Սիրայում քաղաքացիական պատերազմի զոհերի թիվը դրա սկսվելուց ի վեր` 2011-ի մարտից մինչև 2014-ի ապրիլ, կազմել է նվազագույնը 191 հազար 369 մարդ, հայտարարել է Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Նավի Փիլայը, հաղորդում է BBC-ն:
Դեռ մեկ տարի առաջ ՄԱԿ-ը նշում էր Սիրիայում բախումների հետևանքով 91 հազար զոհի մասին, իսկ հիմա թիվն ավելացել է ավելի քան 2 անգամ:
Հանձնակատարը նշել է, որ ամենայն հավանականությամբ, զոհերի իրական թիվը շատ ավելի մեծ է:
«Հնարավոր է, որ մահացու հակամարտության արդյունքում 3 տարվա ընթացքում սպանված մարդակնց թվին իրական գնահատական դեռ չի տրվել»,- նշել է Փիլայը:
ՄԱԿ-ը նաև քննադատում է «համաշխարհային հանրության կաթվածը», որն անընդունակ է ավարտին հասցնել հակամարտությունը:
Սպանությունների ամենամեծ թիվը գրանցվել է Դամասկոսում` 39.393 մարդ, հաջորդում է Հալեպը` 31.932 սպանվածով:
Քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում շարունակվում է արդեն 3 տարի: Ըստ ՄԱԿ-ի, այդ ընթացքում 2 միլիոն մարդ փախստական է դարձել, ևս 4 միլիոնը՝ ներքին տեղահանված անձիք են: Այժմ պայքար է գնում ինչպես կառավարական ուժերի ու ընդդիմության, այնպես էլ իսլամիստական խմբավորումների ներսում: Իսլամիստների նպատակն է ստեղծել շարիաթի օրենքներով ապրող պետություն:

22 Август 2014 - 12:54 AMT
По данным ООН, за три года в Сирии убито более 191 тыс. человек, но, вероятно, истинное число жертв намного больше
Число жертв гражданской войны а в Сирии со времени ее начала в марте 2011 года и вплоть до апреля 2014 года составило по меньшей мере 191 тыс. 369 человек, заявила верховный комиссар ООН по правам человека Нави Пиллай, передает BBC.
Еще год назад ООН сообщала о 91 тыс. погибших в результате конфликта в Сирии, сейчас же цифра увечилась больше чем вдвое.
Комиссар заявила, что, вероятнее всего, истинное число жертв намного больше. «Существует трагическая возможность, что истинное число людей, убитых за 3 года этого смертоносного конфликта, недооценено», — отметила Пиллай.
ООН также осуждает «паралич мирового сообщества», неспособного закончить этот кровавый конфликт.
Самое большое количество убийств было зафиксировано в Дамаске – 39,393 человека, затем следует Алеппо с 31,932 убитыми.