19 Օգոստոս 2014 - 13:08 AMT
ԱՄՆ կործանիչները Ուկրաինայի սահմաններին են մոտեցնում, իսկ Կիևը ռազմական օգնություն է խնդրում Արևմուտքից
ԱՄՆ-ն F-15 12 կործանիչ է տեղափոխել Բուլղարիա և 180 զինծառայող ՌՕՈւ 496 էսկադրիլիայից, որը տեղակայված է Մեծ Բրիտանիայում: Այդ մասին հայտնում է ԱՄՆ ռազմական ուղղվածության Stars and Stripes պարբերականը՝ Պենտագոնի ներկայացուցիչ Սթիվ Ուորենի վրա հղումով:
Կործանիչները տեղափոխվել են Բուլղարիա բուլղարացի զինվորականների հետ օգոստոսի 18-ից սեպտեմբերի 1-ը կայանալիք 2-շաբաթյա զորավարժություններին մասնակցելու համար: Պենտագոնի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ զորավարժություններն անցկացվում են տարածաշրջանային անվտանգության բարձրացման նպատակով՝ Ուկրաինա ռուսական ներխուժման պատճառով, հայտնում է ՈւՆԻԱՆ-ը:
Մինչդեռ, ըստ Forbes-ի, ԵԱՀԿ աշխատակիցները Ռոստովի մարզում Ռուսաստանից դեպի Ուկրաինա շարժվող որևէ ռազմական տեխնիկա չեն գրանցել, հայտնել է տարածաշրջանում առաքելության ղեկավար Փոլ Պիկարը: «Ռազմատեխնիկայի տեղաշարժ չի եղել»,-ասել է նա:
Պիկարը հաստատել է, որ ԵԱՀԿ դիտորդները բազմիցս են տեսել ռազմական ուղղաթիռներ «Գուկովո» և «Դոնեցկ» անցակետերի մոտ: Սակայն ուկրաինական սահմանը ռուսական ուղղաթիռները չեն հատել, ասել է առաքելության ղեկավարը:
Նա պատմել է, որ ԵԱՀԿ աշխատակիցները հաճախ երկու անցակետերում մարդկանց են տեսնում զինվորական հագուստով, որոնք երկու ուղղությամբ են շարժվում անհատապես կամ խմբերով, ինչպես նաև մինչև 12 մարդ քանակությամբ: «Երբեմն ուսապարկերով, երբեմն քաղաքացիական մեքենաներով, զենք մենք նրանց մոտ երբեք չենք տեսել»,-ասել է Պիկարը:
Ըստ առաքելության ղեկավարի, «Գուկովո» անցակետի բացման հետ շարժը սահմանով զգալիորեն աճել է, ընդ որում այդ կետում սահմանը հատողներն ավելի շատ են, քան «Դոնեցկով»: ԵԱՀԿ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ վերջին օրերին սահմանի 2 000-3 000 հատում է գրանցվել:
Օգոստոսի լույս 14-ի գիշերը բրիտանական The Guardian թերթի կայքում հաղորդագրություն հայտնվեց, որ թերթի թղթակիցները տեսել են, թե ինչպես է 23 զրահամեքենաներից, ու այլ տրանսպորտային միջոցներից բաղկացած շարասյունը ՌԴ ԶՈւ համարանիշերով հատում սահմանը Ռոստովի մարզի շրջանում և մտնում է Ուկրաինայի տարածք: Օգոստոսի 15-ին ՌԴ ԴՍԾ Ռոստովի մարզի գծով սահմանապահ վարչության ներկայացուցիչ Նիկոլայ Սինիցինը հերքեց այդ տեղեկատվությունը:
Այնուամենայնիվ, Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ֆիլիպ Համմոնդը մտահոգություն է հայտնել ռուսական զրահամեքենաների հնարավոր ռեյդի առնչությամբ: Իսկ Լոնդոնում ՌԴ դեսպան Յակովենկոյին կանչել են Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ պարզաբանումների համար:
