9 Սեպտեմբեր 2014 - 13:10 AMT
Դոնբասում կործանված Boeing 777-ի վերաբերյալ նախնական զեկույցը. 34 էջ՝ առանց գլխավոր հարցերի պատասխանների
Նիդերլանդների Անվտանգության խորհուրդը հրապարակել է Ուկրաինայի օդային տարածքում կործանված մալազիական Boeing 777-ի վթարի վերաբերյալ նախնական զեկույցը:
34-էջանոց փաստաթուղթը բազում տեխնիկական, եղանակային, օդրերևութաբանական և կործանված ինքնաթիռին ու թռիչքին, անձնակազմին, ինքնագրիչներին վերաբերող այլ մանրամասների թվարկում է: Փորձագետները զգուշավոր են ձևակերպումներում՝ ինքնաթիռի կործանման պատճառ են եղել «կառուցվածքային վնասվածքները բարձր էներգետիկ օբյեկտների արտաքին ազդեցության արդյունքում»: Զեկույցում չի ասվում, թե ինչով է պայմանավորված «արտաքին ազդեցությունը», որի հետևանքով ինքնաթիռը մաս-մաս է եղել օդում ավելի քան 10 հազար մետր բարձրության վրա:
Զեկույցում, մասնավորապես, ասվում է, որ ինքնաթիռի ինքնագրիչները ամբողջական են մնացել, թռիչքի ընթացքում տեխնիկական անսարքություններ չեն եղել, անձնակազմը արտահերթ կապ չի հաստատել կարգավարների հետ: Թռիչքի տևողության պատճառով անձնակազմը երկու հերթափոխ ուներ՝ կապիտանները ավելի քան 10 հազար թռիչքաժամ ունեին, որից 7000-ը Boeing 777-ով, առաջին օդաչուները՝ 3000 թռիչքաժամ, որից մոտ 200 ժամը՝ Boeing 777-ով: Ինքնաթիռը վերջին ստուգումն անցել էր 2014-ի ապրիլին, տեխնիկական անսարքություններ չէին հայտնաբերվել, Ամստերդամից թռչելիս ևս ոչ մի տեխնիկական հարց չի առաջացել, թռիչքն անցնում էր նորմալ:
Հուլիսի 17-ին Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի սահմանին՝ Դոնեցկ քաղաքից ոչ հեռու, որտեղ ռազմական գործողություններ էին ընթանում, կործանվեց Boeing 777 ինքնաթիռը, որում 280 ուղևոր ու անձնակազմի 15 անդամ կար: Մալազիական ավիաուղիների բոինգը կատարում էր Ամստերդամ-Կուալա Լումպուր թռիչքը։ «Ռուսաստանի ավիատարածք մտնելուց 50 կմ առաջ այն սկսել է իջնել, հետագայում ինքնաթիռը գտել են Ուկրաինայի տարածքում այրվող հետքերով»,- նշել է աղբյուրը։

Совет безопасности Нидерландов опубликовал предварительный доклад по катастрофе малазийского Boeing 777 в небе над Украиной.
34-страничный документ содержит перечисление множества технических, погодных, метеологических и прочих деталей, касающихся сбитого самолета и полета, характеристику экипажа, данные бортовых самописцев и прочие детали. Эксперты осторожны в формулировках – причиной катастрофы самолета стали «структурные повреждения в результате внешнего воздействия высокоэнергетических объектов», без озвучивания с вызванное воздействием извне», в результате которых самолет распался на части в воздухе, на высоте более 10 тысяч метров.
В докладе, в частности, отмечается, что бортовые самописцы самолета остались целы, технических неполадков в ходе полета самолета не наблюдалось, экипаж не выходил на экстренную связь с диспетчерами. Из-за длительности перелета экипаж состоял из двух смен: у капитанов экипажей было более 10 тысяч часов полетного времени, из которых 7000 – на Boeing 777, у первых пилоров – налет 3000 часов, из которых чуть менее 200 часов – на Boeing777. Сам самолет проходил последнюю инспекцию в апреле 2014 года, технических неполадков обнаружено не было, никаких технических нареканий по поводу самолета перед вылетом из Амстердама также не было, полет проходил нормально.
Boeing777 компании Malasian Airlines потерпел крушение 17 июля 2014 года в районе города Торез Донецкой области, где в то время шли бои между силами украинской армии и пророссийского ополчения. Все 298 человек, находящиеся на борту, погибли. Большинство погибших – 193 человека – граждане Нидерланд, также погибли 43 гражданина Малазии, 27 граждан Австралии, граждане Индонезии, Великобритании, Германии, Бельгии, Филиппин, Канады, Новой Зеландии. Стороны конфликта на Украине обвиняют друг друга в применении средств противовоздушной обороны по гражданскому самолету.