12 Սեպտեմբեր 2014 - 08:26 AMT
Ստի պաշտամունքի զոհերն ու գիտակները. Ադրբեջանական լրատվականները «խմբագրել» են Սերբիայի ԱԳ նախարարի ելույթը
Այն, որ Ադրբեջանում սուտը կանգնեցվում է գերագույն աստվածությունների պանթեոնում` իր հանդգնությամբ տեղը զիջելով միայն Ալիևների պաշտամունքին, ո'չ նորություն է, ո'չ էլ՝ զարմանալի երևույթ. այսպես է սկսվում սերբական Tanjug.rs կայքում հրապարակված հոդվածը, որտեղ նկարագրվում է, թե ինչպես են ադրբեջանական լրատվականները «խմբագրել» Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ և ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի համատեղ ասուլիսը:
«Լրագրողները, իրավապաշտպանները, ակտիվիստները,և ոչ անտարբեր քաղաքացիները, մի խոսքով` բոլորն, ովքեր հրաժարվում են գլուխ խոնարհել ստի պաշտամունքին և փորձում են արտահայտել իրենց տեսակետը, որը տարբերվում է համընդհանուր տեսլականից, անխուսափելիորեն ենթարկվում են տարբեր հետապնդումների», – նշվում է հոդվածում:
Հեղինակը գրում է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի «քրմերն ու քրմուհիները» չեն զլանում սխալ ներկայացնել ցակացածի խոսքը` հաշվի չառնելով բարձր քաղաքական կարգավիճակն ու զբաղեցրած պաշտոնը. ըստ լավ յուրացրած գեբբելսյան սկզբունքի՝ «որքան ծավալուն է սուտը, այնքան հեշտ է դրան հավատալ»:
Բանն այն է, որ վերջին օրերին ադրբեջանական քարոզչամեքենայի ուշադրության կենտրոնում էր հայտնվել Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ և ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը, որի նկատմամբ հետաքրքրվածությունը կապված է այն բանի հետ, որ Սերբիան պատրաստվում է ընդունել ԵԱՀԿ նախագահությունը` համաձայն ռոտացիոն սկզբունքի:
«Ոչինչ չկասկածելով` Դաչիչը չորեքշբթի՝ սեպտեմբերի 9-ին, այցով ժամանել է Բաքու, որտեղ, Interfax.az փոխանցմամբ, ԱԳ նախարար Մամեդյարովի հետ համատեղ ասուլիսում իբրև թե՝ հայտարարել է, որ «Սերբիայի և Ադրբեջանի դիրքորոշումները համընկնում են, և իրենք պաշտպանում են իրենց երկրների տարածքային ամբողջականությունը»: Հմաձայնեք, որ դա բավականին տարօրինակ հայտարարություն է մի երկրի ԱԳ նախարարի համար, որը պատրաստվում է նախագահել ԵԱՀԿ-ում»,- սերբական կայքին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Հոդվածագիրը հիշեցնում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ երեք համանախագահով ձևաչափը միակն է, որը միջազգային հանրության մանդատ ունի` միջնորդելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ խաղաղ բանակցություններում:
«Ստուգման արդյունքում պարզվեց, որ նման հայտարարություն արել է հենց ինքը՝ Մամեդյարովը: Իսկ ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով ղարաբաղյան կարգավորման մասին Սերբիայի դիրքորոշման վերաբերյալ հարցին` Դաչիչը միայն ասել է, որ անհրաժեշտ է բացառել ուժի կիրառումը և ջանքերն ուղղել խաղաղ բանակցություններին, և որ Սերբիան ողջունում է ցանկացած երկխոսություն` ուղղված խաղաղ բանակցություններին», – մեկնաբանում է հոդվածի հեղինակը՝ հավելելով. «Պարզ է, որ ստի պաշտամունքի վրա հիմնված ադրբեջանական ռազմատենչ հռետորաբանությունը ոչ մի կերպ չի կարող համատեղվել նման հայտարարության հետ` ջանքերն ուղղելու խաղաղ գործընթացին»:
Սեպտեմբերի 10-ին ադրբեջանական Interfax.az կայքը գրել էր, թե Սերբիայի արտգործնախարար Իվիցա Դաչիչը հայտարարել է՝ ստանձնելով ԵԱՀԿ նախագահությունը, Սերբիան հատուկ ուշադրության կենտրոնում է պահելու հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման հարցը:
«Ղարաբաղի հարցն առաջնահերթություն է լինելու ԵԱՀԿ-ում Սերբիայի ներկայացուցչի համար: Իհարկե, դեռ վաղ է խոսել նոր ձևաչափի մասին, բայց մենք օբյեկտիվ աշխատանք ենք տանելու բոլոր կողմերի հետ: Ադրբեջանի ու Սերբիայի դիրքորոշումները համընկնում են, և մենք կողմնակից ենք մեր երկրների տարածքային ամբողջականության պահպանմանը», – իբրև թե հայտարարել էր Դաչիչը:

«То, что ложь в Азербайджане находится в пантеоне верховных богов, уступая в наглости лишь культу Алиевых, не является новостью или чем-то удивительным», – так начинается статья сербской Tanjug.rs о том, как азербайджанские СМИ подвергли «редактированию» совместную пресс-конференцию главы МИД, первого вице-премьера страны Ивицы Далича и азербайджанского министра иностранных дел Эльмара Мамедъярова.
«Журналисты, правозащитники, активисты и небезразличные люди, словом – все, кто отказывается подчиниться культу лжи и выразить мнение, отличное от общепринятого, неизбежно подвергаются различным преследованиям», – говорится в статье, передает Tert.am.
Автор пишет, что «жрецы и жрицы» азербайджанской пропаганды не стесняются неправильно цитировать чужие слова, не учитывая ни высокий политический статус, ни занятый пост, и руководствуются геббельсовским принципом: «Чем чудовищнее ложь, тем охотнее в нее поверят».
Интерес азербайджанских СМИ к Даличу вызван с тем, что Сербия, по принципу ротации, собирается занять пост председателя в ОБСЕ.
«Ничего не подозревающий Далич 9 сентября посетил Баку, где, по сообщению interfax.az, якобы заявил на совместной с министром Мамедъяровым пресс-конференции, что «позиции Сербии и Азербайджана совпадают, они защищают территориальную целостность своих стран. Согласитесь, довольно странное заявление для главы МИД государства, собирающегося председательствовать в ОБСЕ»,- цитирует статью Tert.am.
В статье отмечается, что формат Минской группы ОБСЕ – единственный, имеющий мандат на посредничество в мирных переговорах вокруг урегулирования карабахского конфликта.
«Благодаря проверке выяснилось, что подобное заявление озвучил сам Мамедъяров. А Дачич только сказал, что необходимо исключить применение силы и направить усилия на мирные переговоры, и что Сербия приветствует любой диалог, с целью переговоров», – говорится в статье. «Понятно, что основанная на культе лжи азербайджанская риторика ни в коей мере не может соотноситься с заявлением о направлении усилий в русло мирных переговоров», – отмечается в публикации.
10-о сентября, по сообщению interfax.az, Далич якобы заявил, что Сербия будет уделять особое внимание вопросу урегулирования армяно-азербайджанского конфликта после того, как примет председательство в ОБСЕ.
«Карабахский вопрос будет первоочередным для представителя Сербии в ОБСЕ. Конечно, пока рано говорить о новом формате, но мы будем вести объективную работу со всеми сторонами. Позиции Азербайджана и Сербии совпадают – мы поддерживаем территориальную целостность своих стран», – якобы сказал он.