Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտարարել է, որ իր երկիրը կարող է դուրս գալ Եվրասիական միությունից, որին անդամակցում են նաև Ռուսաստանն ու Բելառուսը: Աստանայում «Խաբար» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Նազարբաևն ասել է. «Եթե պայմանագրում ամրագրված կանոնները չեն կատարվում, ապա Ղազախստանն իրավունք ունի հրաժարվել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունից: Աստանան երբեք չի անդամակցի կազմակերպություններին, որոնք սպառնալիք են Ղազախստանի անկախության համար»:
«Անկախությունը մեր ամենաթանկ գանձն է, որի համար պայքարում էին մեր պապերը: Առաջինը, մենք երբեք չենք հանձնի մեր անկախությունը, երկրորդը՝ ամեն ինչ կանենք այն պաշտպանելու համար»,- ասել է նա: Նազարբաևը երկիրը գլխավորում է անկախացման օրվանից, նա եղել է Ղազախական ԽՍՀ առաջին ու վերջին նախագահը, իսկ հետո դարձել է այդ պետության առաջին ու միակ նախագահը: 2011-ի ընտրություններում նրա օգտին է քվեարկել ընտրազանգվածի 95 տոկոսը, հայտնում է NEWSru .com-ը:
ԶԼՄ-ները ենթադրում են, որ Ղազախստանի ղեկավարի դեմարշի պատճառը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթն էր «Սելիգեր» երիտասարդական հավաքի ժամանակ, որտեղ նա հայտարարել էր, թե Նազարբաևը պետություն ստեղծեց մի տարածքում, «որտեղ պետականություն երբևէ չէր եղել»:
Սակայն Նազարբաևի հարցազրույցը հրապարակվել է Ռուսաստանի նախագահի ելույթից երկու օր առաջ: «Էխո Մոսկվիի» հաղորդագրության համաձայն, Ղազախստանի բնակիչները արձագանքել են Ռուսաստանի նախագահի հայտարարությանը «Պատմության դասագիրք ուղարկիր Պուտինին» ակցիայով, ինչը հիշեցնում է ուկրաինական սցենարը:
Ավելի վաղ Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը հայտարարել էր, թե իր երկիրը որևէ առարկություն չունի ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության դեմ: Նա նշել էր, որ գործընթացը զուտ տեխնիկական բնույթի է և ոչ մի ձգձգում չկա:
«Ղազախստանը շատ բարեհաճ է վերաբերվում ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը: Ղազախստանի նախագահը ստորագրել է «ճնապարհային քարտեզը», այնպես որ չկա ոչ մի հակասություն կամ հակազդեցություն: Տեխնիկական գործընթացը ժամանակ է պահանջում: Սկզբում դա փաստաթղթերի համաձայնեցման անհրաժեշտությունն էր, իսկ հիմա Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագիրը պետք է քննարկեն միության սահմանադիր երկրների կառավարությունները»,-պարզաբանել էր դեսպանը:
Դիտողությանը, թե ինչու այդ դեպքում Ղազախստանի նախագահ Նազարբաևն Աստանայում մեջբերեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նամակը, որը վերաբերում էր Լեռնային Ղարաբաղին և ինչու հայտարարեց, թե Աստանան կստորագրի «ճաապարհային քարտեզը», բայց «հատուկ կարծիքով», Ղազախստանի դեսպանն ասաց, որ այնուամենայնիվ փաստաթուղթը ստորագրվեց առանց «հատուկ կարծիքի»:
«Գագաթնաժողովն անցնում էր Աստանայում, և, բնականաբար, համակարգողը Ղազախստանի նախագահն էր, ուստի ինքը ստացավ նամակը: Չեմ կարող ասել՝ արդյոք գիտեր այդ նամակի մասին Սերժ Սարգսյանը, թե ոչ, սակայն տարբեր պետություններ կարող են նամակներ ուղարկել: Եվ թե ինչու հատկապես Նազարբաևն ընթերցեց նամակը, ես արդեն ասացի՝ Աստանայի գագաթաժողովի համակարգողը Ղազախստանի նախագահն էր»,-պարզաբանել է դեսպանը: Այն պնդումները, թե Ղազախստանը ներկայացնում է Ադրբեջանի շահերը, Բոզժիգիտովն անհիմն է համարում:
Մինչ այդ Մինսկում Մաքսային միության անդամ պետությունների ղեկավարների հանդիպմանը նախագահ Նազարբաևը հայտարարել էր, թե հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում բանակցություններ կանցնեն, որի շրջանակում նախատեսվում է լուծել ԵՏՄ-ին Հայաստանի ու Ղրղզստանի անդամակցության հարցը: Պաշտոնական Երևանը չմեկնաբանեց Նազարբաևի հայտարարությունը:
Օգոստոսի 14-ին Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը ստորագրել է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը ՌԴ նախագահի ստորագրմանը ներկայացնելու առաջարկության մասին որոշումը: Այս մասին ասվում է ՌԴ կառավարության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը հայտարարեց, որ անդամակցության մասին պայմանագիրը պետք է վավերացնեն նաև Ղազախստանն և Բելառուսը, ինչից հետո նոր միայն դա կարող է անել նաև Հայաստանը:
«Չեմ կարծում, թե դա մոտ օրերս կլինի: Դա կլինի միայն համաձայնեցումից հետո»,- նշել է նախարարը` հավելելով, որ կոնկրետ ժամկետի մասին տեղեկություն չունի:
Միժամանակ նա նշեց, որ հայկական կողմը տեղեկություն չունի, թե երբ պայմանագրի նախագծին հավանություն կտան Ղազախստանն ու Բելառուսը:
Ճշմարիտյանը հայտարարել է նաև, որ ՄՄ մասին համաձայնագիրը չի նախատեսում մաքսակետի տեղադրում Հայաստանի ու ԼՂՀ միջև:
«Մաքսային միության ձևավորման մասին փաստաթղթում չկա դրույթ, որով նախատեսվում է մաքսակետի տեղադրում Հայաստանի ու ԼՂՀ միջև»,-ասել է Ճշմարիտյանը:
Սոչիում օգոստոսի 9-ին տեղի ունեցած երկկողմ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի և ՌԴ նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը քննարկել են ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության ժամկետն ու պայմանները, որի վերաբերյալ փաստաթուղթը կարող է ստորագրվել արդեն աշնանը:

1 Сентябрь 2014 - 07:21 AMT
Назарбаев заявил о возможном выходе Казахстана из Евразийского союза: «Наша независимость – наше самое дорогое сокровище»
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил о возможном выходе Казахстана из Евразийского союза, в который входят также Россия и Белоруссия. В интервью телеканалу «Хабар» в Астане Назарбаев заявил: «Если правила, которые были ранее установлены в договоре, не выполняются, то Казахстан имеет полное право отказаться от членства в Евразийском экономическом союзе. Астана никогда не будет в составе организаций, которые представляют угрозу независимости Казахстана».
