13 Սեպտեմբեր 2014 - 07:38 AMT
Ադրբեջանի Նավթագործների իրավունքների պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Միրվարի Ղահրամանլին բերման է ենթարկվել Բաքվի օդանավակայանում Բեռլինից ժամանելով հայրենիք:
Ինչպես գրում է Haqqin.az-ը Turan գործակալության վրա հղումով, իրավապաշտպանը վերադառնում էր միջազգային խորհրդաժողովից: Սահմանապահները վերցրել են նրա անձնագիրը և պահել իրենց մոտ առանց բացատրությունների: Հետո նրան խուզարկել են Մաքսային հսկողության աշխատակիցները և դժգոհություն հայտնել, քանի որ նա չէր հայտարարագրել մեկնելուց կանխիկ գումարը՝ 1500 մանաթ:
Ավելի վաղ դատախազությունը փորձել է ձերբակալել Ղահրամանլիի դուստր Մաթանաթ Ազիզովային, որը գլխավորում է Ժնևի ճգնաժամային կենտրոնը, որին մի քանի անգամ հարցաքննել են Լեյլա Յունուսի գործով:
Մի քանի օր առաջ նմանատիպ միջադեպ տեղի ունեցավ նաև հայտնի ընդդիմադիր լրագրող Հադիջա Իսմաիլի հետ: Լրագրողուհուն ձերբակալեցին օդանավակայանում Թբիլիսիից ժամանելուն պես, որտեղ նա մասնակցում էր ԵՀԿ խորհրդաժողովին: Սկզբում նրան հարցաքննել են սահմանապահները՝ թե ինչ էր նա անում խորհրդաժողովում: Հետո նրան փոխանցել են մաքսատան աշխատակիցներին, որոնք վերցրել են նրա իրերն ու դրամը, ներառյալ նույնիսկ խանութների բոնուսային քարտերը՝ մոտ երկու ժամ պահելով նրան օդանավակայանում:
Խոսքի ազատության հետ կապված իրավիճակն Ադրբեջում զգալիորեն վատթարացել է, և Ադրբեջանը 84 միավորով այն երկրների ցանկում է ընդգրկվել, որտեղ բացակայում է խոսքի ազատությունը: Այդ մասին ասվում է Freedom House-ի հերթական հաշվետվության մեջ: 2013 թ. նախագահական ընտրություններից հետո Ադրբեջանի կառավարությունն իսկական պատերազմ է հայտարարել քաղաքական ընդդիմադիրներին ու ակտիվիստներին: Երկրում ընդունվեց ՈԿԿ-ներին վերաբերող մեծ ու շատ վիճահարույց օրենսդրական փաթեթ, որով իշխանություններին իրավունք է վերապահվում հետապնդել անկախ խմբերին:
2014 թ. կեսին քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալությունների կտրուկ աճ արձանագրվեց. ապրիլի 21-ին Թուրքիայից արտաքսվեց և ձերբակալվեց քաղաքագետ Ռաուֆ Միրկադիրովը, հուլիսի 30-ին՝ իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը, իսկ հետո նրա ամուսինը՝ Արիֆ Յունուսը: Օգոստոսի 2-ին ձերբակալվեց Ռասուլ Ջաֆարովը, ևս մեկ հայտնի իրավապաշտպան, օգոստոսի 8-ին՝ իրավաբան և իրավապաշտպան Ինթիգամ Ալիևը:
Վերջին երկու տարում Ադրբեջանի իշխանությունները ձերբակալել և կալանավորել են առնվազն 40 լրագրողի, քաղաքացիական և քաղաքական ակտիվիստների և իրավապաշտպանների տարբեր շինծու մեղադրանքներով, այդ թվում խուլիգանության, հարկերի վճարումից խուսափելու, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, նույնիսկ պետական դավաճանության համար:

Председатель комитета защиты прав нефтяников Мирвари Гахраманлы была задержана на полтора часа в Бакинском аэропорту по прибытии из Берлина.
Как пишет Haqqin.az со ссылкой на агентство Turan, правозащитница возвращалась с международной конференции. Пограничники забрали ее паспорт и держали, не давая объяснений. Затем ее полностью обыскали на Таможенном контроле и выразили недовольство, почему она не задекларировала при выезде из страны наличные деньги – 1500 манатов.
Ранее прокуратура пыталась задержать дочь Гахраманлы – главу Женского кризисного центра Матанат Азизову, которую несколько раз допрашивали по делу Лейлы Юнус.
Несколькими днями ранее подобный инцидент произошел также с известной оппозиционной журналисткой Хаджиджой Исмаил. Журналистка была задержана в аэропорту Баку сразу по прибытии из Тбилиси, где она участвовала в конференции ОБСЕ, в 5 часов утра. Вначале ее задержали пограничники и расспрашивали, что она делала на конференции. Затем ее передали сотрудникам таможни, которые отобрали у нее все вещи и деньги, включая даже бонусные карты магазинов. в бакинском аэропорту на два часа по возвращению в столицу Азербайджана из Тбилиси.
После президентских выборов в октябре 2013 года, правительство Азербайджана развернуло систематическую кампанию подавлению политических оппонентов и активистов приняло систематический характер. В стране был принят большой и очень спорный пакет поправок в ряд законов, касающихся НПО, которые предоставили властям право преследовать независимые группы.
В середине 2014 года произошло резкое обострение политически мотивированных арестов: 21 апреля был депортирован из Турции и арестован политолог Рауф Миркадыров, 30 июля – правозащитница Лейла Юнус, а затем ее муж Ариф Юнус. 2 августа – Расул Джафаров, еще один видный правозащитник и критик правительства, 8 августа -юрист-правозащитник Интигам Алиев. Как сообщала правозащитная организация отмечало Human Rights Watch, эти аресты оказали негативный эффект, вызывая страх у других активистов и деморализуя все гражданское общество страны.
За последние два года власти страны арестовали и посадили в тюрьмы, по крайней мере, 40 журналистов, гражданских и политических активистов и правозащитников на основе различных сфабрикованных обвинений, в том числе в хулиганстве, уклонении от уплаты налогов, незаконном хранении наркотиков, даже государственной измене/.