10 Սեպտեմբեր 2014 - 13:48 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ժամանել է Բաղդադ, որտեղից սկսվում է նրա շրջագայությունը Մերձավոր Արևելքի երկրներով: Այցի նպատակն է կոալիցիա ստեղծել ջիհադական «Իսլամական պետության» դեմ պայքարելու համար:
Ինչպես հայտնում է BBC-ին, Բաղդադում Քերին հանդիպում է նոր վարչապետ Հայդար Աբադիի հետ, որը նոր է կազմավորել ազգային միասնության կառավարությունը:
Բաղդադից Քերին կմեկնի Սաուդյան Արաբիա և տարածաշրջանի այլ պետություններ, որտեղ հուսով է ռազմական, քաղաքական և ֆինանսական աջակցություն ստանալ ԻՊ ահաբեկիչների դեմ պայքարում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտնել էր, որ ԻՊ դեմ կոալիցիայում մոտ 40 պետություն է ընդգրկվել: Մինչդեռ Իրաքում իսլամիստներից ետ գրաված տարածքներում հայտնաբերվել են խաղաղ բնակիչների զանգվածային գերեզմաններ: Դրանցից մեկում, ըստ Sabah-ի, թաղված է 35 գնդակահարված եզդի, այդ թվում կանայք և երեխաներ: Մեկ այլ գերեզմանում հայտնաբերվել են տեղի բանտի կալանավորների բազմաթիվ դիակները, որոնց գնդակահարել են Մոսուլը գրավելուց հետո: Հայտնաբերված դիերի հստակ քանակը հայտնի չէ:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մի խումբ ռազմական փորձագետների հետ ընթրիքի ժամանակ հայտարարել է, որ կարող է օգտվել իր սահմանադրական իրավունքից և հրաման արձակել ռմբակոծել Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դիրքերն ազգային շահերը պաշտպանելու նպատակով: Ըստ The Washington Post-ի, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ իրավունք ունի արտոնելու հարվածներն առանց Կոնգրեսի ձևական հավանության: Ակնկալվում է, որ Օբաման սեպտեմբերի 10-ին հանդես կգա ազգին ուղղված ելույթով, որի ժամանակ էլ կհայտարարի Սիրիայի տարածքին հարվածելու մտադրության մասին:
Իսկ Սիրիայում ահաբեկչական գործողություններ են կատարվում ահաբեկիչների դեմ: Իդլիբ գավառում մահապարտի պայթյունը խլեց իսլամիստական «Ահրար աշ Շամ» խմբավորման առնվազն 28 անդամի կյանք: Նշված խմբավորումը կռվում է ինչպես Ասադի, այնպես էլ «Իսլամական պետության» դեմ: Ըստ BBC-ի, զոհվածների թվում է խմբավորման առաջնորդ Հասան Աբուդը և ղեկավար օղակի այլ անդամներ: Հավանաբար, ահաբեկչական գործողությունը «Իսլամական պետության» ձեռքի գործն է, որը նախկինում էլ է վերացրել այդ կազմակերպության ղեկավարներից ոմանց:

Госсекретарь США Джон Керри прибыл в Багдад в начале своего турне по странам Ближнего Востока. Цель визита – создать коалицию для борьбы с джихадистской группировкой «Исламское государство».
Как сообщает BBC, в Багдаде Керри встречается с новым премьер-министром Хайдаром Абади, который только что сформировал правительство национального единства.
После Багдада Джон Керри направится в Саудовскую Аравию и другие государства региона, где он надеется получить военную, политическую и финансовую поддержку усилиям по борьбе с террористами ИГ.
Ранее госдеп США сообщал, что в коалицию против ИГ вошли более 40 государств.
Тем временем, в Ираке на отбитых от исламистов территориях найдены массовые захоронения мирных жителей. В одном из них, согласно Sabah, захоронены 35 расстрелянных езидов, в том числе – женщин и детей. В другом массовом захоронении найдено множество трупов заключенных местной тюрьмы, расстрелянных после захвата Мосула и окрестностей террористами. Точное количество обнаруженных тел неизвестно.
Между тем, президент США Барак Обама заявил, что , что может воспользоваться конституционным правом отдать приказ бомбить позиции Исламского государства в Сирии с целью защиты национальных интересов. Ожидается, что Обама 10 сентября выступит с обращением к нации, в ходе которого анонсирует удары по сирийской территории. До этого момента США ограничивались воздушные удары по группировке границами Ирака, так как официально Вашингтон в сирийский конфликт не вмешивается. Если Обама решится на бомбардировки позиций ИГ в Сирии, это станет первым случаем ударов США по сирийской территории.
В самой Сирии, тем временем, происходят теракты против террористов. Взрыв смертника в провинции Идлиб унес жизни, по меньшей мере, 28 членов исламистской группировки «Ахрар аш-Шам» – исламистского фронта из семи группировок, воюющего как против Асада, так и против ИГ. По сообщению BBC, среди погибших – лидер группировки Хасан Абуд и прочие фигуры из руководящего звена организации. По всей видимости, теракт – дело рук ИГ, и ранее убивавшей руководителей данной организации.