5 Սեպտեմբեր 2014 - 13:54 AMT
Ուելսում ընթացող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում դաշինքի անդամ 7 երկիր՝ Մեծ Բրիտանիան, Լատվիան, Լիտվան, Էստոնիան, Դանիան, Նորվեգիան և Նիդերլանդները, պայմանագիր են ստորագրել արագ արձագանքման նոր ստորաբաժանում՝ միավորված էքսպեդիցիոն ուժեր, ստեղծելու մասին:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը Էստոնիայի ՊՆ մամուլի ծառայությանը հղումով, համաձայնագրի ստորագրումից հետո կսկսվեն միավորված էքսպեդիցիոն ուժերի կառուցվածքային կազմի, նոր ստորաբաժանման անձնակազմի քանակի և մասնակից յուրաքանչյուր երկրի ավանդի վերաբերյալ բանակցությունները:
«Այդ ուժերի ստեղծումը կոնկրետ քայլ է ՆԱՏՕ-ի արագ արձագանքման կարողությունը բարձրացնելու ուղղությամբ»,- հայտարարել է Էստոնիայի կողմից փաստաթուղթը ստորագրած այդ երկրի պաշտպանության նախարար Սվեն Միկսերը:
Ուելսում կայացած գագաթնաժողովի կարևորագույն թեմաներից մեկն էր Ուկրաինայի արևելքում շարունակվող ճգնաժամը: ՆԱՏՕ-Ուկրաինա հանձնաժողովի հայտարարությունը, որն ընդունվեց գագաթնաժողովում, ուղիղ մեղադրանք է Ռուսաստանին անկախ Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը խախտելու համար:
«Ռուսաստանի հայտարարություններին հակառակ, ՌԴ զորքերն անմիջապես ներգրավված են Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողություններում, Ռուսաստանը շարունակում է զենք մատակարարել արևելյան Ուկրաինայի զինյալներին և հազարավոր պատերազմի պատրաստ զինվորներ է պահում Ուկրաինայի հետ սահմանին», ասվում է փաստաթղթում:
ՆԱՏՕ-ն 15 մլն եվրո կհատկացնի Ուկրաինային որպես ռազմական օգնություն: Ըստ Դաշինքի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենի, օժանդակությունը կլինի կոնկրետ ու շոշափելի: Առանցքային ուշադրություն կդարձվի վիրավոր զինվորների վերականգնմանը, կիբերանվտանգությանը, լոգիստիկային, հրամանատարությանը, հսկողությանն ու հաղորդակցություններին:
Բացի այդ, Ուկրաինան պայմանավորվածությունների հասավ, որ ՆԱՏՕ-ի մի շարք երկրներ բարձր ճշգրտության զենք կմատակարարեն Կիևին: Այդ մասին հայտարարել է նախագահ Պորոշենկոն՝ չհստակեցնելով, թե հատկապես որ երկրները կիրականացնեն առաքումները:
Դաշինքը նաև կուժեղացնի իր ներկայությունը սևծովյան տարածաշրջանում, մարտական ինքնաթիռներ տեղակայելով Ռումինիայում: Այդ մասին, ըստ Deutche Welle-ի, հայտարարել է Ռումինիայի նախագահ Տրայան Բեսեսկուն, լրացուցիչ նշելով, որ ինքնաթիռների սպասարկման համար երկիր կժամանեն ՆԱՏՕ-ի մոտ 200 զինվոր: Երկրում տեղակյավելիք ինքնաթիռների քանակը Բեսեսկուն չի հայտնել:
Համաժողովում անդրադարձ է եղել նաև կիբերանվտանգությանը: Ըստ Բեսեսկուի, Ռումինիան կստանձնի Ուկրաինայի դեմ կիբերգրոհների հետ մղման ՆԱՏՕ-ի ծրագրի ղեկավարությունը: Գագաթնաժողովում Էստոնիայի ՊՆ ղեկավար Սվեն Միկսերը և ՆԱՏՕ-ի տրանսֆորմացիայի գծով գլխավոր հրամանատար գեներալ Ժան Փոլ Պալոմերոն մտադրությունների մասին պայմանագիր են ստորագրել Էստոնիայում ՆԱՏՕ-ի կիբերպոլիգոնի ստեղծման վերաբերյալ: «Դա կլինի վիրտուալ միջավայր, որտեղ հնարավոր կլինի ուսուցանել հրամանտարներին ու մասնագետներն ռազմավարական որոշումներ կայացնել կիբերանվտանգության ոլորոտում, անհատական ուսուցում անցնել, ինչպես նաև հրամանատարական զորավարժություններ անցկացնել: Այն կստեղծվի Էստոնիայի պաշտպանության ուժերի գործող կիբերլաբորատորիայի հենքի վրա, որտեղ արդեն անցկացվել են մի շարք միջազգային զորավարժություններ»,-հայտնել է Էստոնիայի ազգային հեռուստատեսությունը:
