15 Օգոստոս 2014 - 09:23 AMT
Վերջերս Մոսկվայի քաղաքային դատարանի կողմից Եգոր Շչերբակովի սպանության համար 17 տարվա ազատազրկման դատապարտված ադրբեջանցի Օրհան Զեյնալովը բողոքարկել է դատավճիռը Գերագույն դատարանում: Նրա փաստաբանը խնդրում է դատարանին մեղմացնել «Սպանություն» հոդվածով որակումն ու մեղմացնել պատիժը: Բացի այդ, Զեյնալվը մտադիր է խնդրել, որ իրեն թույլ տան պատիժը կրել հայրենիքում կամ հայրենիքին մոտ՝ ՌԴ Հյուսիսային Կովկասի գաղութներից մեկում, որտեղ կա ադրբեջանական համայնք:
Մոսկվայի քաղաքային դատարանի 2014-ի հուլիսի 28-ի դատավճիռը դեռ չի մտել օրինական ուժի մեջ, քանի որ Օրհան Զեյնալովը բողոքարկում է այն:
«Մենք բողոքարկել են դատավճիռը Գերագույն դատարանում՝ գտնում ենք, որ այն չափազանց կոշտ է ու խնդրում ենք վերանայել որակումը՝ կիրառել ՔՕ 105 հոդվածի 1 մասը («Կանխամտածված սպանություն»), ասել է Զեյնալովի դատապաշտպան Վիկտոր Անիկուշկինը, գրում է «Իզվեստիա» թերթը:
Օրհան Զեյնալովը դատապարտվել է ՌԴ ՔՕ 150 հոդվածի 2-րդ կետով՝ «Սպանություն խուլիգանական դրդումով»: Եթե Գերագույն դատարանը վերանայի մեղադրանքը, ապա 1-ին մասով նրան սպառնում է մինչև 15 տարի ազատազրկում, ինչը կարող է նպաստել, որ ազատազրկման ժամկետը նվազի:
Ինքը Զեյնալովը ցանկանում է պատիժը կրել հայրենիքում, այժմ նա իր փաստաբանի միջոցով բանակցում է ՌԴ-ում Ադրբեջանի դեսպանատան հետ:
«Ադրբեջանի դեսպանատունը կարող է ազդել պատիժը կրելու վայրի ընտրություն վրա: Ես արդեն եղել եմ դեսպանատանը, հիմա մենք խորհրդակցում ենք»,-ասել է փաստաբանը:
Եթե այս տարբերակը չգործի, ապա, ըստ Անիկուշկինի, նրա պաշտպանյալը կցանկանար պատիժը կրել Հյուսիսային Կովկասի գաղութներից մեկում:
Դատապաշտպանը չի բացառել, որ Ռուսաստանը կարող է փոխանակել Զեյնալովին իր որևէ քաղաքացու հետ, որն, օրինակ, նմանատիպ մեղադրանքով պատիժ է կրում Ադրբեջանում:
Ըստ կանոնների, դատապարտված օտարերկրացին իրավունք ունի միջնորդություն ներկայացնել պատիժը կրելու վայրի մասին, վերջնական որոշումը կկայացնի հատուկ հանձնաժողովը:
«ՌԴ Պատիժների կատարման դաշնային ծառայությունում» կարծում են, որ Զեյնալովը Հյուսիսային Կովկասի գաղութում հայտնվելու քիչ շանսեր ունի:
Վերոնշյալ ծառայությունը միջազգային իրավական պայմանագրերի շրջանակում ամեն տարի այլ երկրների է փոխանցում մոտ 300 դատապարտյալի: Միայն անցյալ տարի հայրենիք է տեղափոխվել 292 դատապարտյալ, այդ թվում Ադրբեջանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի քաղաքացիներ: Իսկ 2011 թ. Տաջիկստանը միանգամից իր 100 քաղաքացիների համար հարցում ներկայացրեց ՌԴ-ին, որոնք դատապարտված էին թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար:
Փորձագետները գտնում են, որ տեսականորեն Զեյնալովին կարող են արտահանձնել Ադրբեջանին:
«Ռուսաստանը պայմանագրեր ունի շատ երկրների հետ իրավական ու իրավաբանական օգնության մասին, այդ թվում Ադրբեջանի, որի շրջանակում Զեյնալովին տեսականորեն կարող են արտահանձնել,-պարզաբանել է դատապաշտպան Յանիս Յուկշան:-Պետք է կատարվեն որոշ պայմաններ: Օրինակ, պետք է հատուցվի տուժածներին հասցված վնասը: Ադրբեջանական կողմը պետք է երաշխավորի, որ Զեյնալովը պատիժը կկրի մինչև վերջ և համապատասխան պայմաններում»:
Ըստ փաստաբանի, Ադրբեջանի արդարադատության նախարարությունը պետք է դիմի ՌԴ համանուն նախարարությանն այդ խնդրանքով:
«ՌԴ արդարդատության նախարարությունը կարող է մերժել, օրինակ, այն հիմնավորմամբ, որ օտարերկրացին առանձնակի ծանր հանցանք է կատարել, այս դեպքում՝ սպանություն»,-հավելել է Յուկշան:
ՌԴ արդարդատության նախարարության և ՌԴ-ում Ադրբեջանի դեսպանատան ներկայացուցիչները չկարողացան մեկնաբանել իրավիճակը:
Եգոր Շչերբակովի սպանությունը կատարվել է 2013 թ. հոկտեմբերի 10-ին: Ըստ քննության, գիշերը ժամը 2-ին մոտ Եգոր Շչերբակովը տուն էր վերադառնում ընկերուհու հետ: Շենքի մուտքի մոտ, որտեղ ապրում էր Շչերբակովը, նրան է մոտեցել մի անհայտ տղամարդ, որը վիրավորել է աղջկան: Տղամարդկանց միջև լեզվակռիվ է առաջացել, որը վերածվել է ծեծկռտուքի, որի ժամանակ Շչերբակովը դանակով հարված է ստացել սրտի շրջանում: Հարձակվողը փախուստի է դիմել և հեռացել է հանցագործության վայրից: Задержали Зейналова 15 октября в подмосковной Հոկտեմբերի 13-ին մոսկովյան Արևմտյան Բիրյուլովո թաղամասում անկարգությունների առիթ դարձավ հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը տեղի բնակիչ 25-ամյա Եգոր Շչերբակովի սպանությունը: Սկզբում որպես «ժողովրդական հավաք» կազմակերպված ցույցը վերածվեց անկարգությունների: Վրդովված մարդիկ ջարդեցին բազայի դարպասները, վնասեցին սառնարանները, կոտրեցին կայանած մեքենաները, ջախջախեցին ձմերուկների առևտրի տաղավարը:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացներին: Հունգարիաում Ռամիլ Սաֆարովը դատապարտվեց ցմահ բանտարկության, իսկ 2012-ի օգոստոսի 31-ին Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց ոճրագործին, ուտեղ Սաֆարովին ներում և հերոսի կոչում շնորհեցին: Ի պատասխան Հայաստանը խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:
Ինչպես պնդում է Բուդապեշտը, մինչև Սաֆարովի արտահանձնումն Ադրբեջանը Հունգարիային երաշխիքներ էր տվել, որ նրա ցմահ ժամկետը դատարանը կարող է փոխել ազատազրկման այլ ժամկետով կամ պայմանական պատիժով միայն առնվազն 25 տարի բանտում անցկացնելուց հետո: Համաշխարհային հանրությունը խիստ քննադատության է ենթարկել Բուդապեշտին Սաֆարովի արտահանձնման համար, իսկ Բաքվին՝ նրան ապօրինի ազատելու համար: Ըստ որոշ աղբյուրների, Սաֆարովն արտահանձնվել էր 2-3 մլրդ եվրո գումարի հունգարական պետպարտատոմսերը գնելու Բաքվի խոստման դիմաց: Պաշտոնական Բուդապեշտը հերքում է այդ մեղադրանքները:
Ավելի ուշ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը փակ կուսակցական նիստում խոստովանել էր, որ որոշում է կայացրել մարդասպանին Ադրբեջանին արտահանձնելու մասին, թեև գիտեր, որ վաղ թե ուշ նրան ազատելու են: Կուսակցական նիստում Օրբանը հայտարարել էր, որ կուսակիցներն ու խորհրդականներն իրեն բազմիցս զգուշացրել են քայլի ռիսկերի մասին, սակայն հունգարացի վարչապետը դիտարկել էր այդ որոշոմը որպես ադրբեջանցիների օգտին ժեստ հետագայում Հունգարիայի բյուջեի համար նոր վարկատուների ապահովելու համար: Օրբանը նաև խոստովանել էր, որ գիտեր հնարավոր հետևանքների մասին, սակայն կարծում էր, թե Սաֆարովին մի քանի ամիս անց կազատեն «առողջական վիճակի պատճառով»:

15 Август 2014 - 08:33 AMT
Защита осужденного недавно Мосгорсудом на 17 лет за убийство Егора Щербакова уроженца Азербайджана Орхана Зейналова обжаловала приговор в Верховном суде. Его адвокат просит суд смягчить квалификацию по статье «Убийство» и снизить срок наказания. Кроме того Зейналов намерен просить направить его отбывать срок ближе к родине, в одну из колоний российского Северного Кавказа, где есть азербайджанская диаспора.
