18 Սեպտեմբեր 2014 - 11:47 AMT
Կատալոնիայի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով հավանություն է տրվում Իսպանիայի այդ ինքնավար շրջանում նոյեմբերի 9-ին ինքնիշխանության մասին բնակչության հարցում անցկացնելուն: Բանաձևը կոչ է անում հարցումն անցկացնել «ժողովրդավարական երաշխիքների ու օրենքների համաձայն»:
Բանաձևի օգտին է քվեարկել ազգայնական կուսակցություններից 86 պատգամավոր, ներառյալ «Կոնվերգենցիա և միոթյուն» իշխող կոալիցիան, ինչպես նաև երեք սոցիալիստ պատգամավորները, որոնք այդպիսով խախտել են բանաձևին չսատարելու կուսակցության որոշումը:
Փաստաթղթին դեմ է քվեարկել 44 պատգամավոր Սոցիալիստական, Ժողովրդական և «Քաղաքացիներ» կուսակցություններից, որոնք մեղադրել են Կատալոնիայի կառավարության նախագահ Արթուր Մասին կենտրոնական կառավարության հետ առճակատման բորբոքման մեջ: Ինչպես նշել է «Քաղաքացիների» նախագահ Ալբերտ Ռիվերը, «այդ են վկայում բանաձևի դրույթները, մասնավորապես, այն կետը, որը նշում է, որ ուժի մեջ է մնում հունվարի 23-ին Կատալոնիայի խորհրդարանի հավանությանն արժանացած հռչակագիրը ինքնավար մարզի ինքնիշխանության մասին, որը, սակայն, Սահմանադրական դատարանը մարտին համարեց հակասող երկրի հիմնական օրենքին»:
Փաստաթուղթը պահանջ է ներկայացնում Կատալոնիայի կառավարության ղեկավարին «գործողությունները համաձայնեցնել խորհրդարանի հետ, եթե նոր հանգամանքներ առաջանան, կապված Կատալոնիայի ապագան որոշելու ժողովրդավարական գործընթացի հետ»: Ինչպես կարծում են իսպանացի փորձագետները, այդ փուլը բոլոր հնարավորություններն է տալիս, որ խորհրդարանը նոր որոշումներ կայացնի, եթե իսպանական պետությունն արգելի հարցում անցկացնել, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Սեպտեմբերի 18-ին Շոտլանդիայում կայանալիք անկախության հանրաքվեն «անջատումների» ալիք է բարձրացրել աշխարհում: Այդպես, ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Ազգայնական շարժման նախագահ Դենիել Միլլերը, որը ցանկանում է, որ օրենսդիր ժողովն առանձնացման մասին հարցը դնի նահանգի բնակիչների քվեարկությանը, ասում է, որ Շոտլանդիայում կայանալիք հանրաքվեն բարի նշան է իր գլխավորած շարժման համար:
«Եթե դա կարող է անել Շոտլանդիան, կարող է անել նաև Տեխասը»,-հայտարարել է նա:
Անջատվելու դեպքում ԱՄՆ գլխավոր անասնապահական ու նավթարդյունաբերական նահանգը կդառնա աշխարհի 12-րդ խոշորագույն էկոնոմիկան, որն իր ծավալով կգերազանցի Մեքսիկայի կամ Իսպանիայի տնտեսությունների ծավալը, ասել է Միլլերը: Նրա գլխավորած կազմակերպությունը հանդես է գալիս Տեխասի անկախացման օգտին դեռևս 90-ականների վերջից»,- հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Ըստ Միլլերի, շոտլանդական հանրաքվեն հետաքրքրություն առաջացրեց Տեխասի նմանատիպ շարժման հանդեպ: Նա հավելել է, որ իրեն մտահոգում է այն փաստը, որ անկախ Տեխասը կկորցնի խոշոր դաշնային ինստիտուտները, ինչպիսիք են ՆԱՍԱ-ն ու բազմաթիվ ռազմակայանները:
«Անկախ արդյունքից շոտլանդական հանրաքվեն ոգեշնչման ու տեղեկատվության աղբյուր է, որը կարող է առնչություն ունենալ այն ամենին, ինչ կատարվում է Տեխասում»,-ասել է Միլլլերը:
Public Policy Polling ծառայության 2013-ի հունվարին անցկացված սոցհարցման համաձայն, Տեխասում ընտրողների մոտ 20 տոկոսը պատրաստ էր հավանություն տալ ԱՄՆ կազմից Տեխասի դուրս գալուն Բարաք Օբամայի վերընտրվելու կապակցությամբ: Միևնույն ժամանակ 67 տոկոսը դեմ արտահայտվեց այդ քայլին:
Նահանգի բնակչությունը հասնում է 27 միլիոնի:
Շոտլանդիան անկախ կդառնա 2016-ի մարտի 24-ին, եթե հանրաքվեում շոտլանդացիների մեծ մասը կողմ արտահայտվի դրան: 2013-ի նոյեմբերի 26-ին տեղի կառավարությունն Էդինբուրգում «Սպիտակ գիրք» հրատարակեց: «Դա հիմնարար փաստաթուղթ է, որը բացահայտում է անկախության տնտեսական, սոցիալական, ժողովրդավարական սկզբունքները: Շարադրված են Շոտլանդիայի ուժեղ ֆինանսական կողմերը և մանրամասն նկարագրվում է անկախացման գործընթացը»,-հայտարարել է Շոտլանդիայի առաջին նախարարի տեղակալ Նիկոլա Սթարջոնը:
Զեկույցում նկարագրված են այն բոլոր ընթացակարգերը, որ պետք է իրականացվեն քվեարկությունից մինչև ենթադրյալ Անկախության օրն ու անկախ Շոտլանդիայի խորհրդարանի առաջին ընտրությունները:
Մարտի 24-ը հենց այնպես չի ընտրվել որպես հնարավոր անկախության օր՝ այդ օրը 1603 թվականին կնքվեց «Թագերի միությունը», որը միավորեց Անգլիան ու Շոտլանդիան տոհմական միությամբ, որի շրջանակում երկու թագավորությունները մոտ 100 տարի անկախ մնացին:
Ինչ վերաբերում է հանրաքվեին, ապա անցկացման ամսաթիվը որոշվել էր դեռ մարտին: Այն ժամանակ ըստ հարցման անկախության կողմնակիցները կազմում էին մոտ 30 տոկոս, իսկ 50 տոկոսը ցանկանում էր պահպանել ստատուս քվոն:

18 Сентябрь 2014 - 11:03 AMT
Парламент Каталонии одобрил резолюцию в поддержку проведения 9 ноября опроса населения о суверенитете этой автономной области Испании. В ней содержится призыв к проведению опроса «с соблюдением демократических гарантий и законов».
За резолюцию высказались 86 депутатов от националистических партий, включая правящую коалицию «Конвергенