Vedanta Resources ընկերությունը պատրաստվում է դուրս գալ գունավոր մետաղների հայկական շուկա եւ ներդրումներ գրավել հանրապետությունում ոսկու արդյունահանման համար: Այդ մասին տեղեկացրել է Economic Times-ի հնդկական հրատարակությունը: Դրանում նշվում է, որ ընկերության շահագրգռվածությունը, որը հանդիսանում է գունավոր մետաղների արդյունաբերման առաջատարը Հնդկաստանում, պայմանավորված է ոսկու գնի անհամեմատելի աճով: Vendanta Resources-ը պատրաստվում է ներդրումներ կատարել Sterlite Gold ընկերությունում: Հայկական Sterlite Gold նախագծի ընդլայնման համար հարկավոր է 70-80 մլն. դոլար: Ամենայն հավանականությամբ, Vendanta այդ միջոցները կներդնի ընկերության բաժնետոմսերը գնելով: Հայկական նախագիծը վերահսկվում է «Արարատի ոսկու արդյունահանման ընկերության» (AGRC) կողմից, որը ամբողջությամբ պատկանում է Sterlite Gold-ին: Հրատարակության աղբյուրների համաձայն, ներկայումս Vedanta-ն քննարկում է գործընթացային հարցերը` կապված այս գործարքի ֆինանսավորման սխեմայի հետ: Հիշեցնենք, որ AGRC-ն ներկա դրությամբ շահագործում է Մեղրաձորի «ոսկեբեր հանքատեղիները», Սոտկի հանքերը եւ Արարատի ոսկու արդյունահանման ֆաբրիկան: Sterlite Gold-ը արդեն դիմել է տարբեր ընկերությունների ինեժեներական, տեխնոլոգիական եւ շինարարական աշխատանքներում ներգրավելու համար, ինչպես նաեւ շախատուժի նախապատրաստման համար:
Փորձագետների կարծիքով, Economic Times-ի այս հրատարկումն այնքան էլ չի կապվում մերձկառավարական շրջաններում տարածված այն լուրերի հետ, որոնց համաձայն Sterlite Gold-ը հրաժարվում է շահագործել Սոտկի հանքերը: Բացի այդ, Սոտկի նոր ուսկու վերամշակման գործարանի կառուցումը մեծ աղմուկ է բարձրացրել բնապահպանական նկատառումների տեսանկյունից եւ դժգոհությամբ է ընդունվել Հայաստանի կառավարության ու մի շարք «կանաչների» կողմից: Գործադիր իշխանությունը ցույց է տվել, որ հետարքրված չէ այդ նախագծով եւ նույնիսկ չի պատրաստվում քննարկել այն:
Տեղեկատվություն է եղել նաեւ այն մասին, որ եթե կառավարությունը թույլ չտա AGRC-ին նոր գործարան կառուցել Սոտկում, ապա ընկերությունը պատրաստ է վերջա տալ իր գործնեությանը Հայաստանում: Սակայն, AGRC-ի ղեկավարությունը միանշանակ հասկացրել է ոսկու արդյունահանման հարցում իր մտդրության լրջությունը եւ երկխոսության պատրաստակամությունը, հայտնում է «Միներալ» գործակալությունը:

Компания Vedanta Resources готовится выйти на армянский рынок драгоценных металлов и привлечь инвестиции в добычу золота в республике. Об этом сообщает индийское издание Economic Times. В сообщении отмечается, что интерес компании, которая является передовым производителем цветных металлов в Индии, обусловлен беспрецедентным ростом цен на золото. Vedanta Resources планирует инвестировать в компанию Sterlite Gold. Для расширения армянского проекта Sterlite Gold необходимо 70-80 млн. дол. По всей видимости, Vedanta инвестирует эти средства путем приобретения акций компании. Контроль за армянским проектом осуществляет “Араратская золотоизвлекательная компания” (AGRC), которая полностью принадлежит Sterlite Gold. По информации источников издания, в настоящее время Vedanta обсуждает процедурные вопросы, связанные с возможной схемой финансирования этой сделки. Напомним, что AGRC в настоящее время эксплуатирует золотоносные месторождения в Меградзоре, Сотский рудник и Араратскую золотоизвлекательную фабрику. Sterlite Gold уже обратилась к различным компаниям для их привлечения в инженерные, технологические и строительные работы по реализации нового проекта, а также для переподготовки рабочей силы.
По мнению экспертов, данная публикация в Economic Times не очень вяжется с циркулирующей в околоправительственных кругах информацией, согласно которой Sterlite Gold якобы отказывается от эксплуатации Сотского месторождения. Кроме того, проект строительства нового золотоперерабатывающего завода в Сотке наделал много шуму также из-за экологических соображений и встречен в штыки правительством Армении и некоторыми “зелеными”. Исполнительная власть показала, что не заинтересована в этом проекте и даже не собирается обсуждать его
Промелькнула информация даже о том, что если правительство не позволит AGRC строить новый завод в Сотке, то компания готова свернуть свою деятельность в Армении. Однако руководство AGRC однозначно дало понять о серьезности намерений развивать добычу золота и готовности к диалогу, сообщает ИА “Минерал”.