Նույն օրն Ուկրաինայի նախագահ Պորոշենկոն հեռախոսազրույցով հավաստիացրեց Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնին, որ ուկրաինական հրետանին ոչնչացրել է ռուսական ռազմական տեխնիկայի մի մասը, որը հատել է Ուկրաինայի սահմանը: Ուկրաինայի նախագահի կայքում հաղորդագրություն հայտնվեց, որ միջազգային լրագրողները, մասնավորապես The Guardian-ը, «հստակ գրանցել են» ռուսական ռազմատեխնիկայի մուտքն Ուկրաինայի տարածք: «Նախագահը հայտնեց, որ այդ տեղեկատվությունը հավաստի է և հաստատված, քանի որ այդ տեխնիկայի զգալի մասը գիշերը ոչնչացվել է ուկրաինական հրետանու կողմից»,-հայտնեց Պորոշենկոյի մամուլի ծառայությունը:
ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը հերքեց Կիևի հավաստիացումներն ուկրաինացիների կողմից իբր ոչնչացված ռուսական շարասյան մասին: «Ոչ մի ռուսական շարասյուն, որն իբր հատել է Ուկրաինայի սահմանը, չի եղել ոչ գիշերը, ոչ ցերեկը»,-հայտարարել է գեներալ-մայորը:
Մինչդեռ, Ուկրաինայի էներգետիկայի ու ածխարդյունաբերության նախարարությունը հնարավոր է համարում Ուկրաինայի տարածքով Եվրոպա «Գազպրոմի» առաքած գազի մատակարարման ընդհատումը: Այդ մասին հայտարարել է նախարար Յուրի Պրոդանը: «Մենք ստացանք «Գազպրոմից» տարանցման ակտը հուլիսի համար, որտեղ գազի 0,03 տոկոս դիսբալանսը մեկնաբանվում է որպես գազի չարտոնված օգտագործում»,-ասել է Պրոդանը: Պաշտոնյան ասում է, որ Մոսկվան ցանկացած պահի կարող է որոշել դադարեցնել գազի առաքումը ինչպես 2009-ին, հիմնավորելով դա ուկրաինական կողմի գողությամբ, հայտնում է dialog.ua-ն:
Իր հերթին Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովը Արևմուտքից ռազմական օգնություն է խնդրել: «Մենք գտնում ենք, որ ժամանակն է, որպեսզի Ուկրաինային ոչ միայն բարոյական, այլ նաև ռազմական օգնություն ցուցաբերվի»,-ասել է Տուրչինովը Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեի հետ հանդիպումից հետո: Ուկրաինայի խորհրդարանի խոսնակը նշել է, որ իրավիճակն արևելքում «մարտահրավեր է ոչ միայն Ուկրաինային» և հորդորել է միավորվել կրակը դադարեցնելու համար:
Նախօրեին Տուրչինովը, որը Լիտվա էր ժամանել հյուսիսային ու Բալթիայի երկրների խոսնակների հանդիպմանը, խնդրել է Արևմուտքին մարտական ինքնաթիռներ ու ՀՕՊ համակարգեր մատակարարել: Ըստ նրա, Կիևին իրական օգնություն է հարկավոր, այդ թվում ռազմական, հայտնում է Միր24-ը:

США перебросили в Болгарию 12 истребителей F-15 и 180 военнослужащих из 493-й эскадрильи ВВС, которая базируется в Великобритании. Об этом сообщает военное издание США Stars and Stripes со ссылкой на представителя Пентагона Стива Уоррена.
Американская 493-я эскадрилья ВВС США перебросила в Болгарию истребители для участия в двухнедельных учениях с болгарскими военными с 18 августа по 1 сентября. Представитель Пентагона заявил, что учения проводятся для повышения региональной безопасности из-за военной интервенции России в Украине, передает УНИАН.
Тем временем, как сообщает Forbes, сотрудники ОБСЕ в Ростовской области не зафиксировали случаев прохождения какой-либо военной техники из России на Украину в пунктах пропуска «Гуково» и «Донецк», сообщил во вторник глава миссии в регионе Поль Пикар. «Никаких передвижений военной техники мы не наблюдали», — сказал он.