Приговор Мосгорсуда от 28 июля 2014 года по делу об убийстве 10 октября 2013 года жителя Москвы Егора Щербакова еще не вступил в законную силу, потому что осужденный на 17 лет заключения Орхан Зейналов сейчас обжалует это решение.
«Мы обжаловали приговор в Верховном суде — считаем его чрезмерно жестким и просим пересмотреть квалификацию: применить ч. 1 ст. 105 УК («Умышленное убийство»)», — сказал защитник Зейналова Виктор Аникушкин, пишет газета «Известия».
Орхан Зейналов был осужден по ч. 2 ст. 105 УК («Убийство, совершенное из хулиганских побуждений»). Если Верховный суд пересмотрит обвинение, то по ч. 1 ему грозит до 15 лет лишения свободы, что теоретически может закончиться снижением для него срока.
Сам Зейналов хотел бы отбывать срок на родине, поэтому сейчас он ведет переговоры с посольством Азербайджана в России через своего адвоката.
«Посольство Азербайджана может повлиять на решение о месте, где может отбывать срок Зейналов. Я уже ходил в посольство, сейчас мы ведем консультации», — добавил адвокат.
Если этот вариант не реализуется, тогда, по словам Аникушкина, его подзащитный будет проситься в одну из колоний на территории российского Северного Кавказа.
«Он бы хотел попасть в колонию, где есть его земляки», — пояснил адвокат.
Защитник также не исключил, что Россия может обменять Зейналова на своего гражданина, который, например, отбывает наказание по аналогичному обвинению в Азербайджане.
Согласно правилам, осужденный иностранец имеет право подать ходатайство о регионе, окончательное решение будет принимать специальная комиссия.
При этом в «Федеральной службе исполнения наказаний России» считают, что у Зейналова практически нет шансов попасть в колонию на Северном Кавказе.
ФСИН России в рамках международных правовых договоров ежегодно передает другим странам до 300 осужденных. Только в прошлом году отбывать различные сроки на родину отправились 292 человека, среди которых были граждане Азербайджана, Украины, Белоруссии, Молдавии, Таджикистана, Киргизии. А в 2011 году власти Таджикистана запросили у России сразу 100 своих граждан, которые были осуждены за незаконный оборот наркотиков.
Эксперты считают, что теоретически и Зейналова могут выдать Азербайджану.
«У России есть договоры со многими странами об оказании правовой и юридической помощи, в том числе и с Азербайджаном, в рамках которого Зейналова теоретически могут выдать на родину, — пояснил адвокат Янис Юкша. — При этом должны быть выполнены некоторые условия. Например, полностью возмещен ущерб потерпевшим. Также азербайджанская сторона должна гарантировать, что наказание он будет отбывать полностью и в соответствующих условиях».
По словам адвоката, минюст Азербайджана может обратиться в Минюст России с просьбой перевести заключенного на родину.
«Минюст России может отказать в такой просьбе, например, на основании того, что иностранец совершил особо тяжкое преступление, а в данном случае — это убийство», — добавил Юкша.
Представители Минюста России и посольства Азербайджана в России не смогли оперативно прокомментировать ситуацию вокруг Орхана Зейналова.
Убийство 25-летнего Егора Щербакова произошло 10 октября 2013 года. Гибель молодого человека, а также то, что полицейские не смогли раскрыть преступление по горячим следам, вызвала волну негодования у жителей района Бирюлево Западное. 13 октября они устроили массовые беспорядки, в ходе которых разгромили ТЦ «Бирюза» и попытались ворваться на территорию Покровской плодоовощной базы. Всего в столкновениях с полицией пострадали 20 человек, еще около 400 были задержаны. Между тем в ходе расследования выяснилось, что Зейналов не имел к овощебазе никакого отношения и перебивался в Москве случайными заработками.
Задержали Зейналова 15 октября в подмосковной Коломне. 18 октября он был арестован, ему предъявили обвинение по п. «и» ч. 2 ст. 105 УК РФ («Убийство, совершенное из хулиганских побуждений»). В первые дни после задержания Зейналов полностью признавался в содеянном. Впоследствии, однако, избрал другую позицию и на каждом допросе отрицал вину, а место, где оставил орудие убийства, показывать отказывался. Однако, по словам следователя, Зейналова опознала подруга погибшего Егора Щербакова.
31 августа 2012 года из Венгрии в Азербайджан был экстрадирован убийца армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиль Сафаров. На следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.