Ճգնաժամը Գազայում, իսլամիստական գրոհայինների գործողություններն Իրաքում ու Սիրիայում, միջազգային դիմակայությունն Ուկրաինայում ստիպում են մտածել, որ գրեթե ամբողջ աշխարհը պատերազմական իրավիճակում է, գրում է բրիտանական The Independent-ը:
Սակայն, փորձագետները կարծում են, որ իրականում մշտապես աշխարհում զինված հակամարտություններ են տեղի ունենում, և իրավիճակը գնալով միայն վատթարանալու է:
Որքան էլ մռայլ դա չհնչի, 162 երկրից, որոնք հաշվառված են Ավստրալիայի Էկոնոմիկայի և խաղաղության ինստիտուտի (The Institute for Economics and Peace) Խաղաղասիրության գլոբալ վարկանիշում վերջին հետազոտության ժամանակ, միայն 11-ն են, որ նեքաշված չեն որևէ հակամարտության մեջ իրենց տարածքում, կամ մեկ այլ պետության տարածքում: Այդ երկրներն են՝ Շվեյցարիան, Ճապոնիան, Քաթարը, Ուրուգվայը, Մավրիկին, Չիլին, Բոտսվանան, Կոստա Ռիկան, Վիետնամը, Պանաման ու Բրազիլիան:
Ավելին, աշխարհն ընդհանուր առմամբ աստիճանաբար նվազ խաղաղ է դարձել 2007-ից ի վեր՝ հակամարտությունների միտումն աճում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո առաջին անգամ:
Առավել մեծ զինված հակամարտությունների մեջ ներքաշված երկրների ցանկում է 10 պետություն՝ Հարավային Սուդան, Իրաք, Սոմալի, Սուդանի Հանրապետություն, Կոնգոյի Ժողովրդավարական Հանրապետություն, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետություն, Պակիստան, Կորեայի Ժողովրդական Դեմոկրատական Հանրապետություն, Նիգերիա, Ռուսաստան: Հետազոտողները նշում են նաև, որ այդ երկրներում մեծ քանակությամբ ահաբեկչական գործողություններ են տեղի ունենում, և մեծ է հանցավորության մակարդակը:
Խաղաղասիրության գլոբալ ինդեքսը կազմվում է 2007 թվականից: Գաղափարի հեղինակն է ավստրալացի ձեռնարկատեր Սթիվ Քիլելեան, այն արժանացել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջիմի Քարթերի և Դալայ լամայի հավանությանը:

15 Август 2014 - 10:15 AMT
Мир становится все менее мирным: Согласно Глобальному индексу миролюбия, лишь 11 стран не вовлечены в конфликты
Кризис в Газе, рост исламистских боевиков в Ираке и Сирии, а также международное противостояние в Украине заставляют задуматься о том, что весь мир находится в состоянии войны, пишет британская газета The Independent.
Однако эксперты считают, что на самом деле практически постоянно в мире происходят вооруженные конфликты, и положение дел будет только ухудшаться.
Как бы мрачно это ни звучало, из 162 стран, которые были учтены при последнем исследовании Глобального индекса миролюбия Австралийского Института экономики и мира (The Institute for Economics and Peace), только 11 не были вовлечены ни в какие конфликты как на своей территории, так и на территории другого государства. Это Швейцария, Япония, Катар, Уругвай, Маврикий, Чили, Ботсвана, Коста-Рика, Вьетнам, Панама и Бразилия.
Более того, мир в целом постепенно становится все менее мирным с 2007 года – тенденция к конфликтам стремительно нарастает впервые со Второй мировой войны.
В списке стран, которые больше других втянуты в вооруженные конфликты, оказалось 10 государств: Южный Судан, Ирак, Сомали, Республика Судан, Демократическая республика Конго, Центральноафриканская республика, Пакистан, КНДР, Нигерия и Россия. Исследователи также отмечают, что в этих странах происходит большое количество терактов и существует высокий уровень преступности.
Глобальный индекс миролюбия составляют с 2007 года. Автором идеи был австралийский предприниматель Стив Киллелеа (Steve Killelea), ее одобрили, в частности, бывший президент США Джимми Картер и Далай-лама.