25 Օգոստոս 2014 - 09:37 AMT
Ռաուլ Հաջիմբան հաղթել է Աբխազիայի նախագահական ընտրություններում. Նրա մրցակիցներն ընդունել են պարտությունը
Ընդդիմության առաջնորդ Ռաուլ Հաջիմբան հայտարարել է ինքնահռչակ հանրապետության արտահերթ նախագահական ընտրություններում տարած իր հաղթանակի մասին: Նրա գլխավոր մրցակից Ասլան Բժանիի նախընտրական շտաբում հաստատել են այս արդյունքը:
Ինչպես հայտարարել է Աբխազիայի ԿԸՀ ղեկավար Բատալ Տաբագուան, «օգոստոսի 24-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում ձայների առավելագույն քանակ է ապահովել Ռաուլ Հաջիմբան` 50.494 ձայն, ինչը կազմում է ընդհանուր ձայների 50,57%-ը»,- հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Աբխազիայի օրենսդրության համաձայն, ընտրությունների առաջին փուլում հաղթող է ճանաչվում այն թեկնածուն, ով հավաքել է ձայների 50%+ 1 ձայն: Այսպիսով Հաջիմբան դարձավ Վրաստանից առանձնացած պետության ղեկավար:
Հաջիմբայի գլխավոր մրցակից` Աբխազիայի անվտանգության ծառայության ղեկավար Ասլան Բժանիյան հավաքել է ձայների 35,91%-ը:Մյուս երկու թեկնածուները` պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Միրաբ Քիշմարիյան և ՆԳՆ նախկին ղեկավար Լեոնիդ Դզապշբան հավաքել են ընտրողների ձայների համապատասխանաբար 6,4% և 3,4%-ը:
Արտահերթ նախագահական ընտրություններին հետևել է 24 երկրից մոտ 100 միջազգային դիտորդ, այդ թվում` Ռուսաստանից, Իտալիայից, Բելգիայից, Լյուքսեմբուրգից, Մեծ Բրիտանիայից, Սան Մարինոյից, Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Ֆինլանդիայից, Հնդկաստանից, Բրազիլիայից, Չեխիայից, Բուլղարիայից, Լիտվայից, Հայաստանից, Ճապոնիայից, Նաուրույից, Հարավային Օսեթիայից, Լեռնային Ղարաբաղից, ինքնահռչակ «Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետությունից»:
Ընտրություններում քվորումը կազմել է 70%:
Interfax-ի փոխանցմամբ, ԵՄ-ն ու Վրաստանը նախօրոք հայտարարել էին, որ չեն ճանաչում ընտրության արդյունքները:
Աբխազիան Վրաստանից անկախության մասին հայտարարել է 2008-ի ռուս-վրացական պատերազմից հետո: Անկախ Աբխազիան չի ճանաչվել աշխարհի պետությունների մեծ մասի կողմից: Անցած 6 տարում Աբխազիայի պետականությունն ընդունել են միայն Ռուսաստանը, Նիկարագուան և Վենեսուելան:
Աբխազիայում արտահերթ նախագահական ընտրություն նշանակվեց խորհրդարանի կողմից մայիսի վերջին հանրապետությունում ծագած քաղաքական ճգնաժամի արդյունքում, ինչի հետևանքով 2011-ին նախագահ ընտրված երկրի ՆԳՆ նախկին ղեկավար Ալքեսանդր Անկվաբը ստիպված էր հրաժարական տալ:

25 Август 2014 - 08:27 AMT
Лидер оппозиции Рауль Хаджимба объявил о своей победе на досрочных президентских выборах в самопровозглашенной республике Абхазия. В предвыборном штабе его главного соперника Аслана Бжании подтвердили этот результат.
Как заявил глава ЦИК Абхазии Батал Табагуа, «по результатам выборов, которые прошли 24 августа, наибольшее количество голосов набрал Хаджимба Рауль, это 50 тысяч 494 голоса, что составляет 50,57%», сообщает Русская служба BBC.
Согласно законодательству Абхазии, победителем в первом туре объявляется кандидат, набравший 50% голосов плюс один голос. Таким образом, Хаджимба становится президентом отколовшейся от Грузии республики.
Ближайший соперник Хаджимбы, и.о. главы службы безопасности Абхазии Аслан Бжания набрал 35,91% голосов.
Два других кандидата, и.о. министра обороны Мираб Кишмария и бывший глава МВД Леонид Дзапшба получили 6,4% и 3,4% голосов избирателей соответственно.
Мониторинг досрочных президентских выборов вели около 100 международных наблюдателей из 24 стран, в том числе, России, Италии, Бельгии, Люксембурга, Великобритании, Сан-Марино, Украины, Германии, Франции, Финляндии, Индии, Бразилии, Чехии, Болгарии, Литвы, Армении, Японии, Науру, Южной Осетии, Нагорного Карабаха, самопровозглашенной «Донецкой народной республики».
Явка на выборах составила 70%.
За пределами Абхазии избирательные участки открылись в Москве (на нем проголосовали 850 человек) и Черкесске (более 1700), а также в Турции. Турецкий участок в Стамбуле через некоторое время после начала голосования закрыла местная полиция. До этого на нем успели проголосовать около 100 избирателей.
По сообщению Интерфакс, ЕС и Грузия ранее заявили, что не признают результаты голосования. В Брюсселе, не считающем Абхазию независимым государством, заявили, что не признают «конституционные и правовые рамки, в которых состоялись эти выборы».
Во внешнеполитическом ведомстве Грузии голосование назвали «нарушением фундаментальных принципов международного права, в первую очередь принципов суверенитета государств, территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ», а также призвали мировое сообщество осудить проходящие в Абхазии президентские выборы.
Абхазия провозгласила независимость от Грузии после российско-грузинской войны 2008 года. Независимость Абхазии не признается большинством стран мира. За минувшие шесть лет государственность Абхазии признали только Россия, Никарагуа и Венесуэла.
Досрочные выборы главы Абхазии были назначены парламентом во время охватившего республику в конце мая политического кризиса, в результате которого избранный в 2011 году президентом экс-глава МВД республики Александр Анкваб был вынужден уйти в отставку.