Ավստրիացի լրագրող Յուտտե Բաուերին, որն ուղեկցում է Ավստրիայի ԱԳ նախարար Սեբաստիան Կուրցին Հարավային Կովկասի երկրներ այցելությունների շրջանակում, Ադրբեջանի մուտքի արտոնագիր չեն տվել:
Ինչպես հայտնում է Haqqin.az-ը ավստրիական ԶԼՄ-ների վրա հղումով, նրան մերժել են, քանի որ վերջինս ընդգրկված է Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակում» Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար: Ինքը լրագրողուհին չի թաքցնում Լեռնային Ղարաբաղ այցելության փաստը, իսկ նրա գրած ռեպորտաժն այցելության մասին հրապարակվել է ավստրիական ԶԼՄ-ներում: Լրագրողուհու գործընկերները մերժումը կապում են նաև նրա քննադատության հետ Ադրբեջանի հասցեին:
Սկանդալը չհաջողվեց մարել նույնիսկ Ավստրիայի պետքարտուղարի միջամտությունից հետո: Նշվում է նաև, որ Սեբաստիան Կուրցը այդ հարցը կարծարծի Բաքվում Ադրբեջանում խոսքի ազատության խնդրի համատեքստում:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական իշանությունները պաշտոնապես արգելում են այն անձանց մուտքը երկրի, ով այցելել է Լեռնային Ղարաբաղ: 2013 թվականին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը հրապարակեց Արցախ այցելած 335 անձանց հայտնի «սև ցուցակը»: Ավելի ուշ Բաքվում կարծիքներ հնչեցին, որ ՎՈւԱՄ անդամ երկրները՝ Վրաստանը, Ուկրաինան, Ադրբեջանն ու Մոլդովան, պետք է «այդ երկրների «սև ցուցակների» փոխադարձ ուժի մասին համաձայնություն կնքեն, կամ էլ պայմանագիր ընդհանուր «սև ցուցակ» ստեղծելու մասին: Առաջարկվեց նաև նմանատիպ համաձայնագիր կնքել նաև Թուրքիայի հետ: Նշենք, որ իրենց անուններն այդ ցուցակում գտած անձանցից ոչ մեկը ափսոսանք չէր հայտնել Ղարաբաղ այցելելու համար: Հակառակը՝ միայն մեկ անգամ Արցախ այցելողները որոշեցին կրկնել այցը: Մարդիկ, որոնք չէին գտել իրենց անունները «սև ցուցակում», թեև եղել էին Ղարաբաղում, կոչ արեցին ադրբեջանական ԱԳՆ-ին շտկել սխալն ու անպայման իրենց «անցանկալի անձ» հայտարարել: Ցուցակում հայտնվել էին նաև մարդիկ, որոնք երբեք չէին եղել Արցախում, բայց այս պարագայում որոշեցին անպայման այցելել:

Австрийской журналистке Ютте Бауэр, сопровождающей министра иностранных дел Австрии Себастьяна Курца в рамках его визита по странам Южного Кавказа, не выдали визу в Азербайджан.
Как сообщает Haqqin.az со ссылкой на австрийские СМИ, журналистке отказано в визе по той причине, что она находится в «черном списке» МИД Азербайджана за посещение Нагорного Карабаха. Сама журналистка не скрывает факт посещения Нагорного Карабаха, а репортаж, написанный по результатам посещения, публиковался в австрийских СМИ. Коллеги журналистки связывают отказ посольства в выдаче визы также с критикой Бауэр в адрес Азербайджана.
Скандал не удалось замять даже после вмешательства госсекретаря Австрии. Отмечается также, что Себастьян Курц поднимет данный вопрос в Баку в контексте проблем со свободой слова в Азербайджане.
Напомним, что азербайджанские власти официально не пускают в страну лиц, посетивших Нагорный Карабах. В 2013 году МИД Азербайджана опубликовал «черный список» персон нон-грата, из более 300 имен. В список попали десятки политиков, журналистов, ученых, музыкантов, блогеров и путешественников, посещавших Нагорный Карабах в различное время. В числе невъездных в Азербайджан оказались такие известные фигуры, как оперная дива Монсеррат Кабалье, бывший представитель ЕС по Южному Кавказу Питер Семнеби, директор Института стран СНГ Константин Затулин. Также в списке упомянуты члены Национальной ассамблеи Франции Франсуа Рошблан, Жорж Коломбье и Валери Бойер, а также член Палаты лордов Великобритании баронесса Керолайн Кокс, испанская оперная исполнительница Монсеррат Кабалье, итальянский певец Аль Бано, отец Филиппа Киркорова – Бедрос Киркоров и множество других известных лиц.