6 Սեպտեմբեր 2014 - 11:44 AMT
Նավթային British Petroleum ընկերությանը 18 մլրդ դոլարի լրացուցիչ տուգանք է սպառնում Մեքսիկական ծոցում տեղի ունեցած վթարի պատճառով: Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, ամերիկյան դատարանն ընկերությանը մեղավոր է ճանաչել կոպիտ սխալի համար, որի պատճառով պայթյուն է եղել Deepwater Horizon նավթային պլատֆորմի վրա, իսկ հետագայում ԱՄՆ պատմության մեջ նավթի ամենամեծ արտահոսքը:
Մեղավոր են նաև ճանաչվել ընկերության գործընկերները՝ պլատֆորմի օպերատոր Transocean ընկերությունը և ենթակապալառու Halliburton-ը: Ըստ դատավորի, պատասխանատվությունը կիսվում է հետևյալ կերպ՝ ВР-ն մեղքը 67 տոկոս է, Transocean-ը՝ 30 տոկոս և Halliburton-ինը՝ 3 տոկոս:
Ըստ դաշնային օրենքների, դատավճխռը 4,3 հազար դոլարի տուգանք է ենթադրում թափված նավթի յուրաքանչյուր բարելի համար: Համեմատության համար, սովորական «թերացման» համար տուգանքը 1,1 հազար դոլար է մեկ բարելի համար:
Ըստ ԱՄՆ իշխանությունների հաշվարկների, վթարից հետո հանքահորից արտահոսել է 4,9 մլն բարել նավթ: ВР-ում, սակայն, կարծում են, որ արտահոսքն ավելի փոքր էր՝ 3, 26 մլն բարել: Ընկերությունը մտադիր է բողոքարկել դատավճիռը:
ԱՄՆ փորձագետները կարծում են, որ տուգանքները վճարելու համար ընկերությունը կարող է ծախել բաժնետոմսերի մի մասը:
Հավանաբար, առաջին հերթին կվաճառվի ակտիվների մի մասը Ռուսաստանում: Սակայն, ըստ վերլուծաբանների, դա անհնար կլինի, հաշվի առնելով ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակը: Ոչ ոք չի ցանկանա ակտիվեներ գնել Ռուսաստանում, իսկ ВР գործընկեր «Ռոսնեֆտը» միջոցներ չունի դրա համար:
ВР-ն կարող է նաև 7,8 մլրդ դոլարով վաճառել իր 17 տոկոս կազմող բաժնեմասը ավստրալական North West Shelf LNG նախագծում, բաժնեմասերը նորվեգական Valhall և Skarv նախագծերում, ինչպես նաև բրազիլական İtaipu-ում:
Bernstein Research վերլուծական գործակալության փորձագետները կարծում են, որ տուգանքը վճարելու համար BP-ն կարող է 2,3 մլրդ դոլարով վաճառել նաև իր բաժնեմասը Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նախագծում, հայտնում է Haqqin.az-ը: Վթարը Deepwater Horizon-ում տեղի է ունեցել 2010 թ. ապրիլին: Պայթյունի հետևանքով 11 մարդ զոհվեց, ևս երկուսն անհետ կորան: Պայթած հանքահորը բետոնապատեցին վթարից միայն 152 օր հետո: Մինչ այդ հորից Մեքսիկական ծովածոց արտահոսեց մոտ 5 մլն բարել նավթ:

6 Сентябрь 2014 - 11:13 AMT
Нефтяной компании BP грозит дополнительный штраф на сумму около $18 млрд в связи с катастрофой в Мексиканском заливе. Как сообщает Bloomberg, американский суд признал BP виновной в грубой халатности, из-за которой произошел взрыв на нефтяной платформе Deepwater Horizon и в дальнейшем – крупнейший в истории США разлив нефти.
Виновными были также признаны партнеры ВР: компания-оператор платформы Transocean и субподрядчик Halliburton. По мнению судьи, ответственность за произошедшее распределяется следующим образом: на долю ВР приходится 67%, Transocean – 30% и Halliburton – 3%.
Согласно федеральным законам, вердикт о «грубой халатности» подразумевает штраф в размере $4,3 тысячи за каждый разлитый баррель нефти. Для сравнения, взыскания в случае обычной «халатности» составляют $1,1 тысячи за баррель.
По подсчетам властей США, после аварии из скважины в залив вытекло 4,9 млн баррелей нефти. В ВР, однако, считают, что утечка меньше – 3,26 млн баррелей. В компании намерены оспорить судебное решение, так как не считают, что виновны в грубой халатности.
Американские эксперты предполагают, что для оплаты штрафов компания ВР может продать часть своих активов.
Скорее всего, в первую очередь ВР может продать часть своих активов в России. Однако аналитики утверждают, что сделать это с учетом нынешней геополитической ситуации будет невозможным. Никто не захочет приобретать активы в России, а партнер ВР – Роснефть не имеет средств для выкупа активов.
BP также может продать за 7,8 млрд долларов свою 17%-ную долю в австралийском проекте “North West Shelf LNG”, доли в норвежских проектах “Valhall” и “Skarv”, а также долю в бразильском “İtaipu”.
Эксперты аналитического агентства Bernstein Research считают, что для оплаты штрафа BP может продать за 2,3 млрд долларов и свою долю в нефтепроводе Баку-Тбилиси-Джейхан, передает Haqqin.az.
Авария на морской нефтяной платформе Deepwater Horizon произошла в апреле 2010 года. Взрыв на платформе привел к гибели 11 человек, еще двое пропали без вести. Разорванную взрывом скважину забетонировали только спустя 152 дня после аварии. До того, как скважина была заглушена, из нее в Мексиканский залив вылилось примерно 5 миллионов баррелей нефти.