Կիպրոսի համայնքների առաջնորդները որոշել են փորձել արագացնել կարգավորման գործընթացն ու անցնել «կառուցվածքային բանակցությունների» հաջորդ փուլին: Այդ մասին Կիպրոսի գծով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի նորանշանակ հատուկ խորհրդական Էսպեն Բարտ Էյդեն հայտարարել է ՄԱԿ բուֆերային գոտում տեղի ունեցած Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի և կիպրոսցի թուրքերի ղեկավար Դերվիշ Էրօղլուի հանդիպումը:
Ըստ Էյդեի, հանդիպմանը ղեկավարները համաձայնվել են, որ կարգավորման բոլոր հարցերի շուրջ կողմերի առաջարկությունների ներկայացման փուլն ավարտված է և որոշվել է անցնել «կառուցվածքային բանակցությունների» հաջորդ փուլին:
«Նրանք հրահանգել են բանակցություններում իրենց ներկայացուցիչներին ակտիվ փուլի անցնել վերացնելու համար տարաձայնությունները իրական բանակցությունների միջոցով առկա չլուծված առանցքային հարցերի շուրջ: Նրանք նաև բանախոսներին հրահանգել են բարձրացնել հանդիպումների ինտենսիվությունը»,-ասել է Էյդեն:
Էյդեն, որը նախկինում Նորվեգիայի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնն էր զբաղեցնում, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի կողմից նշանակվեց հատուկ խորհրդական Կիպրոսի հարցով: Կիպրոսի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսն այդ նշանակումն ու Էյդեի ժամանումը երկիր համարեց իրադարձությունների դրական զարգացում: «Մենք կարծում ենք, որ դա կարող է նոր խթան հանդիսանալ կարգավորման համար,-հայտարարել է Խրիստոդուլիդիսը: Միևնույն ժամանակ մենք կցանկանայինք նշել, որ հատուկ խորհրդականի նշանակումը Կիպրոսի հարցով չի կարող ինքնին որոշ դժվարությունների լուծում լինել, քանի որ դրանք կարող են հաղթահարվել միայն Թուրքիայի ակտիվ մասնակցության դեպքում Կիպրոսի հարցի լուծմանը», հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Հուլիսին մի խումբ կիպրոսցիներ, որոնք տուժել էին 1974 թ. թուրքերի Կիպրոս ներխուժման ժամանակ, դիմեցին Հաագայի Միջազգային քրեական դատարան Թուրքիայի կառավարության դեմ հայցով: Նրանք խնդրել են «հետաքննել Թուրքիայի հանցագործությունները Կիպրոսի Հանրապետության տարածքում և, մասնավորապես, գրավյալ տարածքներում թուրքական բնակավայրերի ավելացման հարցը: Այդ մասին ասվում է իսրայելյան իրավաբանական Shurat HaDin Law Center ընկերության մամուլի հաղորդագրության մեջ, որը օգնել է նախապատրաստել հայցը:
Հայցը ներկայացրել են Կիպրոսի Հանրապետությունից Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Կոստաս Մավրիդիսը և «Կիպրոսցիներն ընդդեմ թուրքերի ռազմական հանցագործությունների» ասոցիացիան: Այն միավորում է հիմնականում փախստականների, որոնք ստիպված են եղել լքել տներն ու թողնել գույքը Թուրքիայի ռազմական ներխուժման արդյունքում:
Հայցում նշվում է, որ Անկարան շարունակում է անպատիժ մնալ իր հանցագործությունների համար: «Ներխուժման պահից ի վեր Թուրքիան մշտապես հավաքել է, հորդորել է և տեղափոխել է իր գյուղաբնակներին գրավյալ տարածքներ,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:-Վերաբնակեցման ժողովրդագրական ծավալները սպառնում են ի չիք դարձնել հակամարտության հնարավոր կարգավորումը»:
Մավրիդիսը հայտարարել է, որ ապօրինի վերաբնակեցումները և մյուս ապօրինությունները Կիպրոսի գրավյալ տարածքներում, որ կատարում են թուրք զինվորականները, «քաղաքական հարց չեն, այլ միջազգային իրավունքի և արդարության»: «Միջազգային դատարանը պետք է քննի այդ փաստերն ու որոշում կայացնի հօգուտ քաղաքակրթության և մարդու իրավունքների»,-ասել է նա:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) մայիսին վճռեց, որ Թուրքիան պետք է 90 մլն եվրո վճարի Կիպրոսին որպես հատուցում 1974 թվականի ռազմական ներխուժման համար: Ինչպես գրում է Hurriyet Daily News-ը, այդ գումարից 30 մլն եվրոն կբաշխվի անհետ կորած կիպրոսցի հույների հարազատներին, իսկ 60 մլն եվրոն որպես հատուցում կվճարվի Կարպաս թերակղզում ապրող կիպրահույներին: Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է Թուրքիային հատուցումը վճարել 18 ամսվա ընթացքում:
Դեռ 2009 թվականին դատարանը որոշում էր կայացրել, որ Թուրքիան պետք է 13 մլն եվրո վճարի Անկարայի կողմից կիպրոսցի հույների սեփականության իրավունքը խախտելու համար: 2001 թվականին ՄԻԵԴ-ը որոշում կայացրեց 1974 թ. թուրքական ներխուժման դեմ Կիպրոս, սակայն հատուցման չափն այն ժամանակ չնշվեց:
Եվ, անշուշտ, Թուրքիան մտադիր չէ կիպրոսցի հույներից հատուցում վճարել 1974 թվականին կղզում իրագործած գործողության համար: Ըստ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի, ՄԻԵԴ որոշումը «սխալ է ու անհետևողական», զուրկ է իրավական հիմքից ու չի կարող կիրառվել գործնականում: Նա նաև նշել է, որ դատարանի վճիռը չի ստիպի Թուրքիային հրաժարվել Կիպրոսի հարցի արդար ու վերջնական հանգուցալուծման հարցում իբր անփոփոխ դիրքորոշումից:
«Աթիլա» գործողությունը (Թուրքիայի զինված ուժերի ներխուժումը հյուսիսային Կիպրոս) իրականացվեց 1974 թվականի հուլիսի լույս 21-ի գիշերը: Ներխուժումը տեղի ունեցավ Հունաստանում «սև գնդապետների» խունտայի կառավարման վերջին օրերին ԱՄՆ ու Մեծ Բրիտանիայի թողտվությամբ, որոնք հանդես էին գալիս որպես Կիպրոսի հունական ու թուրքական համայնքների միջև լիազորությունների բաժանման մասին նախկինում կնքված համաձայնության երաշխավորներ:

Лидеры разделенных общин Кипра приняли решение попытаться ускорить процесс урегулирования и перейти к следующему этапу "структурных переговоров". Об этом новый специальный советник генерального секретаря ООН по Кипру Эспен Барт Эйде заявил после состоявшейся в буферной зоне ООН встречи президента островного государства Никоса Анастасиадиса и главы турок-киприотов Дервиша Эроглу.
