15 Սեպտեմբեր 2014 - 10:57 AMT
Թուրքիայի «Ասիա բանկը», որը հայտնի է երկրում գյուլենականների շարժման հետ ամուր կապերով, լուրջ ֆինանսական ճգնաժամի առջև է կանգնած ավանդների կտրուկ արտահոսքի պատճառով: Օգոստոսին բանկին արգելեցին սակարկել թուրքական բորսայում: Ըստ Daily Sabah-ի, 2014-ի առաջին կիսամյակում բանկի եկամուտը նվազել է 21 տոկոսվով: Ավանդների արտահոսքը կազմել է 6 մլրդ թուրքական լիրա՝ մոտ 2.7 մլրդ դոլար, ակտիվները կրճատվել են 7,6 մլրդ լիրայով՝ 3,3 մլրդ դոլար: Ավելի վաղ երկրի էկոնոմիկայի նախարար Ալի Բաբաջանը հայտարարեց, որ բանկը կարղ է գնել կառավարական ֆինանսական կառույցներից մեկը, սակայն գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հերքել է այդ հնարավորությունը:
Հայտնի է, որ բանկի սեփականատերերը համակրում են ամերիկաբնակ, Էրդողանի գլխավոր ընդդիմադիր Ֆեթուլլահ Գյուլենիգլխավորած շարժմանը: Գյուլենը հրաժարվում է վերադառնալ Թուրքիա:
Գյուլենն ամենաազդեցիկ իմամներից մեկն է ժամանակակից աշխարհում, որը հանդես է գալիս ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության օգտին և դեմ է երկրի միջամտությանը Սիրիայի պատերազմին: Նա հանդես է գալիս նաև քրիստոնյաների, մահմեդականների և հուդայականների միջկրոնական երկխոսության օգտին: Այդ հայացքները հակասում են Էրդողանի ծրագրերին, որը զգալիորեն սառել է ԵՄ հանդեպ, սատարում է Ասադի դեմ կռվող գրոհայիններին, արագ տեմպերով իսլամականացնում է Թուրքիան և սատարում պաղեստինցիներին: Համարվում է, որ հենց Գյուլենն էր նախաձեռնել մեծ քաղաքական ու կոռուպցիոն սկանդալը, որը ցնցեց Թուրքիայի քաղաքական համակարգը «ընտրական» 2014 թվականին:
Այն ժամանակ համացանցում փաստաթղթեր և թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հեռախոսազրույցների ձայնագրություններ հայտնվեցին, որ վկայում են հսկայական չափերի հասած կաշառակերության մասին իշխող կուսակցության շարքերում: Հանրության հասանելիքը դարձավ նաև Էրդողանի հեռախոսազրույցը որդու հետ՝ նրանք քննարկում էին, թե որտեղ կարելի է թաքցնել տանը պահվող կանխիկ 40 մլն դոլարը, որ ստացել էին «ատկատի» դիմաց: Չի բացառվում, որ գյուլենականները կապված են նաև ԶԼՄ-ներում թուրք գեներալների զրույցի տարածման հետ, որոնք քննարկում էին հնարավոր սադրանքների կազմակերպումը թուրք-սիրիական սահմանին՝ Սիրիա լայնածավալ ներխուժման նպատակով:
Էրդողանը մամուլում հայտնված նյութերին պատասխանեց ձերբակալություններով՝ օրինական իշխանության տապալման ու հեղաշրջման մեղադրանքների հիման վրա: Վերջին ձերբակալություններից էր ոստիկանության 50 պաշտոնյաների ձերբակալությունը կոռուպցիայի պատրվակով:
Գյուլենի և նրա կողմնակիցների դեմ պայքարի լույսի ներքո պետք է ընկալել նաև Գյուլենին ԱՄՆ-ից Թուրքիային արտահանձնելու վերաբերյալ պահանջը: Այն մասին, որ Թուրքիան իմամի արտահանձնումն է պահանջելու հայտարարեց ինքը Էրդողանը Ուելսում անցած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում Օբամայի հետ նախատեսված երկկողմ հանդիպման ժամանակ, որը սակայն, չկայացավ:
Գյուլենականների հետ սկանդալը նաև Ադրբեջանին առնչվեց. Թուրքական մամուլում և սոցցանցերում հրապարակումներ են հայտնվում, որտեղ Ադրբեջանի կառավարության անդամները մեղադրվում են Ֆեթուլլահ Գյուլենի ղեկավարած նուրսիստների կրոնական շարժման հետ կապեր ունենալու մեջ: Ինտերնետում հրապարակվել է նուրսիստների առաջնորդ Գյուլենի հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը Թուրքիայի Արդյունաբերողների ու գործարարների կոնֆեդերացիայի (TUSKON) ղեկավար, Ուգանդայում Թուրքիայի պատվո հյուպատոս Մուստաֆա Գյունեյի հետ, որտեղ խոսք է գնում ՆԳՆ ներքին զորքերի հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովին պաշտպանության նախարար նշանակելու մասին: Զրույցի ժամանակ Զաքիր Հասանովը բնութագրվում է «որպես ջամահաթին մոտ մարդ» և ասվում է, որ Գյուլենը շնորհավորական նամակ է հղել նրան նշանակման կապակցությամբ: Շարժման հետ կապեր ունենալու համար պաշտոններից զրկվեցին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի բաժնի վարիչ Էլնուր Ասլանովը, երիտասարդական հիմնադրամի նախագահ Ֆարհադ Հաջիևը, նախագահին կից ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ֆարհադ Մամեդովը, այլ պաշտոնյաներ: Նուրսիստների ջախջախման թեման Ադրբեջանում համաձայնեցվել էր Թուրքիայի բարձրագույն ղեկավարության հետ:

