26 Օգոստոս 2014 - 10:30 AMT
Պորոշենկոն լուծարել է Գերագույն Ռադան, իսկ Ուկրաինայի ԱԾ-ն հայտարարել է 10 ռուս դեսանտայինի ձերբակալման մասին
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն Twitter-ի իր միկրոբլոգում հաղորդագրություն է թողել, ըստ որի` որոշել է ժամանակից շուտ դադարեցնել յոթերորդ գումարման Գերագույն Ռադայի լիազորությունները:
Նախագահի պաշտոնական կայքում տեղադրված ուղերձում նշվում է, որ հուլիսին տապալվել է կոալիցիոն խումբը, որի կազմում էին «Բատկիվշինա», «ՈւԴԱՐ» և «Սվոբոդա» խմբակցությունների պատգամավորները, իսկ նոր կոալիցիա մեկ ամսվա ընթացքում չի ձևավորվել, արդյունքում Պորոշենկոն օգտվել է Ռադան լուծարելու իր իրավունքից:
Ուկրաինայի ղեկավարի խոսքով` ընտրությունները լյուստրացիայի լավագույն տարբերակն են, իսկ մաքրումը պետք է սկսել «բարձրագույն օրենսդիր մարմնից»:
Նախագահը հայտարարել է, որ ներկայիս Ռադայի որոշ պատգամավորներ հանդիսանում են «ահաբեկիչ-անջատողականների եթե ոչ ուղղակի հովանավորներն ու մեղսակիցը, ապա` կողմնակիցը»,- հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Անգամ մոբիլիզացիայի հայտարարման և ԴԺՀ-ն ու ԼԺՀ-ն ահաբեկչական կազմակերպություններ հայտարարելու համար հազիվ 232 ձայն հավաքվեց,- նշել է նախագահը:- Ընդհանուր առմամբ Գերագույն Ռադայի կազմը չի համապատասխանում ուկրաինացիների քաղաքական տրամադրությանը: Հասարակությունն այնքան արագ է փոխվում, որ պատգամավորները չեն հասցնում հետևել դրա պատմական ընթացքին»:
Երկրի ղեկավարը կարծում է, որ 2012-ի խորհրդարանական ընտրությունները չեն եղել «ոչ արդար, ոչ ժողովրդավար, ոչ թափանցիկ» և չեն համապատասխանել եվրոպական չափորոշիչներին: Պորոշենկոն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեսնում է որպես Դոնբասում խաղաղություն հաստատելու սեփական ծրագրի մի մասը:
«Չէ՞ որ մեր թշնամին միայն ռուս-ուկրաինական սահմանի մյուս կողմից եկած դիվերսանտները, ահաբեկիչներն ու վարձու մարդասպանները չեն: Ոչ պակաս վնաս են հասցնում կորուպցիան, անգործությունն ու աղքատությունը: Եվ մենք պետք է հաղթանակ տանենք միանգամից բոլոր ճակատներում»,- հայտարարել է ուկրաինական առաջնորդը:
Նոր խորհրդարանի պատգամավորների ընտրությունները նշանակված են հոկտեմբերի 26-ին: Սպասվում է, որ երեքշաբթի ուկրաինացի նախագահը կհանդիպի Վլադիմիր Պուտինի հետ: Հանդիպումը պետք է տեղի ունենա Մինսկում Մաքսային Միության անդամ պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովին, որին կմասնակցեն նաև Ուկրաինայի նախագահն ու Եվրոհանձնաժողովի ներկայացուցիչները:
Հանդիպման նախօրեին Ուկրաինայի արևելքում զինված հակամարտության շրջանում իրավիճակը զգալիորեն սրվել է: Ուկրաինայի ազգային գվարդիան հաղորդում է Ռուսաստանի կողմից զրահապատ տեխնիկայի` սահմանը ճեղքելու և անջատողականների Մարիուպոլի վրա հարձակման մասին : «Ազով» և «Դոնբաս» գումարտակները երկուշաբթի միացել են մարտին:
Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը պնդում է, որ իրենց աշխատակիցները Ռուսաստանի հետ սահմանի մոտակայքում ձերբակալել են 10 ռուս դեսանտայինի` փաստաթղթերով ու զենքով, հաղորդում է BBC-ն:
Ավելի վաղ ռուսական իշխանությունները բազմիցս հերքել են ուկրաինական կողմի հայտարարությունները, թե ռուսական զինծառայողները մասնակցում են Ուկրաինայի արևելքի հկամարտությանը: Մինչ այդ, ԵՄ-ն խստորեն դատապարտում է Ուկրաինայի Անկախության օրը` օգոստոսի 24-ին Դոնեցկում տեղի ունեցած «գերեվարված ուկրաինացի զինվորների»շքերթը:

26 August 2014 - 08:40 AMT
Ukrainian President Petro Poroshenko on Monday, Aug 25, dissolved parliament, setting up fresh elections. In a statement posted on his website announcing the dissolution, Poroshenko said he had called snap elections on Oct 26.
The dissolution of parliament was among the campaign promises made by Poroshenko before he came to power in presidential elections in May.
The last parliamentary elections in Ukraine took place in October 2012, with the legislature being voted in for a five-year term.
Meanwhile, Ukrainian security services on Monday released video footage purporting to show Russian servicemen who were captured by Ukrainian government forces while fighting alongside pro-Moscow fighters in Ukraine, according to Reuters.
The footage, which is likely to fuel allegations from Kiev and its Western allies of Russian involvement in the war, appeared on the day the Russian and Ukrainian leaders are to meet for talks in the Belarusian capital to try to end the conflict.
Ukraine's state security service said on Monday it had detained 10 Russian paratroopers who had crossed into Ukrainian territory from Russia in a column of several dozen armed infantry vehicles.
In footage posted on the official Facebook page of the Ukrainian government's "anti-terrorist operation," the men were shown dressed in camouflage fatigues.
One of them, who identified himself as Ivan Milchakov, listed his personal details, including the name of the paratroop regiment he said is based in the Russian town of Kostroma.
"I did not see where we crossed the border. They just told us we were going on a 70-kilometer march over three days," he said.
"Everything is different here, not like they show it on television. We've come as cannon fodder," he said in the video.
The Russian servicemen were detained with their personal documents and weapons, near the small town of Amvrosiyivka in Donetsk region, the Ukrainian state security service said.
"Officially they are on military exercises in various corners of Russia. In reality they are involved in military aggression against Ukraine," Defense Minister Valeriy Heletey said in a Facebook post.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov on Monday dismissed reports of a Russian incursion into Ukraine, saying it was "disinformation" by the authorities in Kiev.