17 Սեպտեմբեր 2014 - 13:59 AMT
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կարող է մահափորձի թիրախ դառնալ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության ծայրահեղականների համար մահմեդական երկրներ այցելության ժամանակ:
Ինչպես հայտնում է Telegraph-ը, այդ մասին զգուշացրել է Վատիկանում Իրաքի դեսպան Հաբիբ աս Սադրը Ֆրանցիսկոսի Ալբանիա այցի շեմին, որը պոնտիֆիկի առաջին այցն է առավելապես մահմեդական բնակչությամբ երկիր: Աս Սադրը հիշեցրել է նաև Պապի նոյեմբերին կայանալիք այցի մասին Թուրքիա և նշել է, որ նրան այնտեղ ևս վտանգ է սպառնալու:
Աս Սադրը հայտարարել է նաև, որ ջիհադականները մտադիր են խալիֆայության սահմաններն ընդլայնել մինչև Հռոմ և քննարկում են Սբ Պետրոսի տաճարի վրա սև դրոշ բարձրացնելու հեռանկարները:
«Կարծում եմ, նրանք կարող են փորձել սպանել Պապին նույնիսկ Հռոմում՝ ԻՊ շարքերում կան ոչ միայն արաբներ, այլ նաև կանադացիներ, ֆրանսիացիներ, ամերիկացիներ, ինչպես նաև իտալացիներ»,-հայտարարել է նա La Nazione-ին տված հարցազրույցում:
Դիվանագետը մատնանշել է, որ Պապը իր դեմ տրամադրեց իսլամիստներին, երբ հայտարարեց Սիրիայում և Իրաքում քրիստոնյաների հանդեպ բռնությունների մասին, ինչպես նաև հավանություն տվեց խմբավորման դիրքերը ռմբակոծելու Սիրիայի ու Իրաքի ծրագրերին:
Կաթոլիկ աշխարհի առաջնորդներին նախկինում ևս փորձել են սպանել: Առավել հայտնի է մահափորձը Հովհաննես Պողոս Երկրորդի դեմ, որն իրականացրեց ազգայնական «Բոզկուրտ» կազմակերպության անդամ, թուրք ահաբեկիչ Մեհմեդ Ալի Ագջան 1981թ. մայիսի 13-ին: Երկու տարի անց Հռոմի պապն այցելեց նրան բանտում ու հայտարարեց, որ ներում է նրան: 2002-ին Ագջան արտահանձնվեց Թուրքիային, որտեղ դատարանը նրան դատապարտեց մահապատժի 80-ականների սկզբին լրագրողի սպանության համար, սակայն պատիժը փոխարինվեց 10-ամյա ազատազրկմամբ: Սակայն վերջինս ազատ արձակվեց ավելի շուտ՝ 2006-ին: Ըստ որոշ աղբյուրների, ազատազրկման ժամանակ Ագջան կաթոլիկ է դարձել:
Հռոմի պապի այցը Թուրքիա նախատեսվում է նոյեմբերի 29-30-ին: Չի բացառվում, որ դրանից հետո նա կայցելի Հայաստան:

17 Сентябрь 2014 - 13:40 AMT
Папа Франциск рискует оказаться целью покушения экстремистов ИГИЛ в ходе визита в мусульманские страны.
Как сообщает Telegraph, об этом предупредил посол Ирака в Ватикане Хабиб Ас-Садр, накануне визита Франциска в Албанию – первую поездку понтифика в страну с преимущественно мусульманским населением. Ас-Садр напомнил также о предстоящем в ноябре визите понтифка в Турцию и подчеркнул, что опасность ему будет грозить и там.
Хабиб Ас-Садр заявил также, что джихадисты собираются распространить халифат до пределов Рима и обсуждают возможность акции по установке черного флага на базилике Святого Петра.
«Я думаю, что они могут попытаться убить его даже в Риме – есть в рядах ИГИЛ не только арабы, но и канадцы, французы, американцы, а также итальянцы», – заявил он в интервью La Nazione.
Дипломат подчеркнул, что Папа особо настроил исламистов простив себя после заявлений о насилии в отношении христиан Сирии и Ирака, а также одобрения планов США ударить по группировке.
Убить лидеров католического мира пытались и раньше. Наиболее известный подобный случай – покушение на Иоанна Павла Второго, совершенное турецким террористом, членом националистической организации «Бозкурт» Мехметом Али Агджой 13 мая 1981 года. Агджа ранил понтифика в живот и руку, был схвачен и осужден. Через два года Папа Римскийпосетил его в тюрьме и объявил, что простил его. В 2002 Агджа был экстрадирован в Турцию, где суд приговорил его к смертной казни за убийство журналиста в начале 80-х, однако заменил наказание на 10-летнее лишение свободы. Освобожден он был, однако, раньше – в 2006 году. Согласно некоторым источникам, за время, проведенное в тюрьмах Агджа принял католицизм.
Визит понтифика в Турцию запланирован на 29-30 ноября. Не исключено, что после этого он посетит и Армению.