Նյու Յորքում կանցնեն հիշատակի միջոցառումներ՝ նվիրված 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գործողությունների 13-ամյակին: Ի հիշատակ գրեթե 3 հազար զոհերի ԱՄՆ-ում նշվում է Հայրենասերի օրը, որը նաև այլ անվանում ունի՝ Հիշողության ու ծառայության ազգային օր: Այսօր ԱՄՆ-ում խոնարհվում են բոլոր պետական հաստատությունների դրոշները:
Նախագահ Օբաման առաջարկել է ԱՄՆ նահանգապետերին մասնակցել հիշատակի արարողություններին: Տեղի ժամանակով առավոտյան 08:46 ժամին, երբ առաջին ինքնաթիռը մխրճվեց Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի հյուսիսային աշտարակը, լռության րոպե կհայտարարվի: Հարազատները կսկսեն ընթերցել 2983 զոհվածների անունները, գրում է Ռոսբալտը:
2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին 19 ահաբեկիչներ, որոնք կապված էին «Ալ Քայիդայի» հետ, բաժանվելով 4 խմբի, գրավեցին չորս ուղևորատար ինքնաթիռներ: Խմբերից յուրաքանչյուրն ուներ առնվազն մեկ անդամ, որը թռիչքային պատրաստություն էր անցել: Ահաբեկիչները երկու ինքնաթիռներն ուղղեցին ԱՀԿ աշտարակների վրա, որոնք գտնվում էին Նյու Յորքի Մանհեթենի հարավային մասում: American Airlines 11 չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը բախվեց WTC-1 հյուսիսային աշտարակին, իսկ 175 United Airlines չվերթը՝ WTC-2 հարավային: Արդյունքում երկու աշտարակները փլուզվեցին, լուրջ ավերածությունների պատճառ դառնալով շրջակայքում: Երրորդ ինքնաիթռը՝ 77 American Airlines չվերթը ուղղվեց Պենտագոնի ուղղությամբ: 93 United Airlines չվերթի ուղևորներն ու անձնակազմը փորձեցին ահաբեկիչներից խլել ինքնաթիռի կառավարումը, սակայն ինքնաթիռը կործանվեց Փենսիլվանիա նահանգի Շենքսվիլ քաղաքի մերձակայքում: 19 ահաբեկիչներից բացի գրոհների արդյունքում զոհվեց 2977 մարդ 57 երկրից, ևս 24 –ը համարվում են անհետ կորած: Զոհվածների մեծ մասը քաղաքացիական անձիք էին: Պատասխանատվությունը գրոհների համար ստանձնեց «Ալ Քայիդա» ահաբեկչական կազմակերպությունը:
Ահաբեկչությունից 13 տարի անց գաղտնի է մնում ԱՄՆ Ազգային հանձնաժողովի 2002 թ. հրապարակված զեկույցի մի մասը: Խոսքը 28 էջի մասին է, որոնք Ջորջ Բուշ կրտսերի վարչակազմի պահանջով առգրավվեցին ու պահպանման հանձնվեցին ԱՄՆ Կոնգրեսին: The New Yorker-ը բերում է հայտնի «9/11 հանձնաժողովի» անդամ կոնգրեսականների կարծիքը, որոնք հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու գաղտնի հատվածի հետ:
«Այնտեղ թաքցնելու ոչ մի բան չկա ազգային անվտանգության տեսակետից»,-վստահեցնում է հանրապետական կոնգրեսական Ուոլթեր Ջոնսը Հյուսիսային Կարոլինայից: Ըստ նրա, գաղտնի պահվող էջերը վերաբերում են առաջին հերթին Բուշ կրտսերի ու նրա վարչակազմի հարաբերություններին Սաուդյան Արաբիայի հետ: Դեմոկրատ կոնգրեսական Սթիվեն Լիչը Մասաչուսեթսից պնդում է, որ գաղտնի նյութերը «վկայում են այն մասին, որ մի շարք սաուդյան իրավաբանական ու ֆիզիկական անձիք ևս առնչություն ունեն «Ալ Քայիդայի» գրոհին ԱՄՆ դեմ:
Ջոնսն ու Լինչն արդեն Կոնգրեսի քննարկմանն են ներկայացրել փաստաթղթերը գաղտանզերծելու Օբամային ուղղված կոչով բանաձևը: Նույնն են պահանջում նաև զոհերի հարազատները: ԱՄՆ իրավապաշտպանները խոսում են «ճշմարտությունը միտումնավոր թաքցնելու մասին»: Սակայն, ինչպես խոստովանում է պարբերականը, Վաշինգտոնը շահագրգռված չէ լարվածություն մտցնել Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերություններում, որը ԱՄՆ հիմնական ռազմավարական դաշնակիցներից է Պարսից ծոցում:
Ի դեպ, ինչպես գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան», Սաուդյան Արաբիան էլ բազմիցս հայտարարել է, որ կողմ է «լիակատար հրապարակայնությանն» այդ հարցում: Արքայազն Բանդար բեն Սուլթանը, որը 2001-ի սեպտեմբերին ԱՄՆ-ում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանն էր, պնդում է, որ «իր երկիրը թաքցնելու բան չունի», ուստի Էռ Ռիադը պատրաստ է պատասխանել բոլոր հարցերին, սակայն դրանք պետք է բարձրաձայնվեն: «9/11 հանձնաժողովի» մյուս անդամները պնդում են, որ գաղտնի մասում պարունակվող փաստերը չեն վարկաբեկում սաուդյան պետությունը, ուստի դրանք պետք է հրապարակվեն: Այլ բան է, որ այս դեպքում, ինչպես կարծում են պարբերականի զրուցակիցները, ի հայտ կգան «ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների ձախողումների վկայությունները», որոնք Վաշինգտոնը մտադիր չէ խոստովանել:

В Нью-Йорке пройдут памятные мероприятия, приуроченные к 13-й годовщине террористических актов 11 сентября 2001 года. В знак памяти о почти трех тысячах жертв теракта в США отмечается День патриота, который также называется Национальным днем службы и памяти. Флаги над всеми государственными учреждениями в стране будут приспущены.
Президент Барак Обама предложил губернаторам американских штатов принять участие в мемориальных церемониях по случаю годовщины. В 08:46 утра по местному времени, когда первый самолет врезался в северную башню Всемирного торгового центра, будет объявлена минута молчания. Родственники начнут зачитывать имена 2983 погибших, пишет Росбалт.
Утром 11 сентября 2001 года девятнадцать террористов, имеющих отношение к «Аль-Кайеде», разделившись на четыре группы, захватили четыре рейсовых пассажирских авиалайнера. Каждая группа имела как минимум одного члена, прошедшего начальную летную подготовку. Террористы направили два из этих лайнеров в башни Всемирного торгового центра, расположенные в южной части Манхэттена в Нью-Йорке. Рейс 11 American Airlines врезался в башню WTC-1 (северную), а рейс 175 United Airlines — в башню WTC-2 (южную). В результате этого обе башни обрушились, вызвав серьезные разрушения прилегающих строений. Третий самолет (рейс 77 American Airlines) был направлен в здание Пентагона. Пассажиры и команда четвертого авиалайнера (рейс 93 United Airlines) попытались перехватить управление самолетом у террористов, самолет упал в поле около города Шенксвилл в штате Пенсильвания. Помимо 19 террористов, в результате атак погибли 2977 человека из 57 стран мира, еще 24 пропали без вести. Большинство погибших были гражданскими лицами. Ответственность за эти атаки лежит на террористической организации «Аль-Кайеда».
Спустя 13 лет после терактов остается засекреченной часть опубликованного в 2002 году доклада национальной комиссии США по расследованию этих преступлений. Речь идет о 28 страницах, которые по требованию администрации Джорджа Буша-младшего были изъяты и переданы на специальное хранение в Конгресс США. The New Yorker приводит мнение конгрессменов – членов известной «комиссии 9/11», которые имели возможность ознакомиться с закрытой частью доклада.
«Там нет ничего, что нужно было бы скрывать из соображений национальной безопасности», – уверяет конгрессмен-республиканец из Северной Каролины Уолтер Джонс. По его словам, засекреченные страницы касаются, в первую очередь, отношений экс-президента Буша-младшего и его администрации с Саудовской Аравией. Конгрессмен-демократ из Массачусетса Стивен Линч утверждает, что секретные материалы «свидетельствуют о причастности ряда саудовских юридических и физических лиц к атаке на Америку «Аль-Каиды».
Джонс и Линч уже внесли на рассмотрение Конгресса резолюцию с призывом к президенту Обаме рассекретить документы. Того же требуют родственники жертв терактов. Американские правозащитники, отстаивающие их интересы, говорят о «сознательном утаивании правды». Однако, как признает издание, Вашингтон не заинтересован в том, чтобы вносить напряженность в отношения с Саудовской Аравией – одним из главных стратегических партнеров в Персидском заливе.
К слову, пишет «Российская газета», сами саудовцы публично не раз заявляли, что также выступают «за полную гласность» в этом деле. Так, принц Бандар бен Султан, который в сентябре 2001 года был послом Саудовской Аравии в Соединенных Штатах, утверждал, что «его стране нечего скрывать», и потому Эр-Рияд готов ответить на все вопросы, но они должны хотя бы озвучены. Другие члены «комиссии 9/11» утверждают, что факты, которые содержатся в тайной части доклада, нисколько не дискредитируют саудовское государство, поэтому ее тем более нужно обнародовать. Другое дело, что в этом случае, полагают собеседники издания, всплывут на свет «свидетельства провалов спецслужб США», признавать которые Вашингтон не заинтересован.