14 Օգոստոս 2014 - 12:47 AMT
Ռուսաստանն ու Թուրքիան արձանագրություն են ստորագրել թուրքական ապրանքների ներմուծումն ընդլայնելու մասին: Այդ մասին հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը Անկարայում «Ռոսսելխոզնադզորի» պատվիրակության կազմում բարձրաստիճան աղբյուրի վրա հղումով:
«Մենք արձանագրություն ենք ստորագրել: Թուրքիան կներկայացնի մեզ ձեռնարկությունների ցուցակը, նրանց արտադրանքի մասին ամբողջական տեղեկատվությամբ: Խոսքը տասնյակ ընկերությունների մասին է, որոնք որպես ներկրողներ մուտք կունենան ՌԴ շուկա: Թուրքական կողմը հիանալի հասկանում է իր հնարավորությունները մեր շուկայում, հատկապես նրան գրավում է լոգիստիկան Ռուսաստանի հարավ դուրս գալու առումով»,-ասել է զրուցակիցը: Ռուսական կողմը պարտադիր պայման է ներկայացրել ապրանքների մանրակրկիտ ու պարտադիր մշտադիտարկման, անհրաժեշտ անալիզների ու տեսչական այցերի մասին:
«Երբ այդ ամենը կարվի և արդյունքները կուսումնասիրվեն, ընկերությունները կընդգրկվեն Ռուսաստանի և Մաքսային միության այլ երկրների տարածք ապրանք արտահանելու թույլտվություն ունեցող ընկերությունների պաշտոնական ցուցակում: Խոսքն այնպիսի ապրանքների մասին է, որոնք նախկինում չեն ներմուծվել Ռուսաստան Թուրքիայից: Դա կաթնամթերք է, մեղր ու մեղվաբուծական այլ ապրանքներ, ինչպես նաև ոչ սննդային նշանակության ապրանքներ՝ կաշի, բուրդ»,-ասել է աղբյուրը:
Թուրքիայի առաջարկած ընկերությունների ցանկում կան ձեռնարկություններ, որոնք արդեն երկար ժամանակ աշխատում են Եվրոպայի հետ: Ընդհանուր առմամբ, երկու կողմերի գնահատականով թուրք փորձագետները «շահագրգռված են, որ միասին մուտք գործեն ռուսական շուկա» և օգտագործեն այն հնարավորությունները, որ ի հայտ են եկել ԵՄ և ԱՄՆ գյուղարտադրողների դեմ Ռուսաստանի սահմանած պատժամիջոցների արդյունքում:
Օգոստոսի 6-ին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանն առաջարկել է Թուրքիային ավելացնել մրգի ու բանջարեղենի արտահանումը Ռուսաստան՝ փոխարինելու համար նախկինում Լեհաստանից ու Մոլդովայից ներկրվողները: Այն ժամանակ «Ռոսսելխոզնադզորը» հայտնեց, որ Թուրքիան կարող է արագ ավելացնել բուսական արտադրանքի արտահանումը:
Մինչդեռ, ավելի վաղ, ըստ «Ինտերֆաքսի», ՌԴ նախագահ Պուտինը հայտարարեց, որ առաջիկայում Եգիպտոսը պատրաստ է 30 տոկոսով ավելացնել գյուղմթերքի արտահանումը Ռուսաստան: Մինչ այդ Եգիպտոսն արդեն իսկ 30 տոկոսով ավելացրել էր արտահանումը, հիշեցրեց Պուտինը Սոչիում Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս Սիսիի հետ հանդիպմանը:
Բանակցություններում քննարկվել է եգիպտական լոգիստիկ կենտրոնի ստեղծման հնարավորությունը Սևծովյան շրջանում: Կողմերը պայմանավորվեցին նաև պարզեցնել եգիպտական գյուղմթերքի մուտքը ռուսական շուկա: ՌԴ գյուղնախարար Նիկոլայ Ֆյոդորովը նախկինում արդեն հայտարարել էր, որ գերատեսչությունը բանակցում է Թուրքիայից, Իրանից, Իսրայելից, Մարոկկոյից, Արգենտինայից, Էկվադորից, Պերուից ու Բրազիլիայից գյուղմթերքի ներմուծման շուրջ:
Ռուսական կողմն արդեն 100 բրազիլական ձեռնարկություն հավաստագրել է, հիմնականում միս արտադրող: Ըստ Ֆյոդորովի, հանդիպումներն ու շփումները պետական, ինչպես նաև բիզնես մակարդակով ամենօրյա են: Անդրադառնալով Չինաստանի հետ բանակցություններին՝ նախարարը նշել է, որ այս ուղղությամբ ևս աշխատանք տարվում է, սակայն չինական արտադրանքի հավանության խնդիր կա: «Չինաստանի մասով մենք շահագրգռված ենք ռազմավարական գործընկերության մեջ, մեզ հարկավոր է սպառողներին գոհացնող որակի ապրանք: Մենք արդեն ունենք հավաստագրված ձեռնարկություններ, սակայն արագ ընդլայնել այդ ցուցակը մենք դեռ չենք կարող, բայց աշխատանքն ընթացքի մեջ է»,-ասել է Ֆոյդորովը:
