ է հիմա Ադրբեջանում, գրում է ամերիկյան The Washington Post-ը: Իլհամ Ալիևի ռեժիմը ձերբակալել է երկրի ամենահայտնի իրավապաշտպաններից մեկին՝ Լեյլա Յունուսին, ինչպես նաև նրա ամուսնուն՝ Արիֆ Յունուսին:
Հուլիսի 30-ին Լեյլա Յունուսին ձերբակալեցին պետական դավաճանության, հարկերի վճարումից խուսափելու, ապօրինի ձեռնարկատիրության, փաստաթղթեր կեղծելու և խոշոր չափի խարդախության մեջ: Նրա ամուսնուն՝ Արիֆ Յունուսին ձերբակալեցին օգոստոսի 5-ին, երբ նրան մեղադրանք ներկայացվեց պետդավաճանության և խոշոր չափի խարդախության համար:
Լեյլա Յունուսը Բաքվի Խաղաղության ու ժողովրդավարության ինստիտուտի տնօրեն է, զբաղվում է քաղբանտարկյալների պաշտպանությաբ, ինչպես նաև Հայաստանի հետ երկխոսության հաստատման ու ժողովրդական դիվանագիտության նախաձեռնողներից է, ինչն էլ առիթ հանդիսացավ նրան պետական դավաճանության մեջ մեղադրելու համար:
Տարիներ շարունակ Յունուսը խոսել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների մասին: Եվս մեկ իրավապաշտպան Ռասուլ Ջաֆարովը վերջերս նույնպես ձերբակալվեց: Վերջին մի քանի ամսում տասնյակ մարդիկ ձերբակալվեցին քաղաքական պատճառներով: Բռնակալ Իլհամ Ալիևը հետապնդումներ է սկսել, սահմանափակելով քաղաքացիական ակտիվիստների գործունեությունն ու խստացնելով օրենսդրությունը, գրում է պարբերականը:
«Պարոն Ալիևը, հավանաբար, կարծում է, որ շատ խելացի է հիմա քննադատներին ճնշելը, երբ ճգնաժամն Ուկրաինայում միջազգային հանրության ուշադրություն կենտրոնում է: Սակայն հիմա խորհրդային տարիները չեն, այլևս անհնար է թաքցնել ոչ քաղաքակիրթ գործողությունները: Ձերբակալությունները իրավապաշտպանների ու այլ ոչ կառավարական կազմակերպությունների զանգվածային բողոքների պատճառ դարձան: Լեյլա Յունուսը բաց նամակ է գրել բանտից՝ դիմելով «ռեժիմի բորենիներին» ու հայտարարելով. «Դուք չկարողացաք դիմանալ մեր խոսքերին: Դուք պատասխանեցիք բռնությամբ»,-գրում է The Washington Post-ը:
Շեշտվում է, որ անհնար է հասկանալ, թե ինչպես Ալիևը կարողացավ նման հալածանքներ կազմակերպել, ստանձնելով Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը, որը առաջատար կազմակերպություն է համարվում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Ակնհայտորեն Ալիևը ծարավ է միջազգային հարգանքի, սակայն նրա գործողությունները միայն դատապարտման են արժանի:
«Լեյլա և Արիֆ Յունուսները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն: Հակառակ դեպքում Եվրոպայի խորհուրդը պետք է իրեն հարց տա՝ որքան կարելի է հանդուրժել մի երկրի նախագահությունը, որը չի հարգում մարդու հիմնարար իրավունքներն ու օրենքի գերակայությունը»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Մինչդեռ, Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ ազատ արձակել Լեյլա Յունուսին և Ինթիգամ Ալիևին, ասվում է կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
«Իրավապաշտպան Ալիևը ձերբակալվել է շինծու մեղադրանքներով և նրան հետապնդում են իրավապաշտպան գործունեության համար: Ալիևը իրավական օգնություն էր ցուցաբերում այն անձանց, որոնք քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդումների զոհ են դարձել: Նա նաև փորձագետների ու իրավապաշտպանների խմբի անդամ էր, որոնք կազմում էին քաղբանտարկյալների ու նրանց հետո համագործակցող միջազգային կազմակերպությունների ցուցակները՝ նրանց ազատ արաձակելու նպատակով»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը գտնում է, որ Ալիևին հետապնդում են իրավապաշտպան գործունեության համար, նրան համարում է «խղճի կալանավոր» և կոչ անում անհապաղ ազատ արձակել:
Հայտարարության մեջ նաև մտահոգություն է հայտնվում Լեյլա և Արիֆ Յունուսների առողջական վիճակի վերաբերյալ: «Ադրբեջանի իշխանությունները հրաժարվում են անհրաժեշտ բուժօգնություն ցույց տալ ու դեղորայք փոխանցել Լեյլա Յունուսին, որը տառապում է շաքարախտով և երիկամային անբավարարությամբ: Յունուսը ուժեղ ցավեր ունի և թուլություն, սակայն մեկուսարանից նրան չեն տեղափոխում հիվանդանոց: Միևոնուն ժամանակ, ամուսինների ընկերներին թույլ չեն տալիս նրանց սնունդով և դեղորայքով ծանրոցներ փոխանցել: Կազմակերպությունը գտնում է, որ Յունուսներին հետապնդում են կառավարությանը քննադատելու համար և պահանջում են անհապաղ ազատ արձակել նրանց»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Օգոստոսի 12-ին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանում իրավապաշտպանների վիճակով: Նրա հայտարարությունը հրապարակվեց ԵԽ կայքում: «Առավոտյան հեռախոսազրույց եմ ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ և խորը մտահոգություն հայտնել վերջին օրերին հայտնի իրավապաշտպանների ձերբակալության վերաբերյալ: Մենք պայմանավորվել ենք վերսկսել աշխատանքային խմբի գործունեությունը, որը բաղկացած է նախագահի աշխատակազմի ու քաղաքացիական հանրության ներկայացուցիչներից: Այն հիմնվել էր 2003-ին և գործել է մինչև 2008 թվականը: Աշխատանքային խմբի գործունեությունը կվերսկսվի ԵԽ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ»,- ասել է Յագլանդը:
Մինչդեռ Open Democracy կայքում հոդված հրապարակվեց այն մասին, որ ադրբեջանցի հայտնի իրավապաշտպանները հետապնդումների են ենթարկվում, սակայն «խավիարային քաղաքականության» շնորհիվ, դա ներվում է իշխանություններին: Հոդվածի հեղինակներն են իրավապաշտպաններ Դոմինիկա Բիչավսկա-Սինյարսկան և Ադամ Բոդնարը:
Ըստ հեղինակների, քանի որ Ադրբեջանը հարուստ է նավթով ու գազով, որոշ եվրոպական երկրների համար այն այլընտրանք է ռուսական առաքումներին: Ադրբեջանը նաև դիմում է «խավիարային դիվանագիտությանն», օգտագործելով բոլոր միջոցներն արևմտյան գործընկերներին հաճոյանալու համար ու միջազգային իմիջի բարելավման նպատակով ներդրումներ անելով:
Ալիևն օգտվում է այն հանգամանքից, որ աշխարհի ուշադրությունը գամված է Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություններին ու արաբա-իսրայելյան հակամարտությանը: «Ձերբակալելով ակտիվիստներին ու արգելելով նրանց հեռանալ երկրից, նա ջանում է կասեցնել եվրոպական հանրության իրազեկումը քաղբանտարկյալների խնդրին, մարդու իրավունքների խախտումներին ու կոռուպցիային»,-ասվում է հոդվածում:
Իրավապաշտպանները նշում են, որ իրենք կոչ չեն անում ԵՄ-ին տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ: Սակայն, ըստ նրանց, Եվրոպայի պարտքն է պաշտպանել երիտասարդ ադրբեջանցի ակտիվիստներին, որոնք տոգորված են ազատության, հանդուրժողականության, օրենքի գերակայության ու մարդու իրավունքների գաղափարներով: «Լռությունը դավաճանություն է մեր ժողովրդավարական արժեքներին»,-ասում են հոդվածի հեղինակները:

Когда диктатор, не терпящий никакого инакомыслия, начинает видеть вокруг себя шпионов и предателей, самое время быть начеку. Именно такой момент настал сейчас в Азербайджане, пишет американское издание The Washington Post.
Режим президента Ильхама Алиева ранее арестовал одну из самых известных правозащитниц страны – Лейлу Юнус, и ее мужа, Арифа Юнуса.
30 июля Лейла Юнус была арестована по обвинениям в госизмене, уклонении от уплаты налогов, незаконном предпринимательстве, фальсификации документов, мошенничестве в крупном размере. Ее супруг Ариф Юнус был арестован 5 августа, ему были у предъявлены обвинения по статьям о госизмене и мошенничестве в крупном размере.
Лейла Юнус – директор Института мира и демократии в Баку, занимается защитой политических заключенных, а также является одним из инициаторов установления диалога с Арменией в вопросе нагорно-карабахского конфликта и программ народной дипломатии, что, по-видимому, и стало поводом для обвинений в шпионаже.
На протяжении многих лет Юнус говорила о нарушениях прав человека в Азербайджане. Еще один правозащитник – Расул Джафаров, недавно также был арестован. За последние несколько месяцев десятки людей были заключены под стражу по политическим причинам. Диктатор Ильхам Алиев начал «закручивать гайки», ограничивая возможности деятельности гражданских активистов и ужесточая законодательство, пишет издание.
«Господин Алиев, возможно, думает, что очень умно подавлять критику именно сейчас, когда кризис в Украине приковал к себе внимание международного сообщества. Однако сейчас не советские времена, больше невозможно скрывать нецивилизованное поведение. Аресты привели к массовым протестам правозащитных и других неправительственных организаций. Лейла Юнус написала открытое письмо из тюрьмы, обращаясь к «шакалам режима» и заявляя: «Вы не смогли вынести наши слова. Вы ответили насилием», – пишет The Washington Post.
Издание особенно отмечает, что невозможно понять, как Алиев смог организовать такие репрессии в период председательства страны в Комитете министров Совета Европы – ведущей организации континента по защите прав человека. Алиев явно жаждет международного уважения, однако его действия заслуживают осуждения.
«Лейла и Ариф Юнус должны быть немедленно освобождены. Иначе Совету Европы следует задаться вопросом, как долго он может терпеть председательство страны, которая не уважает даже базовые права человека и верховенство закона», – говорится в публикации.
Между тем, международная правозащитная организация Amnesty International призывает власти Азербайджана немедленно освободить правозащитников Лейлу Юнус и Интигама Алиева. Об этом говорится в заявлении Amnesty International, размещенном на сайте организации.
«Правозащитник Интигам Алиев арестован по сфабрикованным обвинениям и его преследуют за правозащитную деятельность. Алиев оказывал правовую помощь в Азербайджане лицам, ставшим жертвами преследований по политическим мотивам, он был одним из немногих правозащитников, представляющих этих лиц в Европейском суде по правам человека. Он также был членом группы из числа экспертов и правозащитников, составляющей списки политзаключенных и сотрудничающих с международными организациями в целях их освобождения»,- говорится в заявлении.
Международная правозащитная организация считает, что Алиева преследуют из-за правозащитной деятельности, признает его «узником совести» и призывает к немедленному освобождению активиста.
В заявлении также выражено беспокойство в связи с состоянием здоровья арестованных супругов Лейлы и Арифа Юнус. «Власти Азербайджана отказываются оказывать необходимую медицинскую помощь и передавать лекарства Лейле Юнус, страдающей сахарным диабетом и почечной недостаточностью. Л.Юнус жалуется на сильные боли и слабость, однако руководство СИЗО не переводит ее в больницу. В то же время, друзьям супругов не позволяют передавать им передачи с пищей и лекарствами. Amnesty International считает, что Л.Юнус и А.Юнусa преследуют за критику правительства по проблеме политзаключенных и требует их немедленного освобождения», -говорится в заявлении.
12 августа генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд выразил обеспокоенность связи с положением правозащитников в Азербайджане.
«В состоявшемся сегодня утром телефонном разговоре с президентом Азербайджана Алиевым я выразил глубокую обеспокоенность в связи с арестами известных правозащитников в последние дни. Мы договорились о возобновлении деятельности рабочей группы, состоящей из представителей президентской администрации и гражданского общества. Она была основана в 2003 году и действовала до 2008 года. Деятельность Рабочей группы будет восстановлена с участием в ней представителей Совета Европы»,- заявил Ягланд.
Тем временем, на сайте Open Democracy была опубликована статья о том, что известные правозащитники в Азербайджане подвергаются преследованиям, однако благодаря «икорной дипломатии» властям это сходит с рук.
Согласно авторам статьи, арестовывая известных правозащитников, диктатор Ильхам Алиев на корню уничтожает гражданское общество в своей стране.
Геополитическое положение Азербайджана и энергоресурсы заставляют Запад закрывать глаза на ситуацию с правами человека в этой стране, отмечают авторы.
По мнению авторов статьи, так как Азербайджан богат нефтью и газом, для некоторых европейских стран ресурсы Азербайджана являются альтернативой российским поставкам. Также Азербайджан прибегает к «икорной дипломатии», используя все средства, чтобы добиться расположения западных партнеров, и вкладывая деньги в улучшение международного имиджа.
Алиев пользуется тем, что внимание мира приковано к событиям на Украине и арабо-израильскому конфликту. «Арестовывая активистов и запрещая им покидать страну, он старается не дать им информировать европейское сообщество о политических заключенных, нарушениях прав человека, коррупции», – сказано в материале.
Правозащитники отмечают, что они не призывают ЕС применить экономические санкции против Азербайджана. Однако, по их мнению, долг Европы – защитить молодых азербайджанских активистов, проникнутых идеями свободы, толерантности, верховенства закона и прав человека. «Молчание – это предательство по отношению к нашим демократическим ценностям», – отмечают Бычавска-Синьярска и Боднар.