«Наша независимость – это наше самое дорогое сокровище, за которое боролись наши деды. Во-первых, мы никогда не сдадим нашу независимость и, во-вторых, мы сделаем все возможное, чтобы защитить ее», – сказал он. Назарбаев возглавляет Казахстан со дня его основания как независимого государства: он был первым и последним президентом Казахской ССР, а затем стал первым и единственным президентом Казахстана. На выборах 2011 года за него проголосовали более 95%, передает NEWSru .com.
СМИ предположили, что демарш главы Казахстана вызван тем, что 29 августа, выступая на молодежном форуме «Селигер», президент России Владимир Путин заявил, что Назарбаев создал государство на территории, «на которой государства никогда не было».
Однако интервью Назарбаева было опубликовано за два дня до выступления президента России.
По сообщению «Эха Москвы», жители Казахстана, отмечая сходство с украинским сценарием, отреагировали на заявление президента России акцией «Отошли учебник истории Путину».
Ранее посол Казахстана в Армении Айымдос Бозжигитов заявил, что у Казахстана нет каких-либо возражений против вступления Армении в Евразийский экономический союз. При этом он отметил, что процесс всего лишь носит технический характер и никакого затягивания нет.
«В Казахстане очень благоприятно относятся к вступлению Армении в Евразийский союз. Президент Казахстана подписал «дорожную карту» по вступлению, так что нет никакого противоречия и противодействия. Технический процесс требует времени. Сначала был этап согласования документов, а сейчас соглашение о вступлении Армении должны обсудить правительства стран-учредителей союза», – пояснил посол.
На замечание, почему в таком случае президент Казахстана Нурсултан Назарбаев в Астане зачитал письмо президента Азербайджана Ильхама Алиева, которое касалось Нагорного Карабаха, заявив, что Астана подпишет «дорожную карту» по присоединению Армении, но с «особым мнением», которое будет к ней приложено, посол Казахстана подчеркнул, что документ, тем не менее, был подписан без этого «особого мнения».
«Саммит проходил в Астане, и его координатором, естественно, был президент Казахстана, поэтому он и получил письмо. Я не знаю, знал ли об этом письме Серж Саргсян или нет, но письма могут направляться разными государствами. И о том, почему именно Назарбаев прочел письмо, я уже сказал, координатором саммита в Астане был президент Казахстана», – объяснил посол.
Утверждения о том, что Казахстан представляет интересы Азербайджана, Айымдос Бозжигитов счел безосновательным.
До того, на брифинге по итогам встречи глав государств Таможенного союза в Минске президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что 10 октября в Минске пройдут переговоры, в рамках которых планируется решить вопрос о принятии в Евразийский экономический союз Армении и Кыргызстана. Официальный Ереван данное заявление Назарбаева пока никак не прокомментировал.
14 августа премьер-министр России Дмитрий Медведев подписал постановление о представлении президенту РФ предложения о подписании Договора о присоединении Армении к договору о Евразийском экономическом союзе.
После подписания премьер-министром России постановления об утверждении проекта договора о присоединении Армении к ЕАЭС, проект договора должен быть также утвержден Казахстаном и Белоруссией, заявил министр экономики Армении Карен Чшмаритян.
Он отметил, что только после ратификации договора странами членами союза документ может быть ратифицирован Арменией. «Не думаю, что это произойдет в ближайшие дни, это будет только после согласования», – отметил министр. Одновременно, он отметил, что армянская сторона не располагает информацией о том, когда проект договора одобрят Казахстан и Беларусь.
Чшмаритян также заявил, что Соглашение о Таможенном Союзе не предусматривает установку таможенного пункта между Арменией и Карабахом.
«В документе о формировании Таможенного союза нет положения, предусматривающего необходимость установки таможенного пункта между Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой», – сказал Чшмаритян.
В ходе двусторонней встречи 9 августа в Сочи президенты Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин обсудили сроки и условия присоединения Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), документ по которому может быть подписан уже осенью текущего года.
О том, что договор о членстве Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) будет подписан в ближайшее время, было заявлено 11 июля в Сочи по итогам встречи премьер-министра Армении Овика Абрамяна и его российского коллеги Дмитрия Медведева. Как сообщает пресс-служба правительства, во время беседы Абрамян и Медведев выразили удовлетворение в связи с увеличением объема двустороннего товарооборота между странами и выразили уверенность в том, что он продолжит расти со вступлением Армении в Евразийский экономический союз.