ԱՄՆ իշխանությունները կտրուկ բարձրացնում են ԱՄՆ քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար սահմանված վարձը: Ինչպես հայտնել է Yahoo News-ը, սեպտեմբերի 12-ից տվյալ հյուպատոսական ծառայության համար գանձումը ԱՄՆ արտերկրի ներկայացուցչություններում 450 դոլարից կդառնա 2350 դոլար: Դիվանագետները պարզաբանում են, որ դա «կփակի ծառայության իրական չսուբսիդավորվող գինը»: Նրանք խոստովանել են, որ հավաքի ավելացումն անմիջական կապ ունի ծառայության պահանջարկի աճի հետ:
Ըստ հրապարակման, 2001-2008 թթ. ԱՄՆ քաղաքացիությունից կամ բնակության իրավունքից հրաժարվել է 3937 մարդ: 2009 թվականի հունվարից մինչև 2014 թ. առաջին եռամսյակի ավարտը այդ թիվն աճել է մինչև 9 566: ԱՄՆ պետության համար նրանք առաջին հերթին հարկատուներ են, ուստի նրանց հաշվառում է ԱՄՆ ֆիննախը:
2009 թ, հունվարից՝ նախագահ Օբամայի օրոք, զգալիորեն ակտիվացել է պայքարը հարկերի վճարումից խուսափելու դեմ: Ինչպես ասվում է հոդվածում, այդ ընթացքում շուրջ 40 հազար մարդուց գանձվել է մոտ 6 մլրդ դոլար հարկ, տոկոս և տույժ:
Հյուպատոսական գանձումից բացի ԱՄՆ քաղաքացիությունից հրաժարվող անձը պետք է կատարի մի շարք բյուրոկրատական գործողություններ: Նա պետք է հատուկ հարցաթերթիկ լրացնի, որտեղ, ըստ հրապարակման, հարցեր կան ինչի մասին ասես, բայց ոչ քաղաքացիությունից հրաժարվելու պատճառի վերաբերյալ: Բացի այդ, պահանջվում է ԱՄՆ դիվանագետի ներկայությամբ հատուկ փաստաթուղթ ստորագրել՝ յուրօրինակ «հավատարմության երդում»: ԱՄՆ քաղաքացիությունից հեռակա կարգով զրկելու համար ԱՄՆ-ն պետք է լինի պետքարտուղարի հատուկ կարգադրությունը: Ուստի, «ահաբեկչական խմբավորման շարքերում կռվող ամերիկացու համար ավելի հեշտ է զոհվել անօդաչու սարքի հարվածից, որն ուղարկել է իր սեփական կառավարությունը, քան իր կամքին հակառակ զրկվել ԱՄՆ քաղաքացիությունից», ասվում է հոդվածում, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Դեռ անցյալ տարվա նոյեմբերին ակնկալվում էր, որ 2013 թ. ռեկորդային կլինի ԱՄՆ քաղաքացիությունից հրաժարված ամերիկացիների քանակով: Մոտ 2 հազար մարդ, ըստ պաշտոնական տվյալների, հասցրել են հանձնել անձնագրերը 2013-ի նոյեմբերի դրությամբ: Դա 33 տոկոսով ավելի է, քան 2011-ին: Ամերիկացիները հեռանում են իրենց երկրից հարկերի պատճառով, գրում էին ԶԼՄ-ները:
ԱՄՆ-ն և Էրիթրեան միակ երկրներն են, որոնք հարկեր են գանձում իրենց քաղաքացիների արտերկրյա եկամուտներից: Անկախ նրանից, թե որտեղ է ապրում և աշխատում ԱՄՆ քաղաքացին, նա պարտավոր է իր եկամուտների մի մասը փոխանցել ԱՄՆ գանձապետարանին: Այդպիսով, ԱՄՆ քաղաքացիությունից հրաժարվելը թույլ է տալիս ամերիկացիներին շատ գումար տնտեսել:
ԱՄՆ քաղաքացիությունից հրաժարվում են, հաճախ, նաև «պատերազմի» պատճառով, որ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է օֆշորներին: Բացի այդ, ֆինանսական գերատեսչությունը կանոններ է հաստատել, որով օտարերկրացի բանկերը պետք է ուսումնասիրեն ամերիկացիների հաշվեհամարները, որտեղ 50 հազար դոլարից ավելի կա և հայտնել այդ մասին ԱՄՆ հարկային տեսչությանը:
Ամերիկացիների կյանքն արտերկրում հաճախ բարդանում է հարկային օրենսդրության պատճառով: Քաղաքացիների հաշվեհամարների հանդեպ սևեռուն ուշադրության պատճառով օտարերկրյա բանկերն դժկամությամբ են նրանց նույնիսկ հասարակ ծառայություններ տրամադրում: Ուստի, հաճախ, ԱՄՆ անձնագրեր ունեցողներին ավելի հեշտ է լինում հրաժարվել անձնագրից, քան լրացնել անվեջր հարկային հայտարարագրերը:
ԱՄՆ քաղաքացիությունից վերջերս հրաժարվածների թվում է ռոք աստղ Թինա Թըրները: Հոկտեմբերի վերջում 74-ամյա երգչուհին այցելեց Բեռնում ԱՄՆ դեսպանատուն, կամավոր ԱՄՆ քաղաքացիությունից հրաժարվելու և շվեյցարականն ընդունելու համար: Վերջին 20 տարիներին Թըրները ամուսնու՝ երաժշտական պրոդյուսեր Էրվին Բախի հետ ապրում է այդ եվրոպական երկրում: Ըստ երգչուհու, Ամերիկային նրան միայն ընտանիքն է կապում, և ապագայում նա մտադիր չէ այնտեղ ապրել:

