17 Սեպտեմբեր 2014 - 09:33 AMT
ԱՖԿ «Սիստեմա» ԲԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Եվտուշենկովը մեղադրվում է դրամական միջոցների լվացման մեջ և տնային կալանքի տակ է գտնվում: Ըստ «Ինտերֆաքսի», Եվտուշենկովին մեղադրանք է ներկայացվել ՌԴ ՔՕ 174 հոդվածի չորրորդ մասով:
«Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի գլխավոր քննչական վարչությունում հետաքննվում է Բաշկորտոստանի վառելիքաէներգետիկ համալիրի մաս կազմող ձեռնարկության բաժնետոմսերի հափշտակման և օրինականացման փաստով քրեական գործը (174.1 հոդվածի 4-րդ մաս, 160 հոդվածի 4-րդ մաս, ՌԴ ՔՕ 174 հոդվածի 4-րդ մաս): Քննությունը բավարար հիմքեր ունի կարծելու, որ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի օրինականացմանը (լվացմանը) մեղսակից է նաև Եվտուշենկովը»,-մեջբերում է գործակալությունը Քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինին:
Ինքը Եվտուշենկովն իր մեղքը չի ճանաչում: «Սիստեմա» կորպորացիայի պաշտոնական հայտարարության մեջ ասվում է, որ առաջադրված մեղադրանքն իրենք համարում են «ամբողջությամբ չհիմնավորված»: Ընկերությունում հայտարարել են նաև, որ պայքարելու են, որ այն բողոքարկվի «սահմանված կարգով»:
Ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ է նաև Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Եվտուշենկովի քրեական հետապնդումը հերթական օղակն է հետախուզման մեջ գտնվող Թաթարստանի նախկին ղեկավար Ուրալ Ռահիմովի որդու շուրջ հարուցված աղմկահարույց գործերի շղթայում: «Բաշնեֆտի» վաճառքի գործով ձերբակալվել է նաև գործարար ու բարերար Լևոն Հայրապետյանը, որին մեղադրանք է ներկայացվել ՌԴ ՔՕ 174 հոդվածով՝ դրամական միջոցների օրինականացում և լվացում: Քննությունը գտնում է, որ Հայրապետյանը մեղսակից է ԱՖԿ «Սիստեմայի» «Բաշնեֆտ» ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքին 500 մլն դոլար զեղչով և միջոցների օրինականացմանը, որի դիմաց գործարարը ստացել է 50 մլն դոլար: Բացի այդ, գործարարին 700 հազար դոլարի դրամաշորթության մեղադրանք է ներկայացվել դատապարտված սենատոր Իզմեստյևի մորից նրան բանտից ազատելու լոբբինգի դիմաց:
Ավելի վաղ Հայրապետյանի փաստաբանները հայտարարել էին, որ իրենց պաշտպանյալն արդեն 9 տարի է տառապում է մի շարք հիվանդություններով, այդ թվում նաև քաղցկեղով, որն ընդգրկված է այն հիվանդությունների ցանկում, որոնց առկայության դեպքում բացառվում է մեղադրյալի գտնվելը մեկուսարանում: «Նա չորս վիրահատություն է տարել և միայն Ռուսաստանում 9 անգամ ստացիոնար բուժում է անցել»,-ասել է փաստաբան Մարգարյանը: Ինքը գործարարն ու բարերարը հայտարարել է, որ իր հասցեին հնչեցված կասկածները ոչ մի ապացույց չունեն և խնդրել է իրեն թողնել ազատության մեջ: Հայաստանում և Հայաստանից դուրս մշտապես բողոքի ցույցեր են կազմակերպվում՝ Հայրապետյանին ազատ արձակելու պահանջով:
Վլադիմիր Եվտուշենկովը Ռուսաստանի ամենահարուստ գործարարներից մեկն է, նրա կարողությունը գնահատվում է 9 մլրդ դոլար:

Председатель совета директоров ОАО АФК «Система» Владимир Евтушенков обвинен в отмывании денежных средств и помещен под домашний арест. По сообщению агентства Интерфакс, Евтушенкову предъявлено обвинение по четвертой части статьи 174 УК РФ.
«В Главном следственном управлении СК России расследуется уголовное дело по факту хищения акций предприятий, входящих в топливно-энергетический комплекс Республики Башкортостан, и их легализации (часть 4 статьи 160, часть 4 статьи 174.1, часть 4 статьи 174 УК РФ). У следствия имеются достаточные основания полагать, что к легализации (отмыванию) имущества, приобретенного преступным путем причастен Евтушенков», – цитирует агентство официального представителя СКР Владимира Маркина.
Сам Евтушенков вину не признает. В официальном заявлении АФК «Система» сообщила, что считают предъявленное главе ОАО обвинение «полностью необоснованным». В компании также заявили, что будут добиваться его обжалования «в установленном порядке».
В состав совета директоров компании входит также экс-президент Армении Роберт Кочарян.
Уголовное преследование Евтушенкова – звено в цепи громких дел вокруг находящегося в розыске сына экс-главы Татарстана Урала Рахимова. В рамках дела по продаже Башнефти арестован также армянский предприниматель Левон Айрапетян, которому предъявлено обвинение по статье 174 УК РФ (легализация и отмывание денежныух средств). Следствие считает, что Айрапетян причастен к продаже акций компании Башнефть АФК «Система» со скидкой в 500 миллионов долларов и легализации средств, за что бизнесмен получил вознаграждение $50 миллионов. Помимо этого, бизнесмену предъявлено обвинение в вымогательстве $700 тысяч у матери осужденного башкирского сенатора Изместьева за лоббинг его освобождения из тюрьмы.
Ранее суд отказался освободить Айрапетяна, испытывающего, по словам защиты, серьезные проблемы со здоровьем, под залог в 30 миллионов рублей. В августе 2014 года суд продлил арест предпринимателя на три месяца несмотря на то, что Допрошенный по ходатайству судом лечащий врач Айрапетяна подтвердил, что при отсутствии необходимого наблюдения и регулярного лечения в многопрофильном стационаре его пациента ожидает, вероятнее всего, летальный исход.
Сам бизнесмен заявляет, что подозрения в его адрес ничем не доказаны. В Армении и армянских община регулярно проводятся акции протеста с требованием освободить Айрапетяна.
Владимир Евтушенков – один из богатейших бизнесменов России, чье состоянеи оценивается в 9 миллиардов долларов.