Ատելությունն Իսրայելի դեմ Թուրքիայի նորընտիր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախընտրական արշավի գլխավոր դրույթն էր: Երբ նրա հռչակած «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» քաղաքականությունը հանգեցրեց բազում խնդիրների սահմանակից երկրների, Եվրամիության անդամների հետ, Իսրայելն այդ ֆոնին շատ հարմար թիրախ էր թշնամու կերպարի համար, հայտարարել է Ընտրական համակարգերի միջազգային կենտրոնի (ICES) նախագահ, Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Ցինկերը:
Ցինկերը հիշեցրել է, որ Գազայում վերջին հակամարտության ժամանակ Էրդողանը մեղադրեց Իսրայելին պաղեստինցիների դեմ «պետական ահաբեկչության» մեջ: Նա հայտարարեց, որ հարաբերությունների կարգավորում Իսրայելի ու Թուրքիայի միջև այժմ լինել չի կարող:
Սակայն, ըստ Ցինկերի, նույնիսկ այս իրավիճակում, չնայած, որ Անկարայի ու Թել Ավիվի հարաբերությունները որակապես վատթարացել են, Իսրայելում շարունակում է գործել ուժեղ լոբբի, որը փորձում է թույլ չտալ, որ հարաբերություններն ավելի սառեն. «Սակայն, բարեբախտաբար, համբերությունն ամեն դեպքում վերջ ունի»:
Ինչպես հայտնում է իսրայելյան NRG պորտալը, վերջին 5 տարում պաշտոնական Երուսաղեմը, հույս ունենալով, որ թուրք-իսրայելյան հարաբերությունները կջերմանան, ձեռնպահ էր մնում կտրուկ արտահայտություններից Էրդողանի ու թուրք բարձրագույն մյուս ղեկավարների հասցեին: Սակայն, երբ թուրքական իշխանությունները բացահայտ կերպով սատարեցին ՀԱՄԱՍ-ին, Երուսաղեմը որոշեց խախտել լռությունը:
Իսրայելն այլևս մտադիր չէ ձեռնպահ մնալ թուրք ղեկավարության բացահայտ քննադատությունից: Այսուհետ Իսրայելի դիվանագիտության ջանքերն ուղղված կլինեն ՆԱՏՕ-ի անդամ և ԱՄՆ դաշնակից Թուրքիայի իրական դեմքի բացահայտմանը:
Օգոստոսի սկզբին Memur-Sen պետծառայողների թուրքական արհմիությունը, որը մոտ է կանգնած երկրի իշխանական կառույցներին, դիմեց դատարան՝ պահանջելով քաղաքացիությունից զրկել տեղացի հրեաներին, որոնք Իսրայելի անձնագիր ունեն և ծառայել են ՑԱԽԱԼ-ի շարքերում: Արհմիության փոխղեկավար Ահմեդ Օզերը հայտարարեց, թե նրանց, ովքեր ցեղասպանություն են գործել աշխարհի աչքի առաջ, հարկավոր է զրկել քաղաքացիությունից, ձեռնաշղթաներ հագցնել ու դատի տալ: Դատարան դիմելուց առաջ հրապարակած կոմյունիկեում Օզերը դատապարտել է սիոնիստական բարբարոսների կողմից զանգվածային սպանություններն ու ցեղասպանությունը «Գազայի հատվածի մեր եղբայրների դեմ»:
Նախագահական ընտրությունները Թուրքիայում տեղի են ունեցել օգոստոսի 10-ին: Ընտրություններում հաղթեց գործող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որը հավաքեց ընտրողների ձայների 51,8 տոկոսը: Թուրքիայի գործող նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի լիազորությունները սպառվել են օգոստոսի 28-ին:

Ненависть к Израилю была главной фишкой избранного президентом Турции Реджепа Эрдогана в прошедшей выборочной кампании. После того, как его политика «ноль проблем с соседями» обернулась множеством проблем с приграничными государствами и со странами Евросоюза, Израиль, на этом фоне, как нельзя лучше подошел ему для образа врага, заявил президент Международного центра избирательных систем (ICES), директор Института стран Восточной Европы и СНГ Александр Цинкер.
Он напомнил, что во время последнего конфликта в Газе, Эрдоган обвинил Израиль в «государственном терроризме» против палестинцев. При этом он заявил, что никакой нормализации отношений между Израилем и Анкарой в настоящее время не может быть и речи.
Однако, по словам Цинкера, даже в этой ситуации, несмотря на то, что отношения между Анкарой и Тель-Авивом качественно ухудшились, в Израиле продолжало действовать сильное лобби, которое пыталось не допустить еще большего охлаждения отношений: «Но, к счастью, всякому терпению приходит конец».
Как сообщает израильский портал NRG, в последние пять лет официальный Иерусалим, рассчитывая на потепление в турецко-израильских отношениях, воздерживался от резких заявлений в отношении Эрдогана и других представителей высшего руководства Турции. Однако на фоне откровенной поддержки ХАМАСа со стороны турецких властей в Иерусалиме было решено прервать молчание.
Израиль более не намерен воздерживаться от открытой критики турецкого руководства. Сегодня усилия израильской дипломатии будут направлены на то, чтобы показать всем истинное лицо Турции, члена НАТО и союзника США.
В начале августа турецкий профсоюз госслужащих Memur-Sen, приближенный к властным структурам страны, обратился в суд с требованием лишить гражданства местных евреев, обладающих израильским паспортом и прошедших службу в ЦАХАЛе. Замглавы профсоюза Ахмет Озер заявил, что тех, кто совершает геноцид на глазах всего мира, необходимо лишить гражданства, заковать в наручники и предать суду. В опубликованном перед обращением в суд коммюнике Озер осудил совершаемые сионистскими варварами массовые убийства и геноцид «против наших братьев в секторе Газы».