4 Սեպտեմբեր 2014 - 10:00 AMT
Միջազգային քննիչների խումբը հավաքագրում է Իրաքի և Սիրիայի տարածքում «Իսլամական պետության» (ԻԳ) գրոհայինների մասնակցության վերաբերյալ հանցանշանները:
Ինչպես հայտնում է «Էխո Մոսկվին» ВВС-ի վրա հղումով, խմբի կենտրոնակայանը գտնվում է եվրոպական քաղաքներից մեկում: Վերջին ամիսներին քննիչները մոտ 400 մեղադրական փաստաթուղթ են պատրաստել: Ներկայումս իսլամական պետությունը վերահսկում է Մեծ Բրիտանիայի հետ համեմատելի տարածք: Այդպես են կարծում ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները:
Գրոհայինների հսկողության տակ է Տիգրիսի և Եփրատի ավազանների զգալի մասը, որը համարվում է Մերձավոր Արևելքի «խաչմերուկը»: Այդ տարածքը չափերով համեմատելի է Միացյալ Թագավորության հետ, ասել է ԱՄՆ Հակաահաբեկչական կենտրոնի տնօրեն Մեթյու Օլսենը: Ելույթ ունենալով Բրուքինգսի համալսարանում, նա խոստովանել է, որ այդ խմբավորումը, որը նախկինում իրեն անվանում էր «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն», «ցույց տվեց իրեն որպես արդյունավետ մարտական ուժ»: Այժմ նրա կազմում գործում է մոտ 10 հազար գրոհային, այդ թվում եվրոպացիներ ու ամերիկացիներ: Նրանց, մասնավորապես, կարող են օգտագործել արտաքին գործողությունների համար: Փորձագետն ասել է, որ ՀԴԲ-ն տասնյակից ավելի անձանց է ձերբակալել, որոնք մտադիր էին ԱՄՆ-ից Սիրիա մեկնել՝ աջակցելու ահաբեկիչներին: Նավթի ապօրինի վաճառքի, մաքսանենգության ու փրկագին ստանալու հաշվին «Իսլամական պետությունը» օրական մեկ միլիոն դոլար եկամուտ է ստանում:
Ըստ բարձրաստիճան մասնագետի, այդ կազմակերպությունն այժմ ներկայանում է որպես «գլոբալ ջիհադի նոր առաջնորդ», որը վարում է «նման խմբավորումների շրջանում ամենահմուտ քարոզչությունը» և «սպառնում է առաջ անցնել «Ալ Քայիդայից», դառնալով գլոբալ ծայրահեղական շարժման ամենաազդեցիկ ձայնը»:
Միևնույն ժամանակ, փորձագետը նշել է, որ «Իսլամական պետությունը» միայն «պոտենցիալ» սպառնալիք է ԱՄՆ մայրցամաքային մասի համար: ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները տվյալներ չունեն այդ տարածքում ահաբեկչական գործողությունների նախապատրաստման մասին:
Մինչդեռ, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Բրիտանիայի կառավարության ղեկավար Դևիդ Քեմերոնն Ուելսում գագաթաժողովի նախօրեին հոդված են գրել The Times-ի համար, որտեղ հավաստիացրել են, որ Վաշինգտոնն ու Լոնդոնը պատրաստ են պայքարել գլոբալ խաղաղության համար և չեն վախենում լրագրողների սպանող «բարբարոս մարդասպաններից»:
The Times-ի համար գրված համատեղ հոդվածում Օբաման ու Քեմերոնը գրել են, որ Վաշինգտոնն ու Լոնդոնը կարող են ջանքեր գործադրել ապահովելու համար գլոբալ անվտանգությունը:
«Մեր երկրներին չես վախեցնի այդ բարբարոս մարդասպաններով: Եթե նրանք կարծում են, որ կթուլացնեն մեզ իրենց սպառնալիքներով, ապա սխալվում են»,-հայտարարել է Քեմերոնը: Իր հերթին Օբաման համբերության կոչ արեց «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում: «Տարածաշրջանում կոալիցիայի ձևավորման համար ժամանակ կպահանջվի»,-հայտարարել է նա:
Պաշտոնական անձինք Վաշինգտոնում ու Լոնդոնում հայտնեցին, որ ԻԳ դեմ միջազգային կոալիցիայի հիմքում Ջորջ Բուշ ավագի փորձը կլինի, որը կոալիցիա հավաքեց Սադդամ Հուսեյնի դեմ 1991 թվականին:
Հունիսին «Իսլամական պետության» զինյալները գրավեցին մի շարք բնակավայրեր Սիրիայի արևելքում և սկսեցին առաջանալ դեպի Իրաքի սահմանները: Ծայրահեղականները հաջողության են հասել նաև իրաքյան տարածքներում՝ վերահսկողություն սահմանելով երկրի արևմուտքում մի քանի քաղաքների վրա: Հուլիսի վերջում նրանք հայտարարեցին Իրաքի ու Սիրիայի տարածքում խալիֆայության ստեղծման մասին:
Մինչդեռ, Ֆրանսիայի իշխանությունները դիտարկում են Իրաքում «ԻԳ» գործողություններին պատասխանելու հնարավորությունը, չբացառելով ռազմական միջամտությունը, ասվում է տարածված հայտարարության մեջ:
«Նախագահ Օլանդը սեպտեմբերի 3-ին գումարել է ԱԽ նիստ սեղմ կազմով, քննարկելու համար իրավիճակն Իրաքում և ուսումնասիրելով բոլոր այն միջոցները, որոնք կարող են ձեռնարկվել ԻԳ դեմ միջազգային հանրության կողմից, որը սպառնալիք է ամբողջ տարածաշրջանի համար և նրա սահմաններից դուրս»,-ասված է կոմյունիկեում:
«Պետության ղեկավարը կարևորել է քաղաքական, հումանիտար, ինչպես նաև անհրաժեշտության դեպքում ռազմական պատասխանը միջազգային իրավունքի շրջանակում»,-ասվում է փաստաթղթում: Նախագահի նստավայրում ասում են, որ Փարիզը մտադիր է շարունակել խորհրդակցությունները բոլոր գործընկերների հետ, որպեսզի այդ պատասխանը համաձայնեցված լինի բոլոր ոլորտներում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

