18 Օգոստոս 2014 - 10:03 AMT
Իրավապաշտպանների և ՈԿԿ-ների հետապնդումների պատճառով Ադրբեջանը պետք է հեռացվի Թափանցիկության միջազգային նախաձեռնությունից: Նման նախաձեռնությամբ է հանդես եկել Human Rights Watch-ը, հայտնում է Contact.az-ը:
Ադրբեջանը միջազգային Արդյունահանող ոլորտների թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՈԹՆ) կոալիցիայի հիմնադիր անդամներից մեկն է: Կոալիցիան նպաստում է բնական ռեսուրսների բաց կառավարմանը: Սակայն Ադրբեջանի կառավարությունը սահմանափակող օրենքներ է ընդունում ՈԿԿ-ների դեմ, սպառնալով փակել դրանք, ասվում է HRW հայտարարության մեջ:
HRW ավագ հետազոտող Լիզա Միսոլը հայտարարել է. «Ադրբեջանը լկտիորեն խախտում է կոալիցիայի օրենքները, և այդ կառույցը չի կարող թույլ տալ իրեն մասնակից լինելու նման երեսպաշտությանը: Կառավարությունը գործնականում անհնար է դարձրել անկախ կազմակերպությունների մեծամասնության աշխատանքը, և նրանք դադարեցրել են իրենց մասնակցությունը կազմակերպությանը: Նրանց առաջնորդները վախենում են ձերբակալությունից՝ հայտնի երեք իրավապաշտպանների կալանավորումից հետո»:
Արդյունահանող ոլորտների թափանցիկության նախաձեռնության կոալիցիան (ԱՈԹՆ) միավորում է երկրները, ընկերություններն ու ՈԿԿ-ները՝ տվյալներ հրապարակելու համար նավթային, գազային և լեռնահանքային արդյունահանումից պետությունների եկամուտների վերաբերյալ: Ջանքերն ուղղված են լավ կառավարման խրախուսմանը ռեսուրսներով հարուստ երկրներում եկամուտների օգտագործման վերաբերյալ բաց հանրային բանավեճի միջոցով: Քաղաքացիական հասարակության անվճար ու ակտիվ մասնակցությունը ԱՈԹՆ գործունեությանն այդ կազմակերպության հիմնաքարն է: Մասնակից ու թեկնածու երկրներից պահանջվում է միանշանակ հարգել հիմնարար ազատությունները:
Ադրբեջանի կառավարությունը, որտեղ արդեն երկար ժամանակ ցավալի իրավիճակ է մարդու իրավունքների ոլորտում, անզիջում պայքար էր սկսել կառավարության քննադատների ու անկախ խմբերի դեմ 2013 թ. նախագահական ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ, և մինչ օրս այդ ճնշումը միայն ուժգնանում է: Վերջին երկու տարում իշխանությունները ձերբակալել ու կալանավորել են առնվազն 40 լրագրողի, քաղաքացիական ակտիվիստի ու իրավապաշտպանի տարբեր շինծու մեղադրանքների հիման վրա, այդ թվում հարկերից խուսափելու, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, նույնիսկ պետական դավաճանության մասով:
Ադրբեջանում եկամուտների թափանցիկության ոլորտում աշխատող ակախ խմբերը բախվել են սահմանափակումների, որոնք խոչընդոտում են նրանց աշխատանքը: Վերջին ամիսներին նրանց վիճակը կտրուկ վատացել է, քանի որ կառավարությունը սառեցրել է նրանց բանկային հաշիվները և չի գրանցում նրանց դրամաշնորհները: Ճնշումներն ու սահմանափակումները ստիպել են կոալիցիայի անդամներից շատերին կասեցնել գործունեությունը: Այդ խմբերի ֆինանսավորման արգելակումը կառավարության լայն ջանքերի մասն է միայն, որը նպատակ ունի ճնշելու անկախ խմբերի գործունեությունը:
Կառավարությունը սաեռցրել է բազում ՈԿԿ-ների բանկային հաշիվները և թույլ չի տալիս նրանց նոր դրամաշնորհներ ստանալ օտարերկրյա դոնոր կազմակերպություններից: Օգտագործվում են օրենսդրական սահմանափակումներ, որ ընդունվել են այս տարվա փետրվարին: Իշխանությունները նաև սկսել են քաղաքական ենթատեքստ հաղորդել իբր տեղ գտած հարկերից խուսափելու վերաբերյալ հետաքննություններին: Այդ ամենը վերաբերում է մոտ 20 ՈԿԿ-ի: «Տարիներ շարունակ ԱՈԹՆ ղեկավարությունը չկարողացավ պաշտպանել քաղաքացիական մասնակցության սկզբունքն Ադրբեջանի կառավարությունում: Երկրում անողոքաբար հետապնդում և բանտ էին նետում իրավաբանների, լրագրողների ու այլ քննադատների՝ գնալով խստացնելով օրենսդրությունը: Այժմ, երբ բոլորն են հայտնվել կացնի հարվածների տակ, ակնհայտ է, որ չի կարելի անտեսել մարդու իրավունքների խախտումը»,-նշել է Միսոլը:
