17 Սեպտեմբեր 2014 - 12:48 AMT
Սեպտեմբերի 18-ին Շոտլանդիայում կայանալիք անկախության հանրաքվեն «անջատումների» ալիք է բարձրացրել աշխարհում: Այդպես, ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Ազգայնական շարժման նախագահ Դենիել Միլլերը, որը ցանկանում է, որ օրենսդիր ժողովն առանձնացման մասին հարցը դնի նահանգի բնակիչների քվեարկությանը, ասում է, որ Շոտլանդիայում կայանալիք հանրաքվեն բարի նշան է իր գլխավորած շարժման համար:
«Եթե դա կարող է անել Շոտլանդիան, կարող է անել նաև Տեխասը»,-հայտարարել է նա:
Անջատվելու դեպքում ԱՄՆ գլխավոր անասնապահական ու նավթարդյունաբերական նահանգը կդառնա աշխարհի 12-րդ խոշորագույն էկոնոմիկան, որն իր ծավալով կգերազանցի Մեքսիկայի կամ Իսպանիայի տնտեսությունների ծավալը, ասել է Միլլերը: Նրա գլխավորած կազմակերպությունը հանդես է գալիս Տեխասի անկախացման օգտին դեռևս 90-ականների վերջից»,- հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Ըստ Միլլերի, շոտլանդական հանրաքվեն հետաքրքրություն առաջացրեց Տեխասի նմանատիպ շարժման հանդեպ: Նա հավելել է, որ իրեն մտահոգում է այն փաստը, որ անկախ Տեխասը կկորցնի խոշոր դաշնային ինստիտուտները, ինչպիսիք են ՆԱՍԱ-ն ու բազմաթիվ ռազմակայանները:
«Անկախ արդյունքից շոտլանդական հանրաքվեն ոգեշնչման ու տեղեկատվության աղբյուր է, որը կարող է առնչություն ունենալ այն ամենին, ինչ կատարվում է Տեխասում»,-ասել է Միլլլերը:
Public Policy Polling ծառայության 2013-ի հունվարին անցկացված սոցհարցման համաձայն, Տեխասում ընտրողների մոտ 20 տոկոսը պատրաստ էր հավանություն տալ ԱՄՆ կազմից Տեխասի դուրս գալուն Բարաք Օբամայի վերընտրվելու կապակցությամբ: Միևնույն ժամանակ 67 տոկոսը դեմ արտահայտվեց այդ քայլին:
Նահանգի բնակչությունը հասնում է 27 միլիոնի:
Հարցումների վերջին տվյալների համաձայն, Շոտլանդիայի անկախության հակառակորդների թիվը կտրուկ գերազանցել է կողմնակիցների քանակը՝ 52 տոկոս 48-ի դիմաց: Հարցումները ցույց տըվեցին նաև, որ 4,3 մլն շոտլանդացի ընտրողների 8-14 տոկոսը դեռ չի կողմնորոշվել:
Սեպտեմբերի 18-ի հանրաքվեից երկու օր առաջ երեք հիմնական բրիտանական կուսակցությունների առաջնորդները հանդես եկան համատեղ ուղերձով՝ խոստանալով Շոտլանդիային ավելի մեծ ինքնավարություն:
Նախկին բրիտանացի բարձրաստիճան զինվորականները ևս դիմել են Շոտլանդիայի բնակիչներին՝ կոչ անելով դեմ քվեարկել տարածաշրջանի անջատմանը Մեծ Բրիտանիայից:
Կոչը ստորագրել են Միացյալ Թագավորության յոթ նախկին պաշտպանության նախարարներ, ինչպես նաև ՌԾՈւ, ՌՕՈւ նախկին ղեկավարներն ու բանակի հրամանատարները: Ընդհանուր առմամբ բաց նամակը ստորագրել է 14 նախկին բարձրաստիճան զինվորական, գրում է «Տրուդ» թերթը:

Предстоящий 18-го сентября референдум о независимости Шотландии вызвал волну «отделения» по всему миру. Так, президент Националистического движения Техаса Дэниел Миллер, который хочет, чтобы законодательное собрание вынесло вопрос об отделении на голосование жителей штата, говорит, что референдум в Шотландии 18 сентября является добрым знаком для его движения.
«Если это может сделать Шотландия, то может и Техас», – заявил он.
В случае отделения главный скотоводческий и нефтепроизводящий штат США станет 12-й крупнейшей экономикой мира, превосходящей по своему объему экономики Мексики или Испании, говорит Миллер, чья организация выступает за выход из США с конца девяностых годов, сообщает «Голос Америки».
По словам Миллера, референдум в Шотландии усилил интерес к техасскому движению. Он добавил, что его не беспокоит тот факт, что независимый Техас потеряет крупные федеральные институты, такие как НАСА и многочисленные военные базы.
«Вне зависимости от его результата шотландский референдум служит источником вдохновения и информации, которая может иметь отношение к тому, что происходит в Техасе», – сказал Миллер.
Опрос социологической службы Public Policy Polling, проведенный в январе 2013 года, показал, что около 20 процентов избирателей Техаса были готовы поддержать выход штата из состава США в связи с переизбранием президента Барака Обамы. В то же время 67 процентов высказались против такого шага.
Население штата составляет около 27 миллионов человек.
По последним данным опросов, число противников независимости Шотландии превысило число ее сторонников (52% против 48% соответственно). Опросы также показали, что от 8 до 14 процентов из 4,3 миллиона шотландских избирателей еще не определились, как будут голосовать.
За два дня до назначенного на 18 сентября референдума о независимости Шотландии лидеры трех основных британских политических партий выступили с совместным обращением, в котором содержится обещание предоставить Шотландии больше автономии.
Также бывшие британские высокопоставленные военнослужащие обратились к жителям Шотландии с призывом проголосовать против независимости области от Великобритании.
Свои подписи под обращением поставили семь бывших министров обороны Соединенного Королевства, а также бывшие главы ВМФ, ВВС и главнокомандующие армией. В общей сложности под открытым письмом к шотландцам подписались 14 бывших военных чинов, пишет газета «Труд».
На «Белую книгу» возлагают большие надежды. «Это руководство по обретению независимости станет самым подробным и понятным документом такого рода из когда-либо опубликованных. Пригодиться оно может не только Шотландии, но и любой потенциально независимой стране», – подчеркнула Старджон.
Старджон призвала население ознакомиться с данным документом на 670 страницах. Распространять «Белую книгу» власти Шотландии будут как в печатном виде (уже готов первый тираж в 20 тысяч экземпляров), так и в электронном формате.