Ադրբեջանում ևս մեկ իրավապաշտպան է ձերբակալվել: Ինչպես գրում է haqqin.az-ը, Լյանքյարանի ծանր հանցագործությունների դատարանում օգոստոսի 21-ին սկսվել է «Աջակցություն ժողովրդավարությանը» հասարակական կազմակերպության ղեկավար, իրավապաշտպան Էմիլ Մամեդովի գործի քննությունը:
Մամեդովը ձերբակալվել էր մայիսի 13-ին՝ շորթում կատարելու մեղադրանքով: Ինքը՝ Մամեդովը, հերքում է մեղադրանքը՝ համարելով, որ այն քաղաքական դրդապատճառներ ունի: Դատական նիստում Մամեդովը հերքել է իրեն ուղղված բոլոր մեղադրանքները և հայտարարել, որ ձերբակալվել է սուտ ու վարկաբեկիչ հիմքերով:
Լինելով հասարակական կազմակերպության ղեկավար՝ նա զբաղվում է իրավապաշտպան գործունեությամբ և տեղեկություններ է տարածել համայնքում կատարվող խախտումների և բյուջեի միջոցների յուրացումների վերաբերյալ: Մամեդովն ասել է, որ երբեք ոչ մի գումար չի վերցրել տուժողներից: Բոլոր նրանք տեղի պաշտոնյաներ են և համայնքի ղեկավարության թելադրանքով են ցուցմունքներ տվել իր դեմ:
Հաջորդ նիստը նշանակված է սեպտեմբերի 5-ին: Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները դատապարտել են Է.Մամեդովի կալանավորումը և նրան հայտարարել են քաղաքական բանտարկյալ:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ադրբեջանի կառավարությունը, որտեղ արդեն երկար ժամանակ ցավալի իրավիճակ է մարդու իրավունքների ոլորտում, անզիջում պայքար էր սկսել կառավարության քննադատների ու անկախ խմբերի դեմ 2013 թ. նախագահական ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ, և մինչ օրս այդ ճնշումը միայն ուժգնանում է: Վերջին երկու տարում իշխանությունները ձերբակալել ու կալանավորել են առնվազն 40 լրագրողի, քաղաքացիական ակտիվիստի ու իրավապաշտպանի տարբեր շինծու մեղադրանքների հիման վրա, այդ թվում հարկերից խուսափելու, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, նույնիսկ պետական դավաճանության մասով:
Ադրբեջանում եկամուտների թափանցիկության ոլորտում աշխատող ակախ խմբերը բախվել են սահմանափակումների, որոնք խոչընդոտում են նրանց աշխատանքը: Վերջին ամիսներին նրանց վիճակը կտրուկ վատացել է, քանի որ կառավարությունը սառեցրել է նրանց բանկային հաշիվները և չի գրանցում նրանց դրամաշնորհները: Ճնշումներն ու սահմանափակումները ստիպել են կոալիցիայի անդամներից շատերին կասեցնել գործունեությունը: Այդ խմբերի ֆինանսավորման արգելակումը կառավարության լայն ջանքերի մասն է միայն, որը նպատակ ունի ճնշելու անկախ խմբերի գործունեությունը:
Կառավարությունը սաեռցրել է բազում ՈԿԿ-ների բանկային հաշիվները և թույլ չի տալիս նրանց նոր դրամաշնորհներ ստանալ օտարերկրյա դոնոր կազմակերպություններից: Օգտագործվում են օրենսդրական սահմանափակումներ, որ ընդունվել են այս տարվա փետրվարին: Իշխանությունները նաև սկսել են քաղաքական ենթատեքստ հաղորդել իբր տեղ գտած հարկերից խուսափելու վերաբերյալ հետաքննություններին: Այդ ամենը վերաբերում է մոտ 20 ՈԿԿ-ի: «Տարիներ շարունակ ԱՈԹՆ ղեկավարությունը չկարողացավ պաշտպանել քաղաքացիական մասնակցության սկզբունքն Ադրբեջանի կառավարությունում: Երկրում անողոքաբար հետապնդում և բանտ էին նետում իրավաբանների, լրագրողների ու այլ քննադատների՝ գնալով խստացնելով օրենսդրությունը: Այժմ, երբ բոլորն են հայտնվել կացնի հարվածների տակ, ակնհայտ է, որ չի կարելի անտեսել մարդու իրավունքների խախտումը»,-նշել է Միսոլը:
