ԱՄՆ-ն մերժել է Ադրբեջանի հայցը Cougar և HMMWV ամենագնացների գնման վերաբերյալ՝ դրանք դուրս են բերվել Աֆղանստանից։ Այս մասին հայտնել է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը ռազմական աղբյուրների վրա հղումով: Թեև ակնկալվում էր, որ այդ ամենագնաց տրանսպորտային միջոցները կհամալրեն Աֆղանստանում Ադրբեջանի ԶՈւ խաղաղապահների բրիգադի գույքը, սակայն ԱՄՆ-ն հրաժարվեց վաճառել մեքենաներն Ադրբեջանին։ Ամերիկյան կողմը մերժումը հիմնավորեց այն հանգամանքով, որ Վաշինգտոնը ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին սպառազինություն վաճառելու էմբարգո է սահմանել:
Ադրբեջանական կայքը նշում է, որ մեկ տարի առաջ հայտարարվել էր, թե Աֆղանստանից դուրս բերված խաղաղապահ զորքերին պատկանող ռազմական տեխնիկայի մեծ մասն աճուրդի է հանվելու, իսկ նախապատվությունը տրվելու է այն երկրներին, որոնք առավել ակտիվ են մասնակցել խաղաղապահ առաքելությանը:
Մերժելով զենքի վաճառքը հակամարտող գոտիների երկրներին՝ ԱՄՆ-ն չի մերժել Վրաստանի հայցը՝ վերջին տարիներին անվարձահատույց տրամադրելով 10 միավոր Cougar մակնիշի թեթև զրահամեքենաներ և ավելի քան 100 միավոր HMMWV ամենագնացներ:
Ավելի վաղ Գերմանիայի էկոնոմիկայի և էներգետիկայի նախարարությունը զեկույց ներկայացրեց, որի համաձայն 2013 թվականին Գերմանիան գրեթե մեկ քառորդով ավելացրել է զենքի արտահանումը: Մասնավորապես, արտահանումը ավելացել է Սաուդյան Արաբիայի ու Քաթարի հետ առևտրի հաշվին և ընդհանուր առմամբ կազմել է 5,8 մլրդ եվրո:
Փաստաթղթում ասվում է, որ 2013-ին ընդհանուր առմամբ մերժվել է ԳԴՀ-ից զենքի արտահանման 71 հայտ: Մերժված հայտերի ըդհանուր գումարը կազմել է 10,04 մլն եվրո: Ադրբեջանը, Վրաստանը, Իրանը, Ղազախստանն ու Ուկրաինան այն երկրների թվում են, ուր չի թույլատրվել զենք արտահանել:
Այնուամենայնիվ, զեկույցի հավելվածից պարզ է դառնում, որ առաքումներ Ուկրաինա կատարվել են, հիմնականում սպորտային ու որսորդական զենքի տեսքով: Արդբեջանի ու Իրանի համար զենքի առաքման էմբարգո է գործում: Այդ ցուցակում են նաև Չինաստանը, Իրաքը, Լիբանանը, Լիբիան, Սուդանը, Սիրիան, Բելառուսը:
Մարտին Ստոկհոլմի Խաղաղության խնդիրների հետազոտման ինստիտուտը զեկույց հրապարակեց, ըստ որի Ադրբեջանը Եվրոպայում հիմնական սպառազինության տեսակների երկրորդ խոշոր ներկրողն է Մեծ Բրիտանիայից հետո: Մեծ Բրիտանիային բաժին է ընկնում ներկրման 12 տոկոսը, Ադրբեջանը երկրորդ տեղում է նույնպես 12 տոկոսով, իսկ երրորդը Հունաստանն է 11 տոկոսով:
Ընդ որում 2009-2013 թթ. 2004-2008 թթ համեմատ, սպառազինության ներկրումն Ադրբեջան ավելացել է 378 տոկոսով: Ըստ զեկույցի, վերջին 5 տարում Ադրբեջան ներկրվող զենքի 80 տոկոսը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին: Ադրբեջանի մյուս մատակարարների թվում են Բելառուսը, Ուկրաինան, Իսրայելն ու Թուրքիան:
Պարբերաբար Ադրբեջանը նոր զենք ու զինամթերք է գնում, սակայն բանակները չեն գնահատվում միայն սպառազինության քանակով, մայիսի վերջում հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ մեկնաբանելով զենքի առաքումներն ադրբեջանական կողմին: «Այդ զենքը դեռ յուրացնել է հարկավոր, պատշաճ կերպով պահել ու շահագործել է պետք, այսինքն պետք է լինեն մարդիկ, որոնք կարող են դա անել պատշաճ կերպով: Այդ տեսակետից պաշտպանության նախարարությունն ու ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը պահպանում են ուժերի հավասարակշռությունը առանց երրորդ ուժի միջամտության: Դա ապահովվում է շնորհիվ զինծառայողների որակական պատրաստվածության ու մարտական ոգու»,-ասել է նա: Օհանյանը տեղեկացրել է, որ բանակի ծախսերի 75 տոկոսը պահպանման ծախսերն են կազմում, մնացածը՝ կապիտալ ներդրումներ են, որոնք թույլ են տալիս պահպանել սպառազինության անհրաժեշտ մարտական պատրաստությունն ու նոր զենք ձեռք բերել:

19 Август 2014 - 08:32 AMT
США ответили отказом на обращение Азербайджана о продаже военно-транспортных средств «Cougar» и HMMWV (высокоподвижное многоцелевое колесное транспортное средство), выведенных из Афганистана. Об этом сообщает АПА со ссылкой на военные источники.
Хотя и ожидалось, что вышеупомянутые транспортные средства будут включены в инвентарь миротворческой бригады Вооруженных сил Азербайджана, США отказались продавать Азербайджану эти машины. Они обосновали свой отказ эмбарго официального Вашингтона на продажу оружия странам конфликтных зон, пишет АПА.
При этом азербайджанский сайт отмечает, год тому назад было объявлено о том, что большая часть выведенной из Афганистана военной техники будет выставлена на продажу, а предпочтение будет отдаваться странам, активно участвующим в миротворческих операциях.
Также отмечается, что, несмотря на свой отказ продавать военную технику странам конфликтных зон, в течение последних лет США безвозмездно передали Грузии более 10 легких бронемашин «Cougar» и около 100 вездеходов HMMWV.
Ранее министерство экономики и энергетики Германии представило доклад, согласно которому в 2013 году страна увеличила экспорт оружия почти на четверть. В частности, экспорт увеличился за счет торговли с Саудовской Аравией и Катаром и составил в общей сложности 5,8 миллиарда евро.
В документе, также отмечалось, что всего в 2013 году была отклонена 71 заявка на вывоз оружия из ФРГ. Общая сумма отклоненных заявок составила 10,04 миллиона евро. В числе стран, экспорт в которые не был разрешен – Азербайджан, Грузия, Иран, Казахстан, Украина.
Тем не менее, как следует из приложения к докладу, поставки на Украину все же были. В основном это спортивное и охотничье оружие. Азербайджан и Иран входят в список стран, на продажу оружия в которых действует эмбарго. Также в этом списке Китай, Ирак, Ливан, Ливия, Судан, Сирия, Белоруссия.
В пятерку крупнейших поставщиков основных видов вооружений в мире входят США (29% мирового экспорта вооружений), Россия (27%) , Германия (7%) , Китай (6%) и Франция (5%).
В конце мая министр обороны Армении Сейран Оганян, комментируя объемы закупаемого Азербайджаном оружия, заявил: «Естественно, Азербайджан периодически закупает новые вооружения, однако армию оценивают не по количеству оружия». «Необходима профессиональная армия способная освоить, хранить и должным образом эксплуатировать вооружения. С этой точки зрения Минобороны РА и Армия обороны НКР поддерживают баланс сил без участия третьих сторон благодаря профессиональной подготовке и боевому духу наших военнослужащих»,- отметил он. Оганян проинформировал, 75% расходов армии – это расходы на содержание, остальное – капитальные вложения, которые позволяют поддерживать вооружения в состоянии боевой готовности, а также приобретать новые.
В июне-августе Азербайджан предпринял беспрецедентные провокации на линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики и на границе с Арменией.