Пикар подтвердил, что наблюдатели ОБСЕ неоднократно видели военные вертолеты рядом с пунктами пропуска «Гуково» и «Донецк». Но украинскую границу эти российские вертолеты никогда не пересекали, подчеркнул глава миссии.
Он рассказал, что сотрудники ОБСЕ часто видят на обоих пунктах пропуска людей в военной одежде, которые перемещаются в обе стороны индивидуально и группами до 12 человек. «Иногда с рюкзаками, иногда в гражданских машинах, оружия у них мы никогда не видели», — пояснил Пикар.
По словам главы миссии ОБСЕ, с открытием пункта пропуска «Гуково» движение через границу существенно возросло, причем сейчас на этом пункте больше пересекающих границу, чем в пункте пропуска «Донецк». В сообщении ОБСЕ отмечается, что в последние дни было зафиксировано между двумя и тремя тысячами пересечений границы в районе пункта пропуска «Гуково». При этом две трети этих пересечений — на въезд в России и одна треть — на выезд.
В ночь на 14 августа на сайте британской газеты The Guardian была опубликована заметка о том, что корреспонденты издания видели, как колонна из 23 бронетранспортеров, бензовозов и другие транспортных средств с номерами российских вооруженных сил пересекла границу в Ростовской области и въехала на территорию Украины. 15 августа представитель погрануправления ФСБ России по Ростовской области Николай Синицын опроверг эту информацию.
Тем не менее, британский министр иностранных дел Филип Хаммонд выразил озабоченность по поводу возможного рейда российских БТР. А посол России в Лондоне Александр Яковенко был вызван в пятницу в МИД Великобритании для разъяснения событий вокруг Украины.
В тот же день президент Украины Петр Порошенко заверил по телефону премьер-министра Великобритании Дэвида Кэмерона, что украинская артиллерия уничтожила часть российской военной техники, которая пересекла границу Украины. На сайте украинского президента появилось сообщение, что международные журналисты, в частности газета The Guardian, «четко зафиксировали» заход на территорию Украины из России военной техники. «Президент сообщил, что эта информация достоверна и подтверждена, поскольку значительная часть этой техники была уничтожена ночью украинской артиллерией», — сообщила пресс-служба Порошенко.
Официальный представитель Министерства обороны России генерал-майор Игорь Конашенков опроверг заверения Киева о якобы уничтоженной украинскими военными российской военной колонны, которая якобы пересекла российско-украинскую границу. «Никакой российской военной колонны, которая якобы пересекла российско-украинскую границу ни ночью, ни днем, — не существует», — заявил генерал-майор. Он отметил, что «лучше всего будет, если украинская артиллерия уничтожила фантом, а не беженцев или собственных военнослужащих».
Между тем, министерство энергетики и угольной промышленности Украины допускает приостановку поставок газа «Газпромом» через Украину в Европу. Об этом заявил министр энергетики и угольной промышленности Юрий Продан. «Мы получили акт транзита за июль от «Газпрома», в котором дисбаланс газа в 0,03% трактуется как несанкционированный отбор газа», – сказал Продан.
Чиновник говорит, что Москва в любой момент может принять решение о прекращении поставки газа как в 2009 году, обосновав это кражей украинской стороной, сообщает dialog.ua.
В свою очередь, спикер Верховной рады Украины Александр Турчинов попросил Запад о военной помощи. «Мы считаем, что пришло время, когда Украине необходима не только моральная, но и военная помощь», – отметил Турчинов после встречи с президентом Литвы Далей Грибаускайте.
Спикер украинского парламента подчеркнул, что ситуация на востоке – «вызов не одной лишь Украине», и призвал объединиться с целью прекращения огня.
Накануне Турчинов, прибывший в Литву на встречу спикеров парламентов северных стран и Балтии, попросил Запад поставить в страну боевые самолеты и системы противоздушной обороны. По его словам, Киеву требуется реальная помощь, в том числе военная, передает Мир24.