Ըստ Contact.az-ի, ԱՈԹՆ տուժած ակտիվիստների թվում են՝ ԱՈԹՆ Վարչության անդամ ու ազգային համակարգող Գուբադ Իբադօղլուն, Մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական նորմերի ինստիտուտը (Էլչին Աբդուլլաև), Նավթագործների իրավունքների պաշտպանության կոմիտեն (Միրվարի Ղահրամանլի), Տնտեսական բարեփոխումներին աջակացության ընկերակցությունը (Զոհրաբ Իսմաիլ) և այլոք: Նրանց բոլոր անձնական հաշիվներն ու կազմակերպությունների հաշվեհամարները սառեցված են, նրանց արգելվել է մեկնել երկրից: Դա հատկապես մտահոգիչ է, քանի որ ավելի վաղ կառավարության քննադատները ձերբակալվել են հարկային խախտումների վերաբերյալ շինծու գործերով: Եթե առաջիկայում իրավիճակը չշտկվի, տասնյակ խմբեր, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի ձևով առնչվում են ԱՈԹՆ հետ, կփակվեն:
Ամենաակտիվ խմբերի մոտ կեսը դադարել է գործել 2014-ի հուլիսից, քանի որ զրկվել է ֆինանսավորումից: Մյուս խմբերը զրպարտանքի ու հետապնդումների թիրախ են դարձել: Հյուրանոցներն ու այլ կառույցները տարածք չեն տրամադրում նրանց միջոցառումների համար: Այդպիսով Ադրբեջանի իշխանությունները ցուցադրաբար խախտում են ԱՈԹՆ հիմնական սկզբունքը՝ քաղաքացիական հասարակության անարգել մասնակցությունը բնական պաշարների կառավարման շուրջ հասարակական բանավեճին: ԱՈԹՆ վարչությունը դեռ 2013-ի մայիսին դիմել էր նախագահ Ալիևին` կոչ անելով օրենսդրական սահմանափակումներ չսահմանել ՈԿԿ-ների հանդեպ: Սակայն, Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչները վստահեցնում էին, որ իրավական սահմանափակումները խոչընդոտներ չեն ստեղծի քաղաքացիական հասարակության համար:
ԱՈԹՆ կանոնները թույլ են տալիս կասեցնել ցանկացած մասնակից երկրի մասնակցությունը կամ նույնիսկ վտարել «ԱՈԹՆ կարևոր սկզբունքների ու պահանջների» խախտման համար: Կանոնները թույլ են տալիս նվազեցնել մասնակից երկրի կարգավիճակն ու ժամկետ սահմանել իրավիճակի բարելավման համար:
2013-ի հոկտեմբերին նախագահական ընտրություններից հետո Ադրբեջանի կառավարությունը մեծ արշավ սկսեց քաղաքական ընդդիմախոսների ու ակտիվիստների դեմ: 2013-ի դեկտեմբերին խորհրդարանը հաստատեց ՈԿԿ-ներին առնչվող մի շարք օրենքներում ուղղումների վերաբերյալ մեծ ու շատ վիճահարույց փաթեթը, իսկ նախագահը ստորագրեց 2014-ի փետրվարին: Այդ ուղղումները թույլ տվեցին իշխանություններին հետապնդել անկախ խմբերին:2014-ի կեսին կտրուկ աճեցին քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալությունները՝ հուլիսի 30-ին ձերբակալվեց Լեյլա Յունուսը, հետո նրա ամուսինը՝ Արիֆ Յունուսը: Օգոստոսի 2-ին ձերբակալվեց Ռասուլ Ջաֆարովը, ևս մեկ ականավոր իրավապաշտպան և կառավարության քննադատ: Օգոստոսի 8-ին ձերբակալվեց իրավաբան իրավապաշտպան Ինթիգամ Ալիևը: Այդ ձերբակալությունները բացասական ազդեցություն ունեցան, ահաբեկելով երկրի ամբողջ քաղաքացիական հանրությանը, նշում է Human Rights Watch-ը:

21 Август 2014 - 11:09 AMT
В Азербайджане арестован еще один правозащитник. Как пишет Haqqin.az, в Лянкяранском суде по тяжким преступлениям сегодня, 21 августа, началось рассмотрение дела Эмиля Мамедова – главы общественной организации «Содействие демократии» из города Сальян, сообщил адвокат Эльчин Садыхов.
Мамедов был задержан 13 мая и арестован по обвинению в вымогательстве ( статья 182.2.2). Сам Мамедов отвергает все обвинения, считая их политически мотивированными.
В своих показаниях на судебном заседании 21 августа Э.Мамедов отверг все обвинения и заявил, что арестован на основании лживых и клеветнических обвинений. Будучи руководителем НПО, он занимался правозащитной деятельностью, информировал о нарушениях в районе и хищениях бюджетных средств.
Мамедов сказал, что никогда не вымогал денег у потерпевших. Все они являются местными чиновниками и дали показания под диктовку руководства района.
Следующее заседание по делу назначено на 5 сентября. Международные правозащитные организации осудили арест Э.Мамедова и объявили его политзаключенным.
Как уже сообщалось, правительство Азербайджана, где уже долгое время наблюдается плачевная ситуация с правами человека, начало непримиримую борьбу с критиками правительства и независимыми группами за несколько месяцев до президентских выборов в 2013 году, и с тех пор это давление только нарастает. Власти арестовали и посадили за последние два года в тюрьмы, по крайней мере, 40 журналистов, гражданских и политических активистов и правозащитников на основе различных сфабрикованных обвинений, в том числе в хулиганстве, уклонении от уплаты налогов, незаконном хранении наркотиков, даже государственной измене. Среди мишеней правительства были некоторые из его самых ярых критиков.
Ранее независимые группы, работающие над вопросами прозрачности доходов в Азербайджане, столкнулись с ограничениями, которые препятствуют их работе. В последние месяцы их положение резко ухудшилось, так как правительство заморозило их банковские счета или отказалось зарегистрировать их гранты. Давления и ограничения вынудили большинство членов коалиции приостановить деятельность. Блокирование финансирования этих групп является частью более широких усилий правительства, начиная с мая, чтобы подавить широкий диапазон независимых групп.
Правительство заморозило банковские счета многих НПО и не разрешает им получать новые гранты от иностранных организаций-доноров. При этом используются законодательные ограничения, принятые в феврале этого года. Власти также начали политически мотивированные расследования о якобы уклонении от налогов или других нарушений. Все это затронуло более 20 НПО.
Около половины из наиболее активных групп приостановили операции с июля 2014, потому что оказались отрезаны от финансирования. Другие группы, участвующие в ИПДО, стали объектами клеветы или преследований. Гостиницы и другие структуры отказывают им в предоставлении помещений для мероприятий. Таким образом, власти Азербайджана демонстративно нарушают основной принцип ИПДО: беспрепятственное участие гражданского общества в общественной дискуссии по управлению природными ресурсами. Правление ИПДО еще в мае 2013 года обратилось к президенту Ильхаму Алиеву с призывом не вводить законодательные ограничения относительно НПО. Однако официальные представители Азербайджана уверяли и заверяли, что правовые ограничения не создадут никаких препятствий гражданскому обществу.
Правила ИПДО допускают приостановление и даже изгнание любой страны-участника за явные нарушения «важных принципов и требований ИПДО». Правила также позволяют понизить статус страны-участника и установить срок для улучшения ситуации.
После президентских выборов в октябре 2013 года, правительство Азербайджана развернуло систематическую кампанию по подавлению политических оппонентов и активистов. В декабре 2013 года, парламент утвердил большой и очень спорный пакет поправок в ряд законов, касающихся НПО, а президент подписал их в качестве закона в феврале 2014 года. Эти поправки предоставили властям право преследовать независимые группы.
В середине 2014 года произошло резкое обострение политически мотивированных арестов: 30 июля была арестована Лейла Юнус, а затем ее муж Ариф Юнус. 2 августа – Расул Джафаров, еще один видный правозащитник и критик правительства. 8 августа -юрист-правозащитник Интигам Алиев. Как сообщала правозащитная организация отмечало Human Rights Watch, эти аресты оказали негативный эффект, вызывая страх у других активистов и деморализуя все гражданское общество страны.