Группа международных следователей занимается сбором улик причастности боевиков группировки «Исламское государство» к преступлениям на территории Ирака и Сирии
Как передает «Эхо Москвы» со ссылкой на ВВС, штаб-квартира группы находится в одном из европейских городов. За последние несколько месяцев следователи подготовили около 400 обвинительных документов. В настоящее время исламское государство контролирует территорию, сопоставимую по площади с Великобританией. Так считают американские спецслужбы.
Под контролем боевиков находится значительная часть бассейна Тигра и Евфрата – перекрестка Ближнего Востока. Этот район схож по размеру с Соединенным Королевством, сообщил директор Национального контртеррористического центра США Мэтью Олсен. Выступая в Институте Брукингса, он признал, что эта группировка, ранее именовавшая себя «Исламское государство Ирака и Леванта», «зарекомендовала себя в качестве эффективной боевой силы». В ее составе в настоящее время действуют более 10 тысяч боевиков, в том числе европейцы и американцы. Их, в частности, могут использовать для совершения внешних вылазок. Эксперт рассказал, что ФБР арестовало больше полудюжины лиц, которые намеревались выехать из США в Сирию для поддержки экстремистов. За счет незаконной продажи нефти, контрабанды и получения выкупов «Исламское государство» имеет доход в один миллион долларов в день.
По мнению высокопоставленного специалиста, эта организация теперь рассматривает себя как «нового лидера глобального джихада», обладает «самой изощренной из всех подобных группировок пропагандистской машиной» и «грозит обогнать «Аль-Каиду» в качестве самого влиятельного голоса в глобальном экстремистском движении».
Вместе с тем, эксперт уточнил, что группировка «Исламское государство» лишь «потенциально» представляет угрозу континентальной части США. Американские спецслужбы пока не располагают данными о подготовке терактов на своей территории.
Между тем, Президент США Барак Обама и глава британского правительства Дэвид Кэмерон накануне саммита в Уэльсе написали статью для The Times, в которой заявили, что Вашингтон и Лондон готовы бороться за обеспечение глобального мира и их «не запугать убийцами-варварами» журналистов.
В совместной статье для The Times, Обама и Кэмерон написали, что Вашингтон и Лондон могут предпринять усилия для обеспечения глобальной безопасности.
«Наши страны не будут запуганы этими варварскими убийцами. Если они считают, что ослабят нас своими угрозами, то они ошибаются», – заявил Кэмерон.В свою очередь Обама призвал к терпению при борьбе с «Исламским государством». «На формирование коалиции в регионе потребуется время», – заявил он.
Официальные лица в Вашингтоне и Лондоне сообщили, в основу создания международной коалиции против ИГИЛ ляжет опыт президента Джорджа Буша-старшего, собравшего коалицию против Саддама Хусейна в 1991 году.
В июне группировка «Исламское государство Ирака и Леванта» объявила о создании Исламского халифата на захваченных территориях Ирака и Сирии и призвала всех джихадистов присягнуть себе на верность. Тогда же она сменила название на ИГ.
По информации The Wall Street Journal, «Исламское государство» существует за счет нефтяной контрабанды.
Тем временем, французские власти рассматривают возможности ответа на действия «Исламского государства» (ИГ) в Ираке, не исключая военного вмешательства, говорится в распространенном в среду заявлении Елисейского дворца.
«Президент республики (Франсуа Олланд) 3 сентября провел заседание Совета безопасности в узком составе, чтобы обсудить ситуацию в Ираке и изучить все меры, которые могут быть приняты для мобилизации международного сообщества на борьбу против «Исламского государства», которое представляет угрозу для всего региона и за его пределами», — сказано в коммюнике.
«Глава государства подчеркнул важность политического, гуманитарного, а также в случае необходимости военного ответа в рамках международного права», — говорится в документе. В администрации президента отмечают, что Париж намерен продолжать консультации со всеми партнерами, чтобы этот ответ был согласованным во всех областях, сообщает РИА Новости.