Գագաթնաժողովն աշխատանքը կավարտի սեպտեմբերի 5-ին ամփոփիչ բանաձևի ընդունմամբ: Դաշինքի հաջորդ գագաթնաժողովը տեղի կունենա 2016-ին Վարշավայում:

На проходящем в Уэльсе саммите НАТО представители семи стран альянса – Великобритании, Латвии, Литвы, Эстонии, Дании, Норвегии и Нидерландов, подписали договор о создании нового структурного подразделения быстрого реагирования — объединенных экспедиционных сил.
Как сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу министерства обороны Эстонии, подписания соглашения начнутся переговоры о структурном составе объединенных экспедиционных сил, численном составе нового подразделения и вкладе каждой из стран-участников в его создание. «Создание этих сил является конкретным шагом в направлении повышения способности быстрого реагирования НАТО», — заявил подписавший документ со стороны Эстонии министр обороны страны Свен Миксер
Важнейшие события Уэльского саммита
Одной из ключевых тем Уэлльского саммита стал продолжающийся кризис на востоке Украины. В принятом в ходе саммита совместном заявлении комиссии НАТО-Украина Россия прямо обвинена в нарушении суверенитете, территориальной целостности и независимости Украины. «Вопреки заявлениям России, российские войска вовлечены в прямые военные операции на Украина, Россия продолжает поставлять оружие вооруженным лицам в Восточной Украине и держит тысячи готовых к войне солдат на границе с Украиной», – в частности, говорится в документе.
Также НАТО выделит Украине 15 млн. евро в рамках военной помощи. По словам генерального секретаря альянса Андерса Фог Расмуссена, помощь альянса будет конкретной и осязаемой. Ключевое внимание в рамках помощи альянса будет оказано вопросам восстановления раненых солдат, кибербезопасности, логистики, командования, контроля и коммуникации.
Помимо этого, Украина достигла договоренностей о поставках высокоточного оружия с рядом стран-членов НАТО. Об этом заявил президент страны Петр Порошенко, не уточнив, какие именно страны будут осуществлять поставки.
Альянс также усиливает присутствие в черноморском регионе, разместив в Румынии боевые самолеты. Об этом, согласно Deutche Welle, заявил президент Румынии Траян Бэсеску, отметив дополнительно, что для обслуживания самолетов в страну прибудут до 200 солдат альянса. Число самих машин, дислоцируемых в стране, Бэсэску не сообщил.
Отдельное внимание на саммите было уделено вопросам кибербезопасности. Так, со слов Басэску, Румыния возьмет на себя руководство в программе НАТО по отражению кибератак на Украину. Также в ходе саммита министр обороны Эстонии Свен Миксер и главнокомандующий НАТО по трансформации генерал Жан-Поль Паломеро подписали в четверг договор о намерениях по созданию киберполигона НАТО в Эстонии. “Полигон представляет собой виртуальную среду, где можно обучать руководителей и специалистов принятию стратегических решений в сфере киберзащиты, проводить как индивидуальное обучение, так и командные учения. Он будет создан на базе существующей киберлаборатории сил обороны Эстонии, где уже проводился ряд международных учений», – сообщает Эстонское национальное телерадиовещание.
Саммит завершается 5-го сентября принятием итоговой резолюции. Следующий саммит Альянса пройдет в 2016 году в Варшаве.