18 Սեպտեմբեր 2014 - 07:53 AMT
Շոտլանդիայում մեկնարկել է հանրաքվեն, որի արդյունքների համաձայն երկիրը կամ դուրս կգա միասնական թագավորության կազմից, կամ միասնական պետության մաս կմնա:
Վերջին հարցման արդյունքները, որ նախօրեին հրապարակել էր Daily Record թերթը, վկայում է անկախության հակառակորդների փոքր առավելության մասին: Ըստ հարցման արդյունքների, Մեծ Բրիտանիայի կազմում մնալու օգտին է արտահայտվել շոտլանդացիների 48 տոկոսը, անկախության օգտին՝ 43 տոկոսը, 9 տոկոսը դեռ չի կողմնորոշվել: «Առանց այդ 10 տոկոս չկողմնորոշվածների հարաբերակցությունը կլինի հետևյալը. դեմ՝ 53 տոկոս, կողմ՝ 47 տոկոս: Ապագայի ճակատագիրը կորոշեն հենց այդ չկողմնորոշվածների ձայները:
«Դատելով նրանից, թե ինչպես էին հաշվարկվում ձայները 2010-ի համընդհանուր ընտրություններում և 2011-ին Շոտլանդիայի խորհրդարանի ընտրություններում, դա տեղի կունենա առավոտյան 06:30-07:30 սահմանում: Սակայն, պատկերը աստիճանաբար պարզ կդառնա ըստ քվեների հաշվարկի, ակնկալվում է, որ Շոտլանդիայի ընտրությունը պարզ կդառնա ուրբաթ առավոտյան ժամը 6-ին մոտ»,-գրում է պարբերականը:
Եթե շոտլանդացիներն «այո» ասեն անկախությանը, դրանով վերջ կդրվի Անգլիայի և Շոտլանդիայի 300-ամյա միությանը: Սակայն փոփոխություններն անխուսափելի են ցանկացած արդյունքի դեպքում՝ Դևիդ Քեմերոնի կառավարությունը խոստացել է ընդլայնել տարածաշրջանի ինքնավարությունը նույնիսկ եթե շոտլանդացիները «ոչ» ասեն անկախությանը: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման նախկինում միանշանակ է արտահայտվել տարածաշրջանի Մեծ Բրիտանիայի կազմում մնալու վերաբերյալ: «Մեծ Բրիտանիան առանձնահատուկ գործընկեր ու դաշնակից է ԱՄՆ համար այս անկայուն աշխարհում: Հուսով եմ, որ Մեծ Բրիտանիան կմնա ուժեղ, վստահ ու միասնական»,-գրել է ԱՄՆ նախագահը թվիթերում:

В Шотландии стартовал референдум, по результатам которого страна либо покинет состав объединенного королевства, либо останется частью единого государства.
Данные последнего опроса, итоги которого опубликовала накануне газета Daily Record, свидетельствует о небольшом преимуществе противников независимости. Согласно результатам опроса, за оставление Шотландии в составе Великобритании выступают 48% жителей региона, за независимость высказались 43%, а 9% опрошенных пока не определились. «Без этих 10% неопределившихся соотношение будет 53% «против» и 47% – «за» независимость. Именно голоса неопределившихся решат судьбу острова.
«Судя по тому, как подсчитывались голоса на всеобщих выборах 2010 года и на выборах в шотландский парламент в 2011 году, это произойдет между 06:30 и 07:30 утра. Однако картина будет вырисовываться по мере подсчета голосов, и ожидается, что выбор Шотландии – стать независимой страной или остаться в составе Соединенного оролевства – станет ясен к 6 утра в пятницу», – отмечает издание.
Если шотландцы ответят «да» вопрос о независимости, придет конец 300-летней англо-шотландской унии. Однако перемены неизбежны при любом исходе референдума – правительство Девида Кэмерона обещало региону расширение автономии даже если регион скажет независимости «нет».
Президент США Барак Обама ранее однозначно высказался за сохранение региона в составе Великобритании. «Великобритания – особый партнер и союзник США в нынешнем нестабильном мире. Надеюсь, Великобритания останется сильной, уверенной и единой», – написал президент США в твиттере.