3 Սեպտեմբեր 2014 - 10:55 AMT
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայության ղեկավար Էլդար Սուլթանովը, խոսելով երկրում իրավապաշտպանների ու լրագրողների համատարած ձերբակալությունների մասին, հայտարարել է, որ «վիճակագրության ուսումնասիրությունն ու քրեական գործերի հետաքննությունը ցույց տվեցին, որ որոշ ՈԿԿ-ներ, որ գործում են Ադրբեջանում, առանձին քաղաքացիներ, լրագրողներ ու քաղաքացիական հասարակության այլ ներկայացուցիչներ «ժողովրդական դիվանագիտության» առաքելության շրջանակում Հայաստան իրենց այցելությունների ժամանակ հայկական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին են փոխանցել երկրի ռազմական ու պետական գաղտնիքները»:
«Քննության ժամանակ հաստատվել է, որ չգրանցված ՈԿԿ նախագահ Լեյլա Յունուսն ու նրա ամուսինը՝ Արիֆ Յունուսը, ներգրավել են Ադրբեջանի առանձին քաղաքացիների, որոնց անունները դեռևս չեն բացահայտվում ելնելով քննության շահերից, Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության մեջ, և կոնկրետ հանձնարարություններ են տվել ռազմական տեղեկություններ հավաքելու ուղղությամբ, ինչը հետագայում կարող էր օգտագործվել Ադրբեջանի դեմ: Այդ գործողությունների արդյունքում Լեյլա և Արիֆ Յունուսները կարողացել են հայկական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին փոխանցել զորամասերի և ռազմավարական այլ օբյեկտների տեղակայման սխեման, որը կազմել էր «Զերկալո» թերթի լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովը»,-ասել է նա:
Այն փաստը, որ Միրկադիրովը վեց անգամ մեկնել է Հայաստան հայկական ավիաուղիների տոմսերով, մեկ անգամ ևս հաստատում է, որ այդ այցերը կազմակերպել էին Հայաստանի հատուկ ծառայությունները:
«Ժողովրդական դիվանագիտության» քողի տակ, որի նպատակն է մոլորեցնել հասարակական կարծիքը, և Հայաստանի ու Ադրբեջանի քաղաքացիական հսարակությունների հարաբերությունները «բարելավելու» պատրվակով, բարձրաձայնվում էին այնպիսի վտանգավոր գաղափարներ, ինչպիսին է «հաշտվելը ստեղծված իրավիճակի հետ ու ստատուս քվոյի ընդունումը»: Իսկ դա, իր հերթին, ապացուցում է նրանց գործունեության հասարակական վտանգը»,-ասել է նա, գրում է Haqqin.az-ը:
Ինչպես արդեն ասվել է, Ադրբեջանի կառավարությունը, որտեղ վաղուց արդեն ողբալի վիճակ է ստեղծվել մարդու իրավունքների ոլորտում, անհանդուրժող պայքար սկսեց կառավարության քննադատաների ու անկախ խմբեի դեմ 2013 թ. նախագահական ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ, և այդ օրվանից ի վեր ճնշումը գնալով աճում է: Վերջին երկու տարում իշխանությունները ձերբակալել ու բանտ են նետել առնվազն 40 լրագրողի, քաղաքացիական անձանց ու ակտիվիստների շինծու մեղադրանքների հիման վրա, այդ թվում, խուլիգանության, հարկերից խուսափելու, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, նույնիսկ պետական դավաճանության մեղադրանքներով: Ադրբեջանում եկամուտների թափանցիկության ոլորտում աշխատող անկախ խմբերը բախվեցին սահմանափակումների, որոնք խոչընդոտում են նրանց աշխատանքին: Վերջին ամիսներին նրանց վիճակը վատթարացավ, քանի որ կառավարությունը սառեցրեց նրանց բանկային հաշվեհամարները կամ հրաժարվեց գրանցել նրանց դրամաշնորհները: Ճնշումներն ու սահմանափակումները ստիպեցին կոալիցիայի անդամների մեծ մասին կասեցնել գործունեությունը: Ֆինանսավորման արգելքը կառավարության ավելի մեծ ջանքերի մասն է միայն, որը մայիսից ի վեր ջանում է ճնշել անկախ խմբերի գործունեությունը:
Կառավարությունը սառեցրել է ՈԿԿ-ներից շատերի բանկային հաշվեհամարները և թույլ չի տալիս նրանց նոր դրամաշնորհներ ստանալ օտարերկրյա դոնորներից: Օգտագործվում են օրենսդրական սահմանափակումներ, որ ընդունվել են այս տարվա փետրվարին: Իշխանությունները նաև սկսել են քաղաքական աստառ ունեցող դատավարություններ իբր հարկերից խուսափելու կամ այլ մեղադրանքներով: Այս ամենը վերաբերում է մոտ 20 ՈԿԿ-ների:
Արդյունահանող ոլորտւների թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՈԹՆ) Ամենաակտիվ խմբերի մոտ կեսը դադարել է գործել 2014-ի հուլիսից, քանի որ զրկվել է ֆինանսավորումից: Մյուս խմբերը զրպարտանքի ու հետապնդումների թիրախ են դարձել: Հյուրանոցներն ու այլ կառույցները տարածք չեն տրամադրում նրանց միջոցառումների համար: Այդպիսով Ադրբեջանի իշխանությունները ցուցադրաբար խախտում են ԱՈԹՆ հիմնական սկզբունքը՝ քաղաքացիական հասարակության անարգել մասնակցությունը բնական պաշարների կառավարման շուրջ հասարակական բանավեճին: ԱՈԹՆ վարչությունը դեռ 2013-ի մայիսին դիմել էր նախագահ Ալիևին` կոչ անելով օրենսդրական սահմանափակումներ չսահմանել ՈԿԿ-ների հանդեպ: Սակայն, Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչները վստահեցնում էին, որ իրավական սահմանափակումները խոչընդոտներ չեն ստեղծի քաղաքացիական հասարակության համար: ԱՈԹՆ կանոնները թույլ են տալիս կասեցնել ցանկացած մասնակից երկրի մասնակցությունը կամ նույնիսկ վտարել «ԱՈԹՆ կարևոր սկզբունքների ու պահանջների» խախտման համար: Կանոնները թույլ են տալիս նվազեցնել մասնակից երկրի կարգավիճակն ու ժամկետ սահմանել իրավիճակի բարելավման համար:
2013-ի հոկտեմբերին նախագահական ընտրություններից հետո Ադրբեջանի կառավարությունը մեծ արշավ սկսեց քաղաքական ընդդիմախոսների ու ակտիվիստների դեմ: 2013-ի դեկտեմբերին խորհրդարանը հաստատեց ՈԿԿ-ներին առնչվող մի շարք օրենքներում ուղղումների վերաբերյալ մեծ ու շատ վիճահարույց փաթեթը, իսկ նախագահը ստորագրեց 2014-ի փետրվարին: Այդ ուղղումները թույլ տվեցին իշխանություններին հետապնդել անկախ խմբերին: 2014-ի կեսին կտրուկ աճեցին քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալությունները՝ հուլիսի 30-ին ձերբակալվեց Լեյլա Յունուսը, հետո նրա ամուսինը՝ Արիֆ Յունուսը: Օգոստոսի 2-ին ձերբակալվեց Ռասուլ Ջաֆարովը, ևս մեկ ականավոր իրավապաշտպան և կառավարության քննադատ: Օգոստոսի 8-ին ձերբակալվեց իրավաբան իրավապաշտպան Ինթիգամ Ալիևը: Այդ ձերբակալությունները բացասական ազդեցություն ունեցան, ահաբեկելով երկրի ամբողջ քաղաքացիական հանրությանը, նշում է Human Rights Watch-ը:

Глава пресс-службы Генпрокуратуры Азербайджана Эльдар Султанов, говоря о повальных арестах в стране правозащитников и журналистов, заявил, что «изучение статистики и расследование уголовных дел показали, что некоторые НПО, действующие в Азербайджане, отдельные граждане, журналисты и другие представители институтов гражданского общества в ходе своих визитов в Армению в рамках миссии «народной дипломатии» передавали представителям армянских спецслужб военные и государственные тайны страны».