Ըստ Contact.az-ի, ԱՈԹՆ տուժած ակտիվիստների թվում են՝ ԱՈԹՆ Վարչության անդամ ու ազգային համակարգող Գուբադ Իբադօղլուն, Մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական նորմերի ինստիտուտը (Էլչին Աբդուլլաև), Նավթագործների իրավունքների պաշտպանության կոմիտեն (Միրվարի Ղահրամանլի), Տնտեսական բարեփոխումներին աջակացության ընկերակցությունը (Զոհրաբ Իսմաիլ) և այլոք: Նրանց բոլոր անձնական հաշիվներն ու կազմակերպությունների հաշվեհամարները սառեցված են, նրանց արգելվել է մեկնել երկրից: Դա հատկապես մտահոգիչ է, քանի որ ավելի վաղ կառավարության քննադատները ձերբակալվել են հարկային խախտումների վերաբերյալ շինծու գործերով: Եթե առաջիկայում իրավիճակը չշտկվի, տասնյակ խմբեր, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի ձևով առնչվում են ԱՈԹՆ հետ, կփակվեն:
Ամենաակտիվ խմբերի մոտ կեսը դադարել է գործել 2014-ի հուլիսից, քանի որ զրկվել է ֆինանսավորումից: Մյուս խմբերը զրպարտանքի ու հետապնդումների թիրախ են դարձել: Հյուրանոցներն ու այլ կառույցները տարածք չեն տրամադրում նրանց միջոցառումների համար: Այդպիսով Ադրբեջանի իշխանությունները ցուցադրաբար խախտում են ԱՈԹՆ հիմնական սկզբունքը՝ քաղաքացիական հասարակության անարգել մասնակցությունը բնական պաշարների կառավարման շուրջ հասարակական բանավեճին: ԱՈԹՆ վարչությունը դեռ 2013-ի մայիսին դիմել էր նախագահ Ալիևին` կոչ անելով օրենսդրական սահմանափակումներ չսահմանել ՈԿԿ-ների հանդեպ: Սակայն, Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչները վստահեցնում էին, որ իրավական սահմանափակումները խոչընդոտներ չեն ստեղծի քաղաքացիական հասարակության համար:
ԱՈԹՆ կանոնները թույլ են տալիս կասեցնել ցանկացած մասնակից երկրի մասնակցությունը կամ նույնիսկ վտարել «ԱՈԹՆ կարևոր սկզբունքների ու պահանջների» խախտման համար: Կանոնները թույլ են տալիս նվազեցնել մասնակից երկրի կարգավիճակն ու ժամկետ սահմանել իրավիճակի բարելավման համար:
2013-ի հոկտեմբերին նախագահական ընտրություններից հետո Ադրբեջանի կառավարությունը մեծ արշավ սկսեց քաղաքական ընդդիմախոսների ու ակտիվիստների դեմ: 2013-ի դեկտեմբերին խորհրդարանը հաստատեց ՈԿԿ-ներին առնչվող մի շարք օրենքներում ուղղումների վերաբերյալ մեծ ու շատ վիճահարույց փաթեթը, իսկ նախագահը ստորագրեց 2014-ի փետրվարին: Այդ ուղղումները թույլ տվեցին իշխանություններին հետապնդել անկախ խմբերին: 2014-ի կեսին կտրուկ աճեցին քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալությունները՝ հուլիսի 30-ին ձերբակալվեց Լեյլա Յունուսը, հետո նրա ամուսինը՝ Արիֆ Յունուսը: Օգոստոսի 2-ին ձերբակալվեց Ռասուլ Ջաֆարովը, ևս մեկ ականավոր իրավապաշտպան և կառավարության քննադատ: Օգոստոսի 8-ին ձերբակալվեց իրավաբան իրավապաշտպան Ինթիգամ Ալիևը: Այդ ձերբակալությունները բացասական ազդեցություն ունեցան, ահաբեկելով երկրի ամբողջ քաղաքացիական հանրությանը, նշում է Human Rights Watch-ը:

18 Август 2014 - 09:02 AMT
Азербайджан должен быть отстранен от Международной инициативы прозрачности, уверены в Human Rights Watch
Преследование правозащитников и НПО в Азербайджане должно привести к его отстранению от Международной инициативы прозрачности. С такой инициативой выступила организация Human Rights Watch, передает Contact.az.
