Ուկրաինան սկսում է կյանքի կոչել «Պատ» նախագիծը, որը նախատեսում է իրական պետական սահմանի կառուցում Ռուսաստանի Դաշնության հետ, սեպտեմբերի 3-ին հայտարարել է երկրի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը: «Մենք սկսում ենք «Պատ» նախագիծը: Դա Ուկրաինայի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև իրական պետական սահմանի կառուցում է»,-ասել է վարչապետը նախարարների կաբինետի նիստի ժամանակ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հուլիսի վերջում ծանր ռազմական տեխնիկայի առաջխաղացումը արգելակելու և մաքսանենգ ապրանքների տեղաշարժը կասեցնելու նպատակով ուկրաինա-մոլդովական սահմանի Մերձդնեստրի հատվածում ինժեներական ամրակայման աշխատանքներ սկսվեցին՝ 450-կիլոմետրանոց հատվածում սկսցեին փորել 3,5 մ լայնությամբ ու 2-3 մ խորությամբ խրամուղի:
«Փոսի առաջին 5 կիլոմետրը Բելգորոդ-Դնեստր սահմանագծում արդեն փորված է: Ինժեներական աշխատանքներն ընթանում են հատուկ տեխնիկայի կիրառմամբ, որն աշխատում է շուրջօրյա, շաբաթական առաջ անցնելով 2,5 կմ»,-ասաց այն ժամանակ Ուկրաինայի Պետսահմանապահ ծառայության Հարավային տարածաշրջանային վարչության մամուլի ծառայության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Յակովենկոն:
Մոլդովայի հետ Ուկրաինայի սահմանի երկարությունը մոտ 1018 կմ է, այդ թվում 450-կիլոմետրանոց հատվածն անցնում է ինքնահռչակ Մերձդնեստրի տարածքով:
Որոշ ԶԼՄ-ներ նշում էին, որ Ուկրաինան մտավախություն ունի, որ Մերձդնեստրի կողմից կարող են տանկեր ներխուժել: Հուլիսի 25-ին Մերձդնեստրում անցան լայնածավալ տանկային զորավարժություններ, իսկ Մերձդնեստրի առաջնորդ Եվգենի Շևչուկն այցելեց Ղրիմ, որտեղ ֆոտոսեսիա անցկացրեց ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինի հետ, նշում էին պարբերականները:

Украина начинает реализацию проекта «Стена», который предусматривает строительство реальной государственной границы с Российской Федерацией, заявил 3 сентября премьер страны Арсений Яценюк.
«Мы начинаем проект «Стена». Это строительство реальной государственной границы между Украиной и Российской Федерацией», — сказал премьер во время заседания кабинета министров, сообщает РИА Новости.
В конце июля для блокирования движения тяжелой военной техники и перемещения контрабандных грузов на приднестровском участке украинско-молдавской границы были начаты работы по инженерному усилению – на 450-километровом рубеже начали рыть ров шириной 3,5 метра и глубиной от 2-3 метров.
«Первые 5 километров котлована на участке Белгород-Днестровского пограничного отряда границы уже вырыты. Инженерные работы ведутся с привлечением специализированной техники ГСЧС, которая работает круглосуточно, продвигаясь еженедельно в среднем на 2,5 километра», – отметил тогда представитель пресс-службы Южного регионального управления Госпогранслужбы Украины Александр Яковенко.
Протяженность госграницы Украины с Республикой Молдова – 1018 километров, в том числе более чем 450-километровый рубеж отделяет Украину от самопровозглашенного Приднестровья.
При этом некоторые СМИ отмечали, что Украина опасается вторжения танков из Приднестровья. 25 июля в Приднестровье прошли масштабные танковые учения, а лидер Приднестровья Евгений Шевчук посетил Крым, где провел фотосессию с вице-премьером России Дмитрием Рогозиным, подчеркивает издание.
После присоединения Крыма к РФ в Донецкой и Луганской областях Украины начались вооруженные столкновения. По результатам референдумов в этих регионах были провозглашены Донецкая и Луганская народные республики. Украинские власти не признали самопровозглашенные республики и ведут против их сторонников спецоперацию.