Власти США резко повышают плату за оформление отказа от американского гражданства. Как сообщил информационный портал Yahoo News, с 12 сентября сбор за данную консульскую услугу в загранпредставительствах США возрастет с $450 до $2350. Дипломаты поясняют, что это «покроет реальную несубсидируемую стоимость» ее оказания. По их признанию, увеличение сбора прямо связано с повышением спроса на услугу.
Согласно публикации, в 2001-2008 годах от гражданства или вида на постоянное жительство в США отказались 3937 человек. С января 2009 по конец первого квартала 2014 года это число возросло до 9566 человек. Для американского государства это прежде всего налогоплательщики, поэтому учет отказов ведет минфин США.
С января 2009 года у власти в США находится действующий президент Барак Обама. При нем заметно активизировалась борьба с уклонением от уплаты налогов. Как указывается в статье, за это время более чем с 40 тыс. человек взыскано около $6 млрд налогов, процентов и пеней.
Помимо уплаты консульского сбора американец, желающий отказаться от гражданства, обязан выполнить ряд бюрократических процедур. Он должен заполнить специальную анкету, в которой, согласно публикации, его спрашивают о чем угодно, но только не о причинах принятого решения. Кроме того, требуется в присутствии американского дипломата подписать особый документ – своего рода клятву верности наоборот.
Для заочного лишения гражданства в США требуется особое решение госсекретаря. Поэтому «американцам, сражающимся в рядах террористической группировки, легче погибнуть от удара с беспилотника, направленного их собственным правительством, чем утратить гражданство США против воли», подчеркивается в статье, сообщает ИТАР-ТАСС.
Еще в ноябре прошлого года ожидалось, что 2013 год станет рекордным по количеству американцев, отказавшихся от гражданства США. Более 2 тыс. человек, по официальным данным, успели сдать свои паспорта по состоянию на ноябрь 2013 года. Это на 33% больше, чем в 2011. Американцы бегут из своей страны из-за налогов, писали СМИ.
США и Эритрея – единственные страны мира, которые взимают налоги с иностранных доходов своих граждан. В независимости от того, где живет и работает гражданин США, он все равно обязан отчислять часть своих доходов в американскую казну. Таким образом, избавление от паспортов позволяет американцам сэкономить много денег.
Отказы от гражданства в США стали столь частыми из-за войны, которую Министерство финансов страны объявило офшорам. Кроме того, финансовое ведомство установило правила, по которым иностранные банки должны изучать счета американцев, где находится от $50 тыс. и больше, и сообщать об этом в налоговую инспекцию США.
Жизнь американцев за границей часто усложняют правила налогового законодательства. Из-за пристального внимания к счетам граждан США иностранные банки неохотно предоставляют им даже самые простые услуги. Поэтому зачастую обладателям американских паспортов становится легче сдать их, чем заполнять бесконечные налоговые декларации.
Одной из последних, кто отказался от гражданства США, стала рок-звезда Тина Тернер. В конце октября 74-летняя певица посетила американское посольство в Берне, чтобы добровольно отказаться от гражданства США и принять швейцарское. Последние 20 лет Тернер со своим супругом, музыкальным продюсером Эрвином Бахом, проживает в этой европейской стране. По словам певицы, с Америкой ее связывает только семья, и в будущем она не намерена там жить.