12 Սեպտեմբեր 2014 - 06:43 AMT
Վրացական հանգստավայր Քոբուլեթի բնակիչները, բողոքելով մեդրեսեի բացման դեմ, խոզ են մորթել և գլուխը կախել ապագա հաստատության դռան վրա:
Ըստ տեղի բնակիչների, մեդրեսեն, որը մահմեդական ուսումնական հաստատություն է, մտադիր էր բացել Թուրքիայի ոմն քաղաքացի: Իմանալով այդ մասին բնակիչները դուրս են եկել բողոքի ակցիայի՝ մի քանի րոպեով փակելով Բաթում-Քոբուլեթ մայրուղին, հետո պղծել են տարածքը, որտեղ նախատեսվում է բացել մեդրեսեն՝ նպատակ ունենալով կասեցնել դա:
Ինչպես հայտնում է Frontnews-ը շրջանի վարչկան ղեկավար Սուլխան Եվգենիձեի վրա հղումով, շրջանի ղեկավարությունը թույլտվություն չի տվել մեդրեսի բացման համար, սակայն եթե նման փաստաթուղթ լինի, նա խնդիր չի տեսնում: Տեղաբնակները, հակառակը, հայտարարում են, որ թույլ չեն տա մահմեդական հաստատության բացում: Վրաստանի մահմեդականների կազմակերպության ղեկավար Տարիել Նակաիձեն գնահատել է տեղի ունեցածը որպես այլ դավանանքի քաղաքացիների կրոնական զգացմունքների ոտնահարում: «Ես մի բան կարող եմ ասել՝ դա անդաստիարակության դրսևորում է և վիրավորում է քաղաքացիների կրոնական զգացմունքները»,-նշել է նա:
Կրոնական հողի վրա բախումներ Վրաստանում բավականին հաճախ են առաջանում: Պատճառը՝ երկրի սողացող իսլամականացման մտավախություններն են: Աջարիայի մայրաքաղաք Բաթումում թուրքական Ազիզիե մզկիթի կառուցման նախագիծը բազմահազարանոց հանրահավաքների պատճառ դարձավ: 2012-ին բնակիչները պահանջեցին փակել մզկիթը: Լանչխուտիի շրջանի Նիգվզիանի գյուղի բնակիչները դժգոհ են մահմեդականներից, որոնք վերաբնակվել են Աջարիայից: 2013-ին տեղաբնակների պահանջով և մաքսային փաստաթղթերրի սխալ ձևակերպման պատրվակով քանդվեց Թուրքիայից բերված մինարեն՝ գործն արդեն բախումների էր հասնում, ավելի ուշ այն վերականգնվեց: Նոր մզկիթների կառուցման դեմ բողոքի ցույցեր են անցնում վրացական բազմաթիվ քաղաքներում:

11 Сентябрь 2014 - 14:08 AMT
Жители грузинского курортного поселения Кобулети, протестуя против открытия медресе, зарезали свинью и повесили голову на двери будущего заведения.
По информации местных жителей, медресе (мусульманское учебное заведение) планировал открыть гражданин Турции. Узнав об этом, жители вышли на акцию протеста, перекрыв на несколько минут трассу Батуми-Кобулети, а затем осквернили территорию, где планировалось открыть медресе, чтобы не допустить его открытия.
Как сообщает Frontnews со ссылкой на руководителя правления района Сулхана Евгенидзе, руководство района не выдавало разрешения на открытие мусульманской школы, но если такой документ будет выдан, он не видит никаких проблем. Местные жители, наоборот, заявляют, что открытия мусульманской молельни не допустят.
Руководитель организации мусульман Грузии Тариэл Накаидзе оценил произошедшее как оскорбление религиозных чувств граждан другого вероисповедания. «Я могу сказать одно – это является проявлением невоспитанности и оскорбляет религиозные чувства граждан», – в частности, отметил он.
Трения на религиозной почве в Грузии возникают довольно часто. Они вызваны, в частности, опасениями ползучей исламизации страны. Планы строительства турецкой мечети Азизие в центре столицы Аджарии Батуми стали причиной нескольких многотысячных митингов. В 2012-м закрытия мечети требовали жители Жители села Нигвзиани Ланчхутского района, недовольные мусульманскими переселенцами из Аджарии. В 2013-м по требованию местных жителей и по предлогу неправильного оформления таможенных документов, был снесен завезенный из Турции минарет мечети: конфликт чуть не дошел до столкновений, позже минарет был восстановлен, протесты против строительства новых мечетей проходили во многих других грузинских городах.