Հայկական CityBugs նախագիծը հաղթել է Երիտասարդական եվրոպական մրցանակաբաշխության (European Youth Award) շրջանակում անցած «Թվային ստեղծագործական միտքը հանուն հասարակական օգուտի» (Digital Creativity for Social Good) մրցույթում: Դրան մասնակցել է 130 մասնակից եվրոպական 49 երկրից։ Հաղթողներին ընտրել է մասնագետներից կազմված միջազգային ժյուրին։ Նրանք 11 երկրից են` Հայաստանից, Ավստրիայից (2), Չեխիայից, Դանիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից (2), Պորտուգալիայից, Սլովակիայից, Շվեդիայից, Շվեցարիայից և Միացյալ Թագավորությունից:
CityBugs-ը հասարակական հարթակ է, որը ստեղծված է լուծելու շրջապատում, առողջապահության ու կրթական ոլորտում, հանրային ծառայություններում առկա խնդիրները։ Նախագծի հեղինակը հայաստանցի երիտասարդներ են։ Օգտագործելով web-հարթակն ու բջջային հավելվածները, քաղաքացիները կարող են CityBugs-ի միջոցով քաղաքային իշխանություններին տեղյակ պահել տարատեսակ խնդիրների մասին (աղբահանություն, առողջապահական ոլորտ, փողոցային լուսավորության կամ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ենթակառուցվածքների խնդիրներ)։
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին ասաց նախագծի մենեջեր ու համահեղինակ Հովհաննես Աղաջանյանը, մեկնելու են Ավստրիա՝ նոյեմբերի 19-ից՝ 21-ը Գրաց քաղաքում մասնակցելու մրցանակաբաշխությանը, որտեղ պետք է ներկայացվեն հաղթող նախագծերը:
«Մի քանի անգամ մասնակցել ենք միջազգային մրցույթների, արդյունքում հայտնվում էինք շորթ-լիստերում։ Այս տարի որոշեցինք մասնակցել եվրոպական այս մրցույթին, դիմեցինք, ուղարկեցինք հայտը, որոշ ժամանակ անց գրեցին ու ասացին, որ արդեն շորթ-լիստում ենք, հաջորդ անգամ, երբ գրեցին, ասացին՝ հաղթել ենք»,- նշեց Հովհաննես Աղաջանյանը։
Բացի այդ, ինտերակտիվ կոնֆերանս է լինելու, որին կմասնակցեն նաև միջազգային մասնագետներ, ICT փորձագետներ, բիզնեսի հեղինակավոր առաջնորդներ: Նախագծերը ներկայացնելուց հետո, hիմնվելով այդ շնորհանդեսների վրա` EYA-ի գրանդ ժուրին կընտրի մեկ ընդհանուր հաղթողի, որը դրամաշնորհ կստանա:
Իմիջիայլոց, CityBugs-ի հեղինակներն արդեն հարթակի զարգացման նոր գաղափարներ ունեն։ Ինչպես նշեց նախագծի համահեղինակը, արդեն նոր գլոբալ մարտավարություն են մշակել․
«Պատրաստվում ենք փոփոխել հարթակը։ Հիմնական նպատակը նաև հանրության ընկալումն ու մտածելակերպը փոխելն է․ ուզում ենք, որ կայքից դուրս մեծ էկոհամակարգ ստեղծվի»,- նշեց նա։
Այս տարվա մրցույթի թեմաներն ու առաջնահերթությունները սահմանվել են Եվրոպայի խորհրդի կողմից ԵՄ 2020-ի ռազմավարության շրջանակում: Եվրոպայի «թվային հանրության» ներկայացուցիչները ցուցադրել են, թե ինչպես ՏՏ ոլորտի ու բջջային հեռախոսների կիրառումը կարող է հանգեցնել որոշ խնդիրների լուծմանը:
«Հրաշալի է իմանալ, որ բազմաթիվ երիտասարդներ պատրաստ են փոխել ապագան: Նրանք իսկապես ոգեշնչել են ինձ իրենց նորարարական նախագծերով»,- նշել է ժյուրիի անդամ, սերբիական Nomcentar–ի հիմնադիր ու սեփականատեր Դուշիցա Բիրովլեվիչը:
Մրցանակաբաշխությունը 2012-ից նախաձեռնում է Նոր մեդիայի միջազգային կենտրոնի պատվավոր նախագահ Պիտեր Բրուքը։ Արդեն 3-րդ տարին է՝ մրցույթն անցնում է Եվրոպայի խորհրդի, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ու Unido-ի հովանու ներքո։ Դրա հիմնական նպատակն է խրախուսել մինչև 30 տարեկաններին հասարակական արժեք ունեցող նախագծեր ստեղծել։

13 Сентябрь 2014 - 12:53 AMT
Армянский проект CityBugs победил в конкурсе «Digital Creativity for Social Good», прошедшем в рамках Европейской молодежной премии (European Youth Award). В конкурсе приняло участие 130 участников из 49 европейских стран. Победителей выбрило жюри специалистов из 11 стран: Армении, Австрии, Чехии, Дании, Франции, Германии, Португалии, Словакии, Швеции, Швейцарии и Англии.
CityBugs.am – это социальная платформа, разработанная для обсуждения социально важных вопросов, где каждый желающий имеет реальную возможность озвучивать их и привлекать внимание других участников к повседневным проблемам своей общины, а также предлагать инновационные пути их решения.
Как сообщил в беседе с PanARMENIAN.Net менеджер и соавтор проекта Ованнес Агаджанян, вручение премии состоится в австрийском городе Грац 19-21 ноября.
«Мы несколько раз участвовали в международных конкурсах и попадали в шорт-листы. В этом году мы решили принять участие в этом европейском конкурсе, направили им заявку через некоторое время нам сообщили, что мы попали в шорт-лист. А уже в следующий раз нам сообщили о нашей победе», – рассказал Агаджанян.
Кроме того, по его словам, в Граце состоится интерактивная конференция, в которой примут участие международные специалисты, эксперты ICT, авторитетные бизнесмены. После презентации проектов, специальное жюри EYA выберет одного победителя, который получит грант.
Авторы CityBugs уже разрабатывают новые идеи развития платформы. По словам Ованнеса Агаджаняна, уже разработана новая глобальная стратегия.
«Мы собираемся изменить платформу. Основая цель – и изменение восприятия и менталитета общества. Мы хотим создать большую экосистему за пределами сайта», – сказал он.
Темы и приоритета конкурса в этом году касались приоритетов, определенных стратегией ЕС 2020 и Советом Европы. Представители «цифрового общества» Европы представили, каким образом использование ИТ-сферы и мобильных телефоном может привести к решению ряда вопросов.
Ежегодная премия проводится с 2012 года почетным председателем Международного центра новых медиа-технологий Питером Бруком под эгидой Совета Европы, ЮНЕСКО и Unido. Основная цель премии – содействие созданию имеющих общественное значение программ молодыми людьми до 30 лет.