«В ходе следствия было установлено, что глава незарегистрированного НПО Лейла Юнус и ее супруг Ариф Юнусов привлекали отдельных граждан Азербайджана, имена которых пока не раскрываются в интересах следствия, к тайному сотрудничеству со спецслужбами Армении и давали конкретные поручения по сбору военной информации, которая впоследствии могла быть использована против Азербайджана. В результате этих действий Лейла и Ариф Юнус смогли передать представителям армянских спецслужб схему расположения военных частей и других стратегических объектов, составленную журналистом газеты «Зеркало» Рауфом Миркадыровым», – отметил он.
Тот факт, что Рауф Миркадыров шесть раз летал в Армению по билетам армянских авиакомпаний, еще раз подтверждает, что эти визиты были организованы спецслужбами Армении.
«Под видом «народной дипломатии», рассчитанной на обман общественного мнения, и под предлогом «улучшения» отношений между гражданскими обществами Армении и Азербайджана озвучивались такие опасные идеи, как «смирение со сложившимся положением и статус-кво». А это, в свою очередь, доказывает общественную опасность осуществляемой ими деятельности», – сказал он, пишет Haqqin.az.
Как уже сообщалось, правительство Азербайджана, где уже долгое время наблюдается плачевная ситуация с правами человека, начало непримиримую борьбу с критиками правительства и независимыми группами за несколько месяцев до президентских выборов в 2013 году, и с тех пор это давление только нарастает. Власти арестовали и посадили за последние два года в тюрьмы, по крайней мере, 40 журналистов, гражданских и политических активистов и правозащитников на основе различных сфабрикованных обвинений, в том числе в хулиганстве, уклонении от уплаты налогов, незаконном хранении наркотиков, даже государственной измене. Среди мишеней правительства были некоторые из его самых ярых критиков. Ранее независимые группы, работающие над вопросами прозрачности доходов в Азербайджане, столкнулись с ограничениями, которые препятствуют их работе. В последние месяцы их положение резко ухудшилось, так как правительство заморозило их банковские счета или отказалось зарегистрировать их гранты. Давления и ограничения вынудили большинство членов коалиции приостановить деятельность. Блокирование финансирования этих групп является частью более широких усилий правительства, начиная с мая, чтобы подавить широкий диапазон независимых групп.
Правительство заморозило банковские счета многих НПО и не разрешает им получать новые гранты от иностранных организаций-доноров. При этом используются законодательные ограничения, принятые в феврале этого года. Власти также начали политически мотивированные расследования о якобы уклонении от налогов или других нарушений. Все это затронуло более 20 НПО.
Около половины из наиболее активных групп приостановили операции с июля 2014, потому что оказались отрезаны от финансирования. Другие группы, участвующие в ИПДО, стали объектами клеветы или преследований. Гостиницы и другие структуры отказывают им в предоставлении помещений для мероприятий. Таким образом, власти Азербайджана демонстративно нарушают основной принцип ИПДО: беспрепятственное участие гражданского общества в общественной дискуссии по управлению природными ресурсами. Правление ИПДО еще в мае 2013 года обратилось к президенту Ильхаму Алиеву с призывом не вводить законодательные ограничения относительно НПО. Однако официальные представители Азербайджана уверяли и заверяли, что правовые ограничения не создадут никаких препятствий гражданскому обществу.
Правила ИПДО допускают приостановление и даже изгнание любой страны-участника за явные нарушения «важных принципов и требований ИПДО». Правила также позволяют понизить статус страны-участника и установить срок для улучшения ситуации.
После президентских выборов в октябре 2013 года, правительство Азербайджана развернуло систематическую кампанию по подавлению политических оппонентов и активистов. В декабре 2013 года, парламент утвердил большой и очень спорный пакет поправок в ряд законов, касающихся НПО, а президент подписал их в качестве закона в феврале 2014 года. Эти поправки предоставили властям право преследовать независимые группы.
В середине 2014 года произошло резкое обострение политически мотивированных арестов: 30 июля была арестована Лейла Юнус, а затем ее муж Ариф Юнус. 2 августа – Расул Джафаров, еще один видный правозащитник и критик правительства. 8 августа -юрист-правозащитник Интигам Алиев. Как сообщала правозащитная организация отмечало Human Rights Watch, эти аресты оказали негативный эффект, вызывая страх у других активистов и деморализуя все гражданское общество страны.