Ուկրաինայի կենտրոնական իշխանությունների և Լուգանսկի ու Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետությունների ներկայացուցիչները Մինսկում արձանագրություն են ստորագրել կրակը դադարեցնելու մասին:
Ինչպես ասվում է Ուկրաինայի նախագահ Պորոշենկոյի հայտարարության մեջ, «ելնելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Դոնբասի ապօրինի զինյալ խմբավորումներին ուղղված կրակը դադարեցնելու կոչից, արձանագրության ստորագրումից Ուկրաինայի նախագահի Խաղաղ ծրագրի իրականացման եռակողմ շփման խմբի նիստում, հրամայում եմ Ուկրաինայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետին դադարեցնել կրակը սեպտեմբերի 5-ին 18:00-ից սկսած»:
Աշխարհազորի ներկայացուցիչները, սակայն, շտապեցին հայտարարել, որ շարունակում են պնդել, որ ԴԺՀ և ԼԺՀ-ն պետք է դուրս գան Ուկրաինայի կազմից: «Մենք շարունակելու ենք անջատման կուրսը: Հրադադարը պարտադրված միջոց է: Մենք դեռ շատ անելիք ունենք»,-հայտարարել է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության վարչապետ Իգոր Պլոտնիցկին:
Հակամարտությունն Ուկրաինայի արևելքում սրվեց Մայդանում ընդդիմության ցույցերի և ակցիաների հետևանքով նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի պաշտոնանկությունից հետո: Սկզբնական փուլում Դոնեցկի և Լուգանսկի ռուսամետ ակտիվիստները պահանջում էին անցում երկի դաշնային կառուցվածքի, շրջանների լիազորությունների ընդլայնում և ռուսաց ;եզվի կարգավիճակի բարձրացում: Հետագայում,սակայն, ակտիվիստները հռչակեցին անկախ Դոնեցկի ու Լուգանսկի հանրապետությունները և հայտարարեցին Ուկրաինայի կազմից դուրս գալու մասին: Պատերազմի արդյունքում զոհվեցին ու վիրավորվեցին հազարավոր մարդիկ, միլիոնից ավելին փախստական դարձան:

Представители центральной власти Украины и представители ЛНР и ДНР подписали в Минске протокол о прекращении огня.
Как говорится в заявлении президента Украины Петра Порошенко, «исходя из призыва Президента России Владимира Путина к руководителям незаконных вооруженных формирований Донбасса остановить огонь, подписание протокола на заседании Трехсторонней контактной группы по имплементации Мирного плана Президента Украины, я отдаю приказ начальнику Генерального штаба Вооруженных Сил Украины прекратить огонь начиная с 18:00 5 сентября».
Представители ополчения, однако, поспешили заявить, что продолжают настаивать на выходе ДНР и ЛНР из состава Украины. «Мы собираемся продолжить курс на отсоединение. Прекращение огня — это вынужденная мера. Нам предстоит еще много работы», — заявил РИА Новости премьер Луганской народной республики Игорь Плотницкий.
Конфликт на востоке Украины вступил в острую фазу после свержения власти экс-президента Виктора Януковича в результате выступлений оппозиции на Майдане. На начальном этапе пророссийски настроенные активисты в Донецкой и Луганской областях требовали федерализации страны, расширения полномочий регионов и повышения статуса русского языка. Впоследствии, однако, активисты провозгласили независимые Донецкую и Луганскую республику и объявили о выходе образований из состава Украины. В результате войны между сторонниками независимости и центральной киевской властью погибли и ранены тысячи человек, более миллиона стали беженцами.