6 Սեպտեմբեր 2014 - 14:21 AMT
Թուրքիայի խորհրդարանը սեպտեմբերի 6-ին հավանություն է տվել վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի կառավարության ներկայացրած ծրագրին: Քվեարկությանը մասնակցել է 439 պատգամավոր, որոնցից 306-ը «կողմ» է քվեարկել, 133-ը՝ «դեմ», տեղեկացնում են տեղի ԶԼՄ-ները:
Դավութօղլուն 62-րդ կառավարության ծրագիրը խորհրդարանին էր ներկայացրել սեպտեմբերի 1-ին, որտեղ հիշատակվում էր նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցը:
Նա նշել էր, որ գործադիրի ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկը Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատումն ու տարածաշրջանում առկա լարվածության նվազեցումն է, ու այդ տեսակետից շարունակելու են ջանքեր գործադրել Հարավային Կովկասում հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու, «Ադրբեջանի տարածքների և Լեռնային Ղարաբաղի օկուպացիայի դադարեցման, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև լարվածության վերացման ուղղությամբ»:
Կշարունակվեն նաև հայ-թուրքական կարգավորմանն ուղղված Թուրքիայի քայլերը: «Ակնկալում ենք, որ Հայաստանը ոչ թե պատմական թշնամությամբ, այլ փոխադարձ շահերի և գործակցության տանող, արդար հիշողության որոնմանն ուղղված համապարփակ ընկալմամբ կառաջնորդվի և մեր նախաձեռնություններին առաջադեմ մոտեցմամբ կպատասխանի»,- նշել էր նա:
Նոր կառավարության կազմն Ահմեդ Դավութօղլուն նախագահ Էրդողանին ներկայացրել էր օգոստոսի 29-ին:
Ըստ ցուցակի, հանրապետության գլխավոր տնտեսական մենեջերները մնացին իրենց պաշտոններում՝ էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեկչին, ֆինանսների նախարար Մեհմեդ Շիմշեկը, ինչպես նաև էներգետիկայի ու բնական պաշարնրի նախարար Թաներ Յիլդիզը կշարունակեն պաշտոնավարել: Մեվլութ Չավուշօղլուն, որը վերջին 9 ամիսներին զբաղեցնում էր ԵՄ գծով նախարարի պաշտոնը, փոխարինեց Դավութօղլուին ԱԳ նախարարի պաշտոնում: Առևտրի ու մաքսատան նախարար նշանակվեց Նուրեդդին Ճանըքլին: Այլ փոփոխություններ չեղան:
Մինչդեռ Դավութօղլուն թիմ բերեց երկու նոր փոխվարչապետների՝ Նաուման Կուրտուլմուշին ու Յալչին Ակդողանին: Բյուլենթ Առինչն ու Ալի Բաբաջանը, կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչն ու էկոնոմիկայի համար պատասխանատուն 61-րդ կառավարությունում, մնացին փոխվարչապետների պաշտոնում:
Նոր կաբինետը կկարողանա աշխատել միայն վստահության քվեն ստանալուց հետո: Քվեարկությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 6-ին կամ 8-ին:

The government of Turkish Prime Minister Ahmet Davutoğlu won a vote of confidence in parliament on Saturday, Sept 6, little over a week after the former chief diplomat was crowned to take over from long-time premier Recep Tayyip Erdoğan, according to Hurriyet Daily News.
Turkey's 62nd Cabinet, formed by Davutoğlu, received backing from 306 MPs with 133 voting against in the 550-seat Parliament where the ruling AKP has 312 seats.
Parliament Speaker and Deputy Speaker, who are both AKP MPs, were not eligible to vote. The other four AKP deputies who didn't vote Sept 6 had earlier reported their personal excuses to the party administration.
"With the support we received, we promise before our esteemed parliament and people to work day and night," Davutoğlu told parliament.
He said his government was keen to realize the 2023 targets to build a "new Turkey" based on a new constitution, peace with Kurds and a booming economy.
Davutoğlu, the former foreign minister, had reaffirmed ambitious goals to make Turkey a top 10 global economy and member of the EU by 2023 as he presented the program of his new government on Sept 1.
Turkey’s ruling Justice and Development Party (AKP) had approved Davutoğlu as successor to Erdoğan last week.
Parliament will convene Sept. 8 for the approval of the remaining articles of a 150-article 'bag of bills' — the majority of which were passed in August — and includes mining legislation tabled after May's Soma disaster that killed 301 workers in Turkey's southwest.