15 Սեպտեմբեր 2014 - 14:06 AMT
Բաքվում տեղի ունեցած ADEX-2014 սպառազինությունների ցուցահանդեսի շրջանակում բանակցություններ են տեղի ունեցել Իսրայելի պաշտպանության նախարար Մոշե Յաալոնի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև:
Ինչպես գրում է haqqin.az-ը իսրայելյան ԶԼՄ-ների վրա հղումով, իսրայելյան կողմը ցուցադրել է «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանական համակարգերը: Բացի այդ նախագահի հետ բանակցություններից հետո խոհրդակցություններ են տեղի ունեցել մի քանի նախարարների հետ:
«Երկաթե գմբեթ»-ը 4-70 կմ հեռահարության չկառավարվող տակտիկական հրթիռներից պաշտպանվելու համար նախատեսված հակահրթիռային պաշտպանության տակտիկական համակարգ է։ Մշակված է իսրայելական Rafael Advanced Defense Systems ընկերության կողմից։ Սպառազինության ընդունման սկզբնաժամկետն էր 2011 թվականը։ Ամեն մարտկոցը կարող է պաշտպանել մոտավորապես 150 քառակուսի կիլոմետր տարածք:
Ցուցահանդեսին մասնակցել է 5 իսրայելյան ընկերություն: Իսրայելյան այլ զինատեսակների վերաբերյալ շահագրգռվածության մասին տեղեկատվություն չկա:
Ավելի վաղ Ադրբեջանն Իսրայելից գնել է 1,6 մլրդ դոլարի ռադիոլոկատորներ, անօդաչու սարքեր, հականավային հրթիռներ, ականազերծման համակարգեր ու հրաձգային զենք:
Ավելի վաղ Բաքուն նաև ՀՕՊ համակարգեր է գնել, մասնավորապես, Ռուսաստանից՝ C 300-«Ֆավորիտ», Բելառուսից՝ «Բուկ»- ՄԲ: Ադրբեջանը չի սահմանափակվում պաշտպանական զենքի գնումներով. վերջին մի քանի տարիներին ադրբեջանցիները գնել են հարյուրավոր տանկեր ու այլ զրահատեխնիկա, հրետանային համակարգեր, տասնյակ ուղղաթիռներ և ինքնաթիռներ, ինժեներական տեխնիկա, ականանետեր, հակատանկային տեխնիկա: Զենքի հիմնական մատակարարն Ադրբեջանին Ռուսաստանն է, խոշոր առաքումներ են իրականացնում նաև Ուկրաինան և Բելառուսը:

As haqqin.az reported citing Israeli media, at the event, Israeli side demonstrated the Iron Dome air defense system. Besides negotiations with the president, consultations with several ministers were held.
Iron Dome is a mobile all-weather air defense system developed by Rafael Advanced Defense Systems. The system is designed to intercept and destroy short-range rockets and artillery shells fired from distances of 4 kilometres to 70 kilometres away and whose trajectory would take them to a populated area. Israel hopes to increase the range of Iron Dome's interceptions, from the current maximum of 70 kilometres to 250 kilometres and make it more versatile so that it could intercept rockets coming from two directions simultaneously.
Iron Dome was declared operational and initially deployed on 27 March 2011 near Beersheba. On 7 April 2011, the system successfully intercepted a Grad rocket launched from Gaza for the first time. On 10 March 2012, The Jerusalem Post reported that the system shot down 90% of rockets launched from Gaza that would have landed in populated areas. By November 2012, official statements indicated that it had intercepted 400+ rockets. 5 Israeli companies participated in the exhibit, with no interest in other Israeli made ammunition expressed. Earlier, Baku purchased over $ 1,6 billion worth of weaponry from Israel.