4 Սեպտեմբեր 2014 - 06:41 AMT
Օգոստոսի սկզբին Ուկրաինայում անհետացած «Ռոսիա սեգոդնյա» լրատվական գործակալության ֆոտոթղթակից Անդրեյ Ստենինը զոհվել է Դոնեցկի շրջանում մեկ ամիս առաջ՝ ավտոմեքենան, որով թղթակիցը մեկնում էր խմբագրական առաջադրանքի, գնդակոծվել և հրկիզվել է ավտոմայրուղում, սեպտեմբերի 3-ին հայտնել է գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը Քննչական կոմիտեի փորձաքննության վրա հղումով:
«Մեր գործընկեր ֆոտոթղթակից Անդրեյ Ստենինը զոհվել է: Պարզվում է, նա չի եղել գերության մեջ: Նրան չէին պատրաստվում փոխանակել ուկրաինացի գերիներից մեկի հետ, ոչ էլ մեղադրել ահաբեկչական գործողության համար: Բոլոր հայտարարությունները Ստենինի ճակատագրի մասին, որոնք մենք լսել ենք ուկրաինական կողմից, սուտ էին: Նա զոհվել է դեռ մեկ ամիս առաջ մեքենայում, որով մեկնում էր առաջադրանքի: Ավտոմեքենան գնդակոծվել և հրկիզվել է Դոնեցկի մոտ, ավտոմայրուղու վրա»,-ասել է Կիսելյովը:
Նա նաև հայտնել է, որ «հայտնի են դարձել փորձաքննության արդյունքները. մեքենայում իրոք նա է եղել՝ 33-ամյա կենսուրախ երիտասարդ, փայլուն պրոֆեսիոնալ, կարեկից մարդ Անդրեյ Ստենինը»:
«Ուկրաինան հաշված ամիսների ընթացքում դարձավ լրագրողների համար ամենավտանգավոր վայրը աշխարհում: Այս պատերազմում արդեն չորրորդ ռուս լրագրողն է զոհվում՝ թղթակից Իգոր Կոռնելյուկը, տեսաինժեներ Անտոն Վոլոշինը, օպերատոր Անատոլի Կլյանը, լուսանկարիչ Անդրեյ Ստենինը: Ստենինի լուսանկարչական աշխատանքները ցուցադրված են մեր գործակալության շենքում՝ դրանով մենք մեր հարգանքի տուրքն ենք մատուցում Անդրեյին: Նա իր կյանքը զոհեց հանուն այդ լուսանկարների, հանուն նրա, որ աշխարհը տեսնի ճշմարտությունը: Անդրեյ Ստենինի հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր հիշողության մեջ: Մենք նրան երբեք չենք մոռանա»,-ասել է Դմիտրի Կիսելյովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ընդհանուր առմամբ 2014-ին սպանվել է 30 լրագրող: Դա գրեթե երկու անգամ ավելի է, քան 2013-ին: Անցյալ տարի 16 լրագրող էր զոհվել: Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն ստեղծել է 2014-ին զոհված ԶԼՄ-ների աշխատակիցների մահվան քարտեզը: Ըստ կազմակերպության, վերջին 23 տարում մոտ 1070 լրագրող է մահացել:
Ըստ կազմակերպության տվյալների, օգոստոսի 20-ի դրությամբ ամենից շատ լրագրողներ են զոհվել Սիրիայում՝ 5-ից ավելի: Սիրիային հաջորդում են Գազան, Իրաքը, Ուկրաինան՝ 4-ական լրագրող, Անդրեյ Ստենինը դարձավ Ուկրաինայում զոհված հինգերորդ լրագրողը: Այնուհետև հաջորդում են Աֆղանստանն ու Բրազիլաին, որտեղ 2014-ին սպանվել է 2-ական լրագրող: Բրազիլիայում, մասնավորապես, լրագրողները զոհվեցին ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ժամանակ տեղի ունեցած անկարգությունների ընթացքում:

Пропавший в начале августа на Украине фотокорреспондент МИА «Россия сегодня» Андрей Стенин погиб в районе Донецка около месяца назад – автомобиль, в котором он ехал на редакционное задание, был расстрелян и сожжен на шоссе, сообщил 3 сентября генеральный директор агентства Дмитрий Киселев со ссылкой на экспертизу Следственного комитета.
«Наш коллега фотокорреспондент Андрей Стенин погиб. Оказывается, он не был в плену. Оказывается, его не собирались ни менять на кого-то из украинских военных, ни обвинять в террористической деятельности. Все заявления о судьбе Стенина, которые мы слышали от украинской стороны, оказались враньем. Он погиб еще месяц назад в машине, на которой ехал выполнять редакционное задание. Автомобиль был расстрелян и сожжен на шоссе близ Донецка», — заявил Киселев.
Он также сообщил, что «сегодня стали известны результаты экспертизы: в этой машине действительно был он — 33-летний молодой и жизнерадостный парень, блестящий профессионал, неравнодушный человек Андрей Стенин».
«Украина в считанные месяцы стала самым опасным для журналистов местом на земле. На этой войне погиб уже четвертый российский журналист: корреспондент Игорь Корнелюк, видеоинженер Антон Волошин, оператор Анатолий Клян, фотограф Андрей Стенин. Фотоработы Андрея Стенина в здании нашего агентства на Зубовском бульваре — это дань памяти, которую мы отдаем Андрею. Он пожертвовал жизнью ради этих снимков, ради того, чтобы мир видел правду. Светлая память Андрею Стенину. Мы не забудем его никогда», — подчеркнул гендиректор МИА «Россия сегодня», сообщает РИА Новости.
В целом, в 2014 году были убиты 30 журналистов. Это почти вдвое больше, чем в 2013-м. Годом ранее погибли 16. Комитет по защите журналистов создал карту гибели работников СМИ в 2014 году. По данным организации, за последние 23 года погибли 1070 журналистов.
Согласно данным организации по положению на 20 августа, больше всего журналистов в 2014 году погибло в Сирии – более 5 человек. Затем следуют сектор Газа, Ирак и Украина – по 4 журналиста (Андрей Стенин стал 5-ым журналистом, погибшим в Украине). Далее – Афганистан и Бразилия, где в 2014 году было убито по 2 журналиста. В Бразилии, в частности, журналисты погибли в ходе беспорядков во время чемпионата мира по футболу.