11 Սեպտեմբեր 2014 - 08:52 AMT
Վրաստանում Էբոլայի տենդի հայտնաբերման նպատակով հսկողության տակ է առնվել 57 մարդ, որոնք երկիր են ժամանել մոտ մեկ ամիս առաջ:
Այդ մասին, ըստ «Նովոստի Գրուզիա» գործակալության, հայտնել է Հասարակական առողջության և հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի փոխղեկավար Պաատա Իմնաձեն:
Ընդհանուր առմամբ հսկողության տակ էր 62 մարդ: Ինկուբացիոն շրջանի (21 օր) ավարտին հինգի մոտ հիվանդության առկայությունը հերքվել է, 57-ը շարունակում է մնալ հսկողության տակ: Հիմնականում նրանք ուսանողներ են Նիգերիայից: Իմնաձեն նշել է, որ 170 մլն բնակչությամբ այդ երկրում հայտնաբերվել է ընդամենը 22 վիրուսակիր:
«Այս փուլում Վրաստանում վիրուսով վարակի ոչ մի դեպք չի արձանագրվել, համապատասխանաբար, երկրում Էբոլայի վիրուսի տարածման վտանգ չկա»,-ասել է նա:
Էբոլայի հեմորագիկ տենդը համանուն վիրուսով վարակման արդյունքում առաջացող հիվանդություն է, որի պատ-առով մահացության մակարդակը հասնում է 90 տոկոսի: Էբոլայի վիրուսի կրողը շիմպանզեն, պրիմատներն են, ինչպես նաև որոշ խոշոր եղջերավորներ: Տենդի ինկուբացիոն շրջանը 2-21 օր է: Հիվանդությունն ընթանում է ուժեղ գլխացավով, ընդհանուր հոգնածությամբ, լուծով, երիկամների ու լյարդի գործառույթների խախտմամբ, մկաններում և որովայնի հատվածում, ինչպես նաև թոքերի ցավերով և ուժեղ հազով: Սովորաբար մահը վրա է հասնում երկրորդ շաբաթում արյունահոսությունից և շոկից:
Էբոլայի վիրուսը փոխանցվում է վարակակիր մարդու արյան, արտաթորանքի, այլ հեղուկների ու օրգանների հետ անմիջական շփման արդյունքում:
Առաջին անգամ հիվանդությունն ախտորոշվել է 1976-ին՝ Աֆրիկայում՝ Սուդանում և Զաիրի (այժմ Կոնգոյի Ժողովրդավարական Հանրապետություն) հարակից շրջաններում: Սուդանում հիվանդացել էր 284 մարդ, որոնցից 151-ը մահացել էին: Զաիրում հիվանդացել էր 318 մարդ, մահացել՝ 280-ը: Վիրուսն ախտորոշվել էր Զաիրի Էբոլա գետի շրջակայքում, որն էլ անուն տվեց վիրուսին:
Մի քանի անգամ բռնկումներ եղան Կոնգոյում և Ուգանդայում: Օրինակ, 2012-ի հուլիսին Ուգանդայում 14 մարդ էր մահացել:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով, Աֆրիկայի ամենաաղքատ երկրներից երեքում՝ Գվինեայում, Սիերա Լեոնեում և Լիբերիայում առավել լայն տարածում գտած հեմոռագիկ տենդը, ընդհանուր առմամբ, հասցրել է ավելի քան 600 մարդու կյանք խլել: Եզակի դեպքեր են գրանցվել նաև այլ երկրներում, Արևմտյան Աֆրիկայից ժամանած ուղևորների շրջանում՝ Նիգերիայում, ԱՄՆ-ում, Անգլիայում, Գերմանիայում, Կանադայում: Օգոստոսի 8-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն Էբոլայի տենդը համաշխարհային մակարդակի սպառնալիք է համարել:
Բուժում կամ պատվաստանյութ տենդի դեմ դեռ գոյություն չունի: Դեղագործական խոշոր ընկերություններից ոչ մեկը միջոցներ չի ներդրել Էբոլայի վիրուսի դեմ պատվաստանյութ գտնելու համար, քանի որ նման պատվաստանյութն իրացման շատ սահմանափակ շուկա ունի և մեծ շահույթ չի խոստանում:
2014-ի օգոստոսին ռուս վիրուսաբանները հայտարարեցին, որ սկսում են աշխատել դրա ստեղծման ուղղությամբ: Օգոստոսի 12-ին ԱՀԿ-ն հավանություն տվեց պատվաստանյութի կիրառմանը, որը դեռ լիարժեք կլինիկական փորձարկումներ չի անցել:

11 Сентябрь 2014 - 08:11 AMT
В Грузии под наблюдением на выявление лихорадки Элибола находятся 57 человек, которые прибывших в страну около месяца назад.
Об этом, по сообщению «Новости-Грузия», сообщил замглавы Национального центра контроля заболеваний и общественного здоровья Паата Имнадзе.
Всего под наблюдением были 62 человека. По окончании инкубационного периода (21 день) у пятерых из них лихорадки не было обнаружено. 57 человек продолжают оставаться под наблюдением. В-основном это студенты из Нигерии. Имнадзе отметил, что в стране с 170-миллионным населением было зафиксировано всего 22 случая инфицирования вирусом.
«На данном этапе в Грузии не фиксируется ни один случай заражения вирусом, соответственно, никакой опасности распространения Эболы в стране нет», – сказал он.
Геморрагическая лихорадка Эбола — острая вирусная высококонтагиозная болезнь. Редкое, но крайне опасное заболевание с уровнем смертности до 90 %. Поражает человека, некоторых приматов, а также парнокопытных. Инкубационный период лихорадки Эбола — от 2 до 21 дня. Заболевание начинается с сильной слабости, сильной головной боли, болей в мышцах, диареи, болей в животе, ангины. Позднее появляется сухой кашель и колющие боли в грудной клетке, развиваются признаки дегидратации. Смерть наступает обычно на второй неделе болезни на фоне кровотечений и шока.
Количество жертв лихорадки Эбола превысило 2 тысячи человек, заражено не менее 4 тысяч. Самая тяжелая ситуация с заболеванием – в Либерии: на нее приходится более половины всех смертей от заболевания. Власти страны заявляют, что положение может уххудшиться в связи с отсутствием необходимого количества персонала и медикаментов.
По данным Всемирной организации здравоохранения, вирус Эбола передается при прямом контакте с кровью, выделениями, другими жидкостями и органами инфицированного человека, а также передается от диких животных. В Африке документально подтверждены случаи инфицирования людей в результате обращения с инфицированными шимпанзе, гориллами, плодоядными летучими мышами, обезьянами, лесными антилопами и дикобразами, обнаруженными мертвыми или больными во влажных лесах.
Впервые вирус Эбола появился в 1976 году в двух одновременных вспышках болезни — в Судане и Демократическая Республике Конго (ДРК). В последнем случае селение находилось рядом с рекой Эбола, откуда болезнь и получила свое название.