Турецкий «Банк Азия», известный в стране крепкими связями с движением гюленистов, ожидает серьезный финансовый кризис из-за резкого оттока депозитов. В августе банку запретили торговать на турецкой бирже. Согласно Daily Sabah, за первое полугодие 2014 года доходы банка упали на 21%. Отток депозитов составил 6 миллиардов турецких лир (2.7 миллиарда долларов), активы сократились на 7.6 миллиардов лир (3,3 миллиарда долларов). Ранее министр экономики страны Али Бабаджан заявлял о возможности покупки банка одной из правительственных финансовых структур, однако нынешний президент Турии Реджеп Тайип Эрдоган опроверг такую возможность.
Известно, что владельцы банка симпатизируют движению одного из главных оппонентов Эрдогана – Фейтуллаха Гюлена, находящегося в США и отказывающегося вернуться в Турцию.
Гюлен – один из наиболее влиятельных исламских имамов в современном мире, выступает за членство Турции в ЕС и против вмешательства страны войну в Сирии, а также за межрелигиозный диалог между христианами, мусульманами и иудеями. Подобные взгляды не сходятся с планами Эрдогана, значительно охладевшего к ЕС, поддерживающего воюющих против Асада боевиков, стремительно исламизирующего Турцию и поддерживающего палестинцев. Считается, что именно Гюлен инициировал грандиозный политический и коррупционный скандал, потрясавший всю политическую систему Турции в ходе «выборного» 2014 года.
В интернет тогда были слиты документы и телефонные переговоры высокопоставленных турецких чиновников, подтверждавших грандиозный размах коррупции в правящей партии. Среди прочих, достоянием общественности стал даже телефонный разговор Реджепа Эрдогана с сыном, обсуждавшими, куда бы перепрятать около 40 миллионов долларов, хранящихся дома наличностью и полученных в качестве отката за госзаказы.
Не исключено, что гюленисты связаны также с утечкой в СМИ беседы турецких генералов, обсуждавших возможность провокаций на турецко-сирийской границы с целью создания повода для полномасштабного вторжения турецкой армии в Сирию.
Эрдоган ответил на утечки цепью арестов с обвинением в заговоре с целью свержения законной власти и совершения переворота. Последним стал арест более 50 крупных полицейских чинов под предлогом коррупции.
Звеньями одной цепи борьбы с Гюленом и его последователями являются также попытка экстрадиции Гюлена из США: о том, что Турция будет требовать от США экстрадиции имама, Эрдоган заявил журналистам накануне запланированной, но так и не состоявшейся двусторонней встречи с Обамой на саммите НАТО в Уэльсе.
Скандал с гюленистами не обошел стороной также Азербайджан: за связи с движением пострадали, а в некоторых случаях – лишились должностей завотделом администрации президента Азербайджана Эльнур Асланов, председателя молодежного фонда Фархад Гаджиев, директора центра стратегических исследований при администрации президента Фархад Мамедов, многие другие крупные азербайджанские чиновники, депутаты, руководители финансовых и промышленных групп. Тема разгрома нурсистов в Азербайджане согласовывалась на уровне высшего руководства Азербайджана и Турции.