9 Սեպտեմբեր 2014 - 06:48 AMT
Դիզելային վառելիքը «Իսլամական պետություն» խմբակցության եկամուտների հիմնական աղբյուրներից մեկն է: Սիրիայում և Իրաքում պատերազմող խմբավորումը վաստակում է այդ թվում նաև վառելիքի հազարավոր տոննաներ վաճառելով հարևան Թուրքիային, գրում է ամերիկյան The Daily Beast-ը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ երկիրն առնվազն լռելյայն աջակցել է Սիրիայում Բաշար Ասադի դեմ կռվող խմբավորումներին: Օտարերկրացիներից շատերը Սիրիա են հասել հենց Թուրքիայի տարածքով: Սակայն այժմ, երբ խմբավորումների մեծ մասը միավորվել է «Իսլամական պետության» դրոշի ներքո, ՆԱՏՕ-ում դժգոհ են, որ Էրդողանը չի շտապում փոխել իր վերաբերմունքը:
Երկրում իսլամիստների ակտիվացման ռիսկը, ինչպես նաև այն փաստը, որ ահաբեկիչների կողմից գերեվարված են Թուրքիայի 49 քաղաքացիներ, նվազեցնում է Անկարայի եռանդը ԻՊ դեմ պայքարում: Սակայն կա ևս մեկ պատճառ՝ նավթն, օրինակ:
Իսլամիստները վառելիք են ստանում Սիրիայի Ռաքքա քաղաքից ոչ հեռու գտնվող նավթային դաշտերից: Այնտեղից այն տեղափոխվում է Թուրքիայի սահմանամերձ շրջաններ և հետո երկիր հասցվում խողովակաշարերով կամ պլաստիկ տակառներով: Վառելիքի մաքսանենգ առաքումը հաստատվում է փաստաթղթերով, որոնք հրապարակվել են ԱՄՆ ՊՆ ղեկավար Չակ Հեյգելի այցելության շեմին:
Ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունից իրավաբան Մահմուդ Թանալը ապարդյուն փորձել է մեկնաբանություններ ստանալ օրական 4000 տոննայի հասնող նավթի տարանցման մասին հրապարակումների վերաբերյալ, ինչն իսլամիստներին ամսական 15 մլն դոլար է բերում: Ըստ նրա, մաքսանենգության փաստն ու թուրքական իշխանությունների կողմից հակազդեցության բացակայությունն ինքնին արդեն վկայում է, որ ԻՊ-ն շարունակում է օգտվել թուրքական իշխանությունների աջակցությունից: «Հակառակ դեպքում, ինչպե՞ս հնարավոր կլիներ աչք փակել նման մաքսանենգության վրա»: Վերլուծաբանը նշում է նաև, որ Էրդողանն ու Թուրքիայի նոր վարչապետ Դավութօղլուն հրաժարվեցին «Իսլամական պետությունն» ահաբեկչական խմբավորում համարել: Ըստ վերլուծաբան ու նախկին զինվորական Ջելալադդին Յավուզի, մաքսանենգները օգնականներ ունեն սահմանամերձ թուրքական գյուղերում՝ իշխանությունները աչք են փակում այդ ամենի վրա: Ըստ աղբյուրի, իսլամիստների դիզելային վառելիքի պահանջարկն աճում է՝ մաքսանենգ վառելիքը վաճառվում է 0,70 դոլարով մեկ լիտրը, այն դեպքում, երբ պաշտոնական գինը Թուրքիայում 1,85 դոլար է:
Թուրքական ընդդիմության քննադատությունն այսքանով չի սահմանափակվում: Մամուլում հայտնվել է մի զեկույց, որտեղ սահմանամերձ Հաթայ շրջանի նահանգապետը նկարագրում է ԻՊ մոտ հարյուր գրոհայինների հանգիստը սահմանամերձ Ռեյհանլիի հյուրանոցներում: Հանգստանալով ահաբեկիչները մեկնել են հետ Սիրիա: Ըստ Թանալի, ԻՊ անդամները բուժվում են թուրքական պետական հիվանդանոցներում:
Հիշեցնենք, որ հունիսին «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորումը հայտարարեց Իրաքի ու Սիրիայի գրավյալ տարածքներում Իսլամական խալիֆայության ստեղծման մասին և կոչ արեց բոլոր ջիհադականներին հավատարմության երդում տալ: Խմբավորումը նաև անվանափոխվեց՝ կոչվելով «Իսլամական պետություն»:

8 Сентябрь 2014 - 14:21 AMT
Дизельное топливо – один из главных источников дохода Исламского государства. Группировка, воюющая в Сирии и Ираке, зарабатывает, в том числе, продажей тысяч тонн топлива в соседнюю Турцию, пишет американское издание Daily Beast.
Издание напоминает, что страна оказывала как минимум молчаливую поддержку группировкам, сражающимся в Сирии против Башара Асада, оказывали молчаливую поддержку повстанцам. Многие иностранцы попали в Сирию транзитом именно через Турцию. Но теперь, когда большинство из них объединились под флагом ИГ, в НАТО недовольны, что Эрдоган не спешит менять поведение.
Риск активизации исламистов в стране, а также тот факт, что вв плену у террористов находятся 49 турецких граждан, снижает энтузиазм Анкары в борьбес с ИГ. Однако есть и другой причины, например – нефть.
Топливо исламистов поступает с нефтяных полей близ города Ракка в Сирии. Оттуда его везут в приграничные Турции районы и переправляют в страну трубопроводами или в пластиковых бочках. Контрабанда топлива подтверждается документами, опубликованными накануне прибытия в страну министра обороны США Чака Хэйгела.
Махмуд Танал, юрист из оппозиционной Республиканской народной партии, тщетно пытался получить комментарии по поводу публикаций о ежедневном транзите в 4000 тонн топлива, приносящем исламистам $15 млн. дохода в месяц. По его словам, сам факт контрабанды и отсутствия эффективных контрмер со стороны турецких властей – свидетельство того, что ИГ продолжает пользоваться поддержкой турецких властей. «В противном случае, как можно закрывать глаза на подобную контрабанду?» Аналитик также подчеркивает, что Эрдоган и новый премьер Турции Давутоглу отказались признавать ИГ террористической организацией. Согласно аналитику и бывшему военному Джелаладдину Явузу, у контрабандистов есть помощники в пограничных турецких деревнях: власти закрывают глаза на происходящее. Потребность в исламистском дизеле, согласно источнику, растет –контрабандное топливо продается по $0,70 за литр, тогда как официальная цена в Турции – $1,85.
Критика турецкой позиции этим не исчерпывается. Так, в прессу попал доклад, в котором губернатор приграничной области Хатай описывал отдых более сотни боевиков ИГИЛ в отелях пограничного Рейханли. Отдохнув, террористы отправились обратно в Сирию. По словам Махмуда Танала, члены ИГ получают лечение в турецких государственных больницах.
Напомним, что в июне группировка «Исламское государство Ирака и Леванта» объявила о создании Исламского халифата на захваченных территориях Ирака и Сирии и призвала всех джихадистов присягнуть себе на верность. Тогда же она сменила название на ИГ.
Вооруженный конфликт на севере Ирака начался после недельного наступления частей организации «Исламское государство Ирака и Леванта» на второй по величине город Мосул, которая совместно с силами других суннитских группировок захватила большую часть города в ночь с 9 на 10 июня 2014 года.Военные операции ИГИЛ зачастую сопровождаются этническими чистками, погромами на религиозной почве и массовыми расстрелами сирийских и иракских солдат, чиновников и мирных жителей. Особенно это касается немусульман – езидов и христиан. Счет погибших в ходе расправ ИГИл идет на тысячи.