Մինչդեռ, օգոստոսի 12-ին Հայաստանի գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը հայտարարեց, որ արտահանման գործընթացն արդյունավետ կազմակերպելու դեպքում հայ արտադրողները հնարավորություն ունեն կրկնապատկել արտադրանքի ծավալները: Նրա խոսքով նաև, ի տարբերություն խոշոր արտադրողների, որոնք դեպի ՌԴ արտահանման ծավալների ավելացման հարցում դժվարությունների առջև չեն կանգնի, փոքր և միջին ընկերությունները կարող են մի շարք խնդիրների բախվել: Գերատեսչության ղեկավարը խոստացել է հնարավորինս աջակցել նրանց՝ արտահանման գործընթացը կազմակերպելու հարցում ու կենտրոնացված արտահանումներ կազմակերպելու համար առաջարկել գործակցել «Սպայկա» ընկերության հետ:
Նախարարը կոչ է արել առավելագույնս օգտագործել ստեղծված հնարավորությունը, ընդգծելով, որ առաջիկայում լարված աշխատանք է սպասվում:
Աշխատանքները համակարգված կազմակերպելու նպատակով նախարարությունում ստեղծվել է արտահանումների աջակցության աշխատանքային խումբ՝ փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանի գլխավորությամբ, որին խնդիրների դեպքում ընկերությունները կարող են դիմել:
Ավելի վաղ «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանն իր հարցազրույցում նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի նկատմամբ Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի սահմանած պատժամիջոցներին, նշել էր, որ ՌԴ-ն նույնպես պատժամիջոցներ է կիրառել տարբեր երկրների հանդեպ, ինչը նշանակում է՝ ռուսաստանյան շուկայում շատ մեծ հնարավորություններ են բացվել գյուղատնտեսական մթերքների հայ արտադրողների համար: Նախագահը հավաստիացրել էր, որ ՀՀ կառավարությունը խրախուսելու է հայ արտադրողներին, որպեսզի ավելի շատ մթերք արտադրեն, ինչպես նաև ստեղծելու է բոլոր հնարավորությունները, որ այդ մթերքը Ռուսաստանում իրացվի: Օգոստոսի 7-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արգելեց մեկ տարով գյուղատնտեսական ապրանքների, հումքի և սնդդամթերքի ներմուծումը Ռուսաստան ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ սահմանած երկներից,

Россия и Турция подписали протокол о расширении импорта турецких товаров. Об этом сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на высокопоставленный источник в делегации Россельхознадзора, которая провела переговоры в Анкаре.
«У нас подписан протокол. Турецкая сторона предоставит нам список предприятий, всю информацию по ним и их продукции. Эти предприятия, а мы говорим о десятках фирм, потенциально будут допущены на российский рынок в качестве экспортеров. Турецкая сторона прекрасно осознает свои возможности на нашем рынке. особенно привлекает короткое логистическое плечо для поставок товаров на юг России», – сказал собеседник агентства. Общее количество предприятий, которые вошли в расширенный список экспортеров, «в десятки раз превосходит то количество, которое раньше участвовало во внешней торговле в Россией». При этом российская сторона выдвинула обязательное условие, касающееся тщательного и обязательного мониторинга качества продукции, проведения необходимых анализов и инспекций на этих предприятиях.
