Թուրքիայի գործող նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը կարծում է, որ երկրի վարչապետի պաշտոնը կզբաղեցնի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն: Այդ մասին Գյուլը հայտարարել է իր նստավայրում կայացած հրաժեշտի ընդունելության ընթացքում, որը կազմակերպվել էր նրա` օգոստոսի 28-ին լիազորությունները նոր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին հանձնելու առթիվ:
«Ինչպես տեսնում եմ՝ վարչապետի պաշտոնը կանցնի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուին: Ես եմ բերել նրան քաղաքականություն: Մենք նրան կաջակցենք»,-ասել է Գյուլը, գրում է ԱՊԱ-ն:
Գյուլը պաշտոնը կլքի օգոստոսի 28-ին: Նա հայտարարել է, որ Անկարայում մնալու ցանկություն չունի, և պատրաստվում է վերադառնալ Ստամբուլ:
Օգոստոսի 27-ին նախատեսվում է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության համագումարը, որի ընթացքում կընտրեն նաև կուսակցության նոր ղեկավարին:
Թուրքիայում անգամ մինչև օգոստոսի 10-ին կայացած նախագահական ընտրությունները լայնորեն քննարկում էին` ով կզբաղեցնի վարչապետի պաշտոնը Էրդողանի` նախագահ ընտրվելու դեպքում:
Էրդողանն էլ իր հերթին հայտարել է, որ եթե իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ղեկավարն ու վարչապետը տարբեր մարդիկ լինեն, արդյունավետ աշխատանքի մասին խոսք լինել չի կարող: Որպես ամենահավանական թեկնածու շրջանառվում էր Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեթ Դավութօղլուի անունը:
Ինչպես հաղորդել է թուրքական լրատական Haber7-ի վերլուծաբան Մեհմեդ Աջեթին, կուսակցության հետնաբեմում ամենաքննարվողը հենց Ահմեթ Դավութօղլուի թեկնածությունն է եղել:
Օգոստոսի 10-ի երեկոյան հայտնի է դարձել, որ Թուրքիայի գործող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դարձել է պետության պատմության մեջ առաջին ուղիղ նախագահական ընտրությունների հաղթող` հավաքելով ձայների 51,7 տոկոսը:

Президент Турции Абдулла Гюль считает, что пост премьер-министра страны займет министр иностранных дел Ахмет Давутоглу. Об этом он заявил во время прощального приема в своей резиденции, организованного в связи с передачей 28 августа полномочий новому президенту Реджепу Тайипу Эрдогану.
«Насколько я вижу, премьерский пост перейдет министру иностранных дел Ахмету Давутоглу. Я привел его в политику и государственную деятельность. Мы его поддержим», – сказал Гюль, сообщает АПА.
Гюль покинет свой пост 28 августа. Он заявил о нежелании после завершения полномочий президента оставаться в Анкаре и намерен вернуться в Стамбул.
На 27 августа намечен съезд правящей Партии справедливости и развития, который изберет ее нового председателя.
В Турции еще до президентских выборов 10 августа широко обсуждалось, кто займет кресло премьер-министра в случае избрания Реджепа Тайипа Эрдогана на пост главы турецкого государства.
Эрдоган, в сою очередь, заявил: если премьер-министром Турции и председателем правящей Партии справедливости и развития (ПСР) будут разные люди, то об эффективной работе и речи быть не может.
В случае избрания Эрдогана президентом Турции в качестве наиболее вероятного кандидата на пост председателя Партии справедливости и развития (ПСР) и премьера Турции рассматривался министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу.
Как заявил аналитик турецкого информационного сайта Haber7 Мехмет Аджети, в кулуарах Партии справедливости и развития самой обсуждаемой являлась именно кандидатура Ахмета Давутоглу.
Вечером 10 августа стало известно о том, что действующий премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган стал победителем первых в истории страны прямых выборов президента республики, набрав 51,7% голосов.