По словам Эйде, на этой встрече лидеры согласились с тем, что этап выдвижения сторонами предложений по всем аспектам урегулирования завершен и что они приняли решение перейти к следующему этапу "структурных переговоров".
"Они проинструктировали своих представителей на переговорах начать активную фазу с целью устранения разногласий путем реальных переговоров по остающимся нерешенными ключевым вопросам, – сказал Эйде. – Они также дали указание переговорщикам повысить интенсивность их встреч".
Эйде, занимавший ранее пост главы МИД Норвегии, был назначен генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном своим специальным советником по Кипру в августе. Официальный представитель правительства Республики Кипр Никос Христодулидис назвал это назначение и приезд Эйде в страну позитивным развитием событий. "Мы считаем, что это может дать новый импульс усилиям по урегулированию, – заявил Христодулидис. – В то же время мы хотели бы подчеркнуть, что само назначение (нового спецсоветника генсека ООН по Кипру) не может стать решением некоторых трудностей, возникающих на этом пути, которые могут быть преодолены только благодаря активному включению Турции в решение кипрской проблемы", сообщает ИТАР-ТАСС.
В июле группа киприотов, пострадавших в результате турецкого вооруженного вторжения на Кипр в 1974 году, обратились в Международный уголовный суд (МУС) в Гааге с иском против правительства Турции. Они просят начать «расследование преступлений Турции на территории Республики Кипр и, в частности, продолжающегося роста турецких поселений на оккупированных землях». Об этом говорится в пресс-релизе израильской юридической фирмы Shurat HaDin Law Center, оказавшей содействие истцам в подготовке жалобы в МУС.
Иск подан членом Европейского парламента от Республики Кипр Костасом Мавридисом (Демократическая партия) и ассоциацией «Киприоты против турецких военных преступлений». Она объединяет главным образом беженцев, которые были вынуждены покинуть свои дома и бросить имущество в результате вооруженного вторжения Турции, спровоцированного скоротечным государственным переворотом сторонников присоединения острова к Греции.
В исковом заявлении подчеркивается, что Анкара продолжает оставаться безнаказанной за свои военные преступления. В частности, в поданной жалобе обращено внимание на «вопиющее и систематическое нарушение Турцией положения устава суда, который запрещает оккупационной державе прямо или обходным путем переселять своих граждан на оккупированную территорию».
«Турция с момента вторжения постоянно набирала, поощряла и перевозила своих жителей из сельских районов материковой части страны для расселения на оккупированной территории, – говорится в пресс-релизе. – Масштабы демографических последствий создания этих поселений угрожают свести на нет возможность достижения взаимоприемлемого решения конфликта».
В связи с подачей жалобы в МУС Костас Мавридис заявил, что незаконная поселенческая деятельность и другие преступления на оккупированной части Кипра, совершаемые турецкими военными, – «это не политический вопрос, а дело международного права и справедливости». «Международному уголовному суду теперь предстоит расследовать эти факты и вынести решение в пользу цивилизованности и прав человека», – подчеркнул он.
В мае 2014 года Европейский суд по правам человека (ECHR) постановил, что Турция должна выплатить Кипру 90 млн. евро в качестве компенсации за военную интервенцию 1974 года. Как передает Hurriyet Daily News, из этой суммы 30 млн евро будут распределены среди родственников пропавших без вести греков-киприотов, а 60 млн евро будут выплачены в качестве компенсации грекам-киприотам, проживающим на полуострове Карпас. Европейский суд в своем решении обязал Турцию выплатить компенсацию за 18 месяцев.
Еще в 2009 году суд постановил о выплате Турцией 13 млн евро за нарушения Анкарой прав собственности греческих киприотов. В 2001 году ECHR вынес решение против турецкого вторжения на Кипр в 1974 году, однако не определили в то время размер компенсации.
И, конечно, Турция не собирается выплачивать компенсации грекам-киприотам в связи с операцией, проведенной на острове в 1974 году. По словам министра иностранных дел Ахмета Давутоглу, решение ECHR является «ошибочным и непоследовательным», лишено юридической базы и невыполнимо на практике. Глава МИД также отметил, что решение суда не заставит Турцию отказаться от неизменной позиции по вопросу справедливого и окончательного разрешения кипрской проблемы.