Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել է, որ իշխանությունները պատրաստ են հարաբերություններ սկսել աբխազների հետ նոր էջից, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Զինված հակամարտությունն Աբխազիայում սկսվեց 1992 թ. օգոստոսի 14-ին: Պատերազմը տևեց 13 ամիս և 13 օր, տասնյակ հազարավոր մարդիկ զոհվեցին, հարյուր հազարավորները փախստական դարձան, Աբխազիան դուրս եկավ Թբիլիսիի վերահսկողությունից:
«Այսօր մենք պատրաստ ենք հաշտեցման, պատրաստ ենք նոր էջից հարաբերություններ սկսել մեր աբխազ եղբայրների հետ: Մենք լավ գիտենք խաղաղության արժեքը, գիտենք, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի: Ես վստահ եմ, որ հենց հաշտեցման, մեր եղբայրական հարաբերությունների, խախտված կապերի վերականգնման ու խաղաղ բանակցությունների ուղին ի վերջո միավորման կբերի մեր երկրները»,-հայտարարել է Ղարիբաշվիլին:
Ըստ նրա, 1992 թ. օգոստոսի 14-ը Վրաստանի նորագույն պատմության ամենաողբերգական օրերից մեկն էր: «Այդ օրն առաջին հերթին հիշեցնում է պատերազմի ավերիչ, մահացու ու ոչնչացնող ուժի մասին…Այդ պատերազմը ծանր վնաս հասցրեց մեր երկրին, Վրաստանի պետականությանը…Մենք միշտ կհիշենք այդ պատերազմը, որը բաժանեց վրացիներին ու աբխազներին»,-ասել է Ղարիբաշվիլին:
Վրաստանի ու Աբխազիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը չափազանց կարևոր է, այդ թվում նաև Հայաստանի համար:
Ավելի վաղ Աբխազիայի Ժողովրդական ժողովի պատգամավոր Բեսլան Գուբազը հայտարարել էր, որ տեղին չի համարում աբխազական երկաթուղու վերսկսման հարցի քննարկումը, որը միացնում է Հայաստանը Ռուսաստանի հետ, քանի դեռ պաշտոնական Երևանը չի ճանաչել Աբխազիայի պետական ինքնիշխանությունը:
Աբխազիայի հայ հանրության ներկայացուցիչները հուլիսի 8-ին հանդես են եկել աբխազական երկաթուղու վերագործարկման շուրջ լայն հանրային քննարկում նախաձեռնելու առաջարկով, ինչը տնտեսապես շահավետ է Աբխազիայի համար: Փաստաթուղթը ստորագրել են խորհրդարանի փոխխոսնակ, Աբխազիայի Հերոս Վաղարշակ Քոսյանը, ինչպես նաև երկրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր, Աբխազիայի Հերոս Գալուստ Տրապիզոնյանը, Լեոնի շքանշանակիր Կարապետ Ղարագյոզյանը և չորրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Մայրումյանը:
«Լինելով ամենակարճ ու էժան ճանապարհը հայկական ապրանքների արտահանման համար, երկաթուղու վերաբացումը թույլ կատ նաև Ռուսաստանին կայուն տրանսպորտային միջանցք ունենալ Կովկասի, Մերձավոր ու Միջին Արևելքի երկրների հետ:
Տնտեսական տեսակետից բյուջեն զգալի եկամուտ կստանա: 10 մլն տոննա բեռնվածության դեպքում, Աբխազիան, որպես տարանցիկ երկիր, կարող է տարեկան մոտ 6 մլրդ ռուբլի աշխատել: Իսկ Աբխազիայի մասնակցությունն անդրկովկասյան տրանսպորտային միջանցքին կնպաստի Աբխազիայի հետագա ներգրավմանը եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին»:
Աբխազիայի խորհրդարանականները դժկամությամբ են ընդունել այդ կոչը և սադրիչ են համարում այդ առաջարկը նախընտրական շրջանում: Օգոստոսի 24-ին Աբխազիայում կայանալու են նախագահի արտահերթ ընտրություններ: Պատգամավորներին վրդովեցրել է հետևյալ ձևակերպումը՝ «երկաթուղու աբխազա-վրացական հատվածը», ասվում էր հայտարարության մեջ:
Բեսլան Գուբազը կարծում է, որ մի իրավիճակում, երբ Վրաստանը շարունակում է Աբխազիան իր երկրի մի մասը համարել, երկաթուղային հաղորդակցության վերագործարկման դեպքում հայկական ու ռուսական կողմերը իրավական կարգի մի շարք խնդիրներ կունենան:
Նա նշել է, որ բեռների տարանցման համար վարձ կպահանջի ինչպես Սուխումը, այնպես էլ Թբիլիսին, ինչը բացասաբար կազդի այս նախագծի տնտեսական բաղադրիչի վրա:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական բաղադրիչին, ապա ըստ Գուբազի, այդ հարցը հնարավոր կլինի քննարկել, միայն եթե Հայաստանը ճանաչի Աբխազիայի անկախությունը:
2013-ի սեպտեմբերի 2-ին Վրաստանի այն ժամանակվա վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտնեց, որ սեղմ ժամկետում կլուծվի աբխազական երկաթուղու վերաբացման հարցը: «Մենք ունենք նման ցանկություն և պատրաստ ենք լուծելու այդ հարցը»,-ասել էր նա:
ԽՍՀՄ շրջանում աբխազական երկաթուղով տեղափոխվում էր 24 զույգ բեռնատար գնացք և 14 զույգ ուղևորատար: Երկաթուղային հաղորդակցությունն ընդհատվեց 1990-ականներին: Պատճառը Ինգուրի գետը կապող երկաթուղային կամուրջի պայթեցումն էր 1992-ին:

16 Август 2014 - 09:09 AMT
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил, что власти страны готовы начать отношения с абхазами с чистого листа, передает Новости-Грузия.
Вооруженный конфликт в Абхазии начался 14 августа 1992 года. Война продлилась 13 месяцев и 13 дней, ее следствием стали сотни тысяч беженцев, десятки тысяч погибших, Тбилиси потерял контроль над территорией Абхазии.
«Сегодня мы готовы к примирению, готовы начать отношения с нашими абхазскими братьями с чистого листа. Мы хорошо знаем цену миру, знаем, что альтернативы миру нет. Я уверен, что к объединению нашей страны нас приведет именно путь примирения, возвращения наших братских отношений, восстановления разрушенных связей и мирные переговоры, что, разумеется, подразумевает учет интересов абхазов», – заявил Гарибашвили.
По его словам, 14 августа 1992 года было одним из самых трагичных дней в новейшей истории Грузии.
«Это дата, которая, в первую очередь, напоминает о разрушительной, пагубной и уничтожающей силе войны… Эта война нанесла тяжелейший ущерб нашей стране, государственности Грузии… Мы всегда будем помнить эту войну, которая разделила грузин и абхаз», – отметил Гарибашвили.
Нормализация отношений Грузии и Абхазии чрезвычайно важна, в том числе и для Армении.
Ранее депутат Народного собрания Республики Абхазия Беслан Губаз заявил, что считает неуместным обсуждение вопроса восстановления работы абхазского участка Закавказской железной дороги, который бы соединил Армению с Россией, до того момента, пока официальный Ереван не признает государственный суверенитет Абхазии.
Группа представителей армянской общественности Абхазии 8 июля выступила с предложением начать широкое общественное обсуждение вопроса о возможности возобновления железнодорожного сообщения через республику, как экономически выгодного для Абхазии. Документ подписали вице-спикер парламента, Герой Абхазии Вагаршак Косян, а также депутат парламента второго созыва, Герой Абхазии Галуст Трапизонян, кавалер Ордена Леона Карапет Карагозян и депутат парламента четвертого созыва Валерий Майромян.
В распространенном ими заявлении говорится: «Мы полагаем, что уже сейчас Абхазия может способствовать процессам экономической интеграции на Кавказе и в Закавказье, и сама стать активной участницей этих процессов. Для этого мы призываем вернуться к обсуждению вопроса открытия абхазско-грузинского участка бывшей Закавказской железной дороги.
Являясь наиболее коротким и дешевым, этот участок позволил бы армянским экспортным товарам следовать в Россию по оптимальному пути, а Россия, в свою очередь, получила бы устойчивый транспортный коридор с государствами Кавказа и Ближнего и Среднего Востока.
С экономической точки зрения наш бюджет получит значимую дополнительную статью доходов. Так, по имеющимся оценкам, при загрузке железной дороги в 10 млн тонн, наша страна, как транзитное государство, сможет зарабатывать до 6 млрд рублей ежегодно. При этом, само участие Абхазии в транскавказском транспортном коридоре будет способствовать дальнейшему вовлечению Абхазии в евразийские интеграционные процессы».
Однако Беслан Губаз не согласен не только с терминологией («абхазо-грузинский участок бывшей Закавказской железной дороги»), но и с тем, как подписанты видят реализацию проекта. Он убежден, что в ситуации, когда Грузия продолжает считать Абхазию частью своей территории, в случае запуска железнодорожного сообщения у армянской и российской сторон возникнет целый ряд проблем правового характера.
Не говоря уже о том, отметил он, что оплату за транзит грузов по территории Абхазии будет брать как Сухум, так и Тбилиси. Что самым негативным образом отразится на экономической составляющей данного транспортного проекта.
Что до политической составляющей, то Беслан Губаз считает, что тему восстановления железнодорожного сообщения между Россией и Арменией через территорию Абхазии уместно обсуждать только после признания Арменией независимости Абхазии.
2 сентября 2013 года тогда еще премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили, сообщил, что намерен в кратчайшие сроки решить вопрос работы абхазской дороги. «У нас есть желание и мы готовы быстро разрешить вопрос работы этого железнодорожного сообщения», – сказал он.
В советское время по абхазскому участку Закавказской железной дороги проходило 24 пары грузовых поездов и 14 пар пассажирских. Железнодорожное сообщение между Грузией и Россией по абхазской железной дороге было прервано в начале 1990-х годов. Причиной стал взрыв железнодорожного моста через реку Ингури в 1992 году.