Азербайджан является членом-основателем Инициативы прозрачности добывающих отраслей (ИПДО) – международной коалиции, которая способствует открытости в управлении природными ресурсами. Однако правительство в Азербайджане ведет эскалацию ограничительных законов в отношении НПО, что грозит их уничтожением, сказано в заявлении HRW.
Лиза Мисол старший исследователь HRW заявила: «Азербайджан нагло нарушает правила ИПДО, и эта структура не может позволить себе быть замешанной в подобном лицемерии. Правительство сделало практически невозможным работу большинства независимых организаций, и они приостановили свою деятельность в ИПДО. Их лидеры опасаются ареста, после недавнего ареста трех известных правозащитников страны».
ИПДО объединяет страны, компании и неправительственные организации, чтобы собирать и публиковать данные о доходах государства от нефтяной, газовой и горнодобывающей отраслей. Усилия направлены на поощрение лучшего управления в богатых ресурсами странах путем содействия открытой общественной дискуссии о том, как используются эти доходы. Бесплатное и активное участие гражданского общества является краеугольным камнем ИПДО. Правила для кандидатов и страны-участницы однозначно требуют уважения основных свобод.
Правительство Азербайджана, где уже долгое время наблюдается плачевная ситуация с правами человека, начало непримиримую борьбу с критиками правительства и независимыми группами за несколько месяцев до президентских выборов в 2013 году, и с тех пор это давление только нарастает. Власти арестовали и посадили за последние два года в тюрьмы, по крайней мере 40 журналистов, гражданских и политических активистов и правозащитников на основе различных сфабрикованных обвинений, в том числе в хулиганстве, уклонении от уплаты налогов, незаконном хранении наркотиков, даже государственной измене. Среди мишеней правительства были некоторые из его самых ярых критиков.
Ранее независимые группы, работающие над вопросами прозрачности доходов в Азербайджане, столкнулись с ограничениями, которые препятствуют их работе. В последние месяцы их положение резко ухудшилось, так как правительство заморозило их банковские счета или отказалось зарегистрировать их гранты. Давления и ограничения вынудили большинство членов коалиции приостановить деятельность. Блокирование финансирования этих групп является частью более широких усилий правительства, начиная с мая, чтобы подавить широкий диапазон независимых групп.
Правительство заморозило банковские счета многих НПО и не разрешает им получать новые гранты от иностранных организаций-доноров. При этом используются законодательные ограничения, принятые в феврале этого года. Власти также начали политически мотивированные расследования о якобы уклонении от налогов или других нарушений. Все это затронуло более 20 НПО. «На протяжении многих лет, руководство ИПДО не смогло защитить принцип гражданского участия в правительстве Азербайджана. При этом, в стране безжалостно преследовали и сажали в тюрьму юристов, журналистов и других критиков, все более ужесточая законодательство. Теперь, когда топор рубит тех, кто работает в рамках ИПДО, до боли очевидно, что нельзя позволить себе игнорировать права человека», – отметила Мисол.
Согласно порталу Contact.az, cреди активистов ИПДО, пострадавших от санкций властей: Губад Ибадоглу – член Правления и национальный координатор ИПДО; Институт прав человека и демократических институтов (Эльчин Абдуллаев); Комитет защиты прав нефтяников (Мирвари Гахраманлы); Общество содействия экономическим реформам (Зохраб Исмаил) и другие. Все их личные счета и счета их организаций заморожены, им запрещен выезд из страны. Это вызывает особую озабоченность, поскольку ранее критики правительства были арестованы по сфабрикованным обвинениям в налоговых нарушениях. Если ситуация не улучшится в ближайшее время, десятки групп, которые участвуют прямо или косвенно в процессе ИПДО в Азербайджане будут вынуждены закрыться.
В середине 2014 года произошло резкое обострение политически мотивированных арестов: 30 июля была арестована Лейла Юнус, а затем ее муж Ариф Юнус. 2 августа – Расул Джафаров, еще один видный правозащитник и критик правительства. 8 августа -юрист-правозащитник Интигам Алиев. Эти аресты оказали негативный эффект, вызывая страх у других активистов и деморализуя все гражданское общество страны, отмечает Human Rights Watch.