«По окончании этих процедур и изучения предприятий российской стороной они будут включены в официальный реестр компаний, допущенных к экспорту товаров на территорию России и других стран Таможенного союза. Причем сейчас речь идет и о поставках той продукции, которая раньше не поставлялась в Россию из Турции. Это весь спектр молочной продукции, мед и продукция пчеловодства, а также продукция животноводства непищевого назначения, шкуры, шерсть», – сказал источник.
Среди предложенных Турцией компаний есть предприятия, уже долгое время работающие на европейском направлении. В целом, по оценкам обеих сторон, турецкие экспортеры «заинтересованы, чтобы консолидировано войти на российский рынок» и использовать возможности, которые появились после объявления РФ санкций в отношении производителей из ЕС и США. Из Турции Россия намерена импортировать мясомолочную продукцию, птицу, овощи и фрукты и рыбу.
6 августа стало известно, что Россия предложит Турции нарастить поставки овощей и фруктов для замещения продукции, ограниченной к ввозу в РФ из Польши и Молдавии. Россельхознадзор тогда сообщал, что Турция может быстро увеличить поставки растительной продукции, в первую очередь косточковых.
Между тем, ранее, по сообщению Интерфакс, президент России Владимир Путин заявил, что Египет в ближайшее время готов увеличить поставки сельхозпродукции в Россию еще на 30%. Ранее Египет их уже увеличивал, также на 30%, напомнил Путин по итогам состоявшихся во вторник в Сочи переговоров с президентом Египта Абдель Фаттахом ас-Сиси.
На переговорах обсуждалась возможность создания египетского логистического центра на Черноморском побережье. Также стороны договорились об упрощении доступа египетской сельхозпродукции на российский рынок. В ближайшее время представители Россельхознадзора и фитосанитарного контроля отправятся в Египет, чтобы на месте убедиться в качестве египетской продукции, заявил Путин.
Глава Минсельхоза РФ Николай Федоров также ранее заявил, что ведомство ведет переговоры об увеличении поставок сельхозпродукции из Турции, Ирана, Израиля, Марокко, Аргентины, Эквадора, Перу и Бразилии.
С момента введения запрета на импорт российская сторона аккредитовала более 100 бразильских предприятий, в основном производящих мясо. По словам Федорова, встречи и контакты на уровне государства и представителей бизнеса ведутся практически в ежедневном режиме.
Говоря о переговорах с Китаем, министр отметил, что работа также проводится, однако существует проблема с одобрением импорта китайской продукции в Россию. «По Китаю мы заинтересованы в стратегическом партнерстве, но нужен нам такой абсолютно удовлетворяющий вас, потребителей, гарант качества продукции. У нас есть уже сертифицированные предприятия, но быстро расширить этот список, стопроцентно доверяя аналогичным структурам (в Китае), мы пока не можем. Но работа идет интенсивно достаточно», – сказал Федоров.
Между тем, 12 августа министр сельского хозяйства Армении заявил о том, что армянские производители могут удвоить объем экспорта сельскохозяйственных товаров в Россию.
Ранее Серж Саргсян подчеркнул, что в связи с новыми возможностями для реализации сельскохозяйственных продуктов армянского производства, правительство будет содействовать инициативам. «Мы будем поощрять людей, чтобы они производили больше продуктов. Мы создадим все возможности, чтобы эта продукция была реализована в России. Однако лишь мер, предпринятых с нашей стороны, и нашего желания недостаточно. Мы должны понять, что источник благосостояния – это труд. Иного пути нет. Конечно, все крайне важно: важно открытое общество, наука, здравоохранение, конкуренция, но самое главное – труд. Если все мы будем осознавать, что источник благосостояния – труд, мы решим многие проблемы», – отметил президент.
7 августа Россия запретила поставки говядины, свинины, фруктов, птицы, сыров и молока из стран ЕС, США, Австралии, Канады и Норвегии. Ограничения вводятся сроком на один год.