22 Օգոստոս 2014 - 08:25 AMT
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն դարձել է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության թեկնածուն` երկրի վարչապետի պաշտոնի համար: Որոշումն ընդունվել է հինգշաբթի Անկարայում` կուսակցության կենտրոնական գործադիր կոմիտեի նիստում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կառավարության ներկայիս ղեկավար Թայիփ Էրդողանն օգոստոսի 10-ին հաղթել է երկրի պատմության մեջ առաջին ուղիղ նախագահական ընտրություններում(1923-ից ի վեր): «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը 2002-ից մեծամասնություն է կազմում նաև թուրքական խորհրդարանում, նրա ներկայացուցիչները զբաղեցրել են նախագահի (Աբդուլա Գյուլը 2007-ից) և վարչապետի (Էրդողանը 2003-ից) պաշտոնները: Գյուլն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Դավութօղլուն նախ կդառնա «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության նախագահ, ապա և կզբաղեցնի վարչապետի պաշտոնը:
Նորընտիր նախագահն իր հերթին հայտարարել է.
«Մենք երկար խորհրդակցություններ ենք անցկացրել քաղաքապետերի, պատգամավորների, ՀԿ-ների, հասարակ քաղաքացիների հետ… Այսօր մենք հանգել ենք վերջնական որոշման: Գուցե ես մի փոքր շտապում եմ, բայց մեր կուսակցության նախագահի, ինչպես նաև երկրի 62-րդ կառավարության վարչապետի թեկնածու է ընտրվել արտգործնախարար, մեր ընկեր ու դաշնակից Ահմեթ Դավութօղլուն»:
Նա հավելել է, որ անցկացված խորհրդակցությունների մասնակիցների կարծիքով` «երկրի վարչապետի ուժը կբազմապատկվի, եթե նա նաև լինի կուսակցության ղեկավար»: Էրդողանը հայտարարել է, որ կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում Դավութօղլուի թեկնածությունը կհաստատվի օգոստոսի 27-ին` կուսակցության խորհրդի արտահերթ նիստում:
Դավութօղլուին վարչապետ նշանակել Էրդողանը կարող է միայն նախագահի պարտականությունները օգոստոսի 28-ն ստանձնելուց հետո:
55-ամյա Դավութօղլուն ԱԳՆ-ն ղեկավարել է 2009-ից, մինչև այդ մշակել է Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության «Զրո խնդիր հարևանների հետ» դոկտրինը:

Турецкий министр иностранных дел Ахмет Давутоглу стал кандидатом правящей Партии справедливости и развития на пост премьер-министра страны. Такое решение было принято в четверг на заседании центрального исполнительного комитета партии в Анкаре, передает РИА Новости.
Действующий глава правительства Тайип Эрдоган 10 августа выиграл первые в истории Турецкой республики (с 1923 года) прямые президентские выборы. Партия справедливости и развития располагает большинством в турецком парламенте с 2002 года, ее представители заняли посты президента (Абдуллах Гюль с 2007 года) и премьера (Эрдоган с 2003 года). Гюль ранее заявил, что Давутоглу станет председателем Партии справедливости и развития, а затем займет пост премьера.
Новоизбранный президент, в свою очередь, заявил: «Мы долго вели консультации — с губернаторами, депутатами, общественными организациями, рядовыми гражданами… Сегодня мы пришли к заключительному решению. Может, я немного спешу, но кандидатом на пост председателя нашей партии, а также премьер-министра в 62-е правительство республики стал министр иностранных дел, депутат от Коньи, наш друг и соратник Ахмет Давутоглу».
Он добавил, что по мнению участников проведенных консультаций, «сила премьер-министра страны многократно увеличится, если он будет одновременно и главой партии». Эрдоган заявил, что Давутоглу будет утвержден в должности главы партии 27 августа, на внеочередном собрании партийного совета.
Назначить Давутоглу премьером Эрдоган сможет, после того как сам вступит в должность президента 28 августа.
Давутоглу (55 лет) возглавил МИД в 2009 году, а за год до этого разработал внешнеполитическую доктрину Турции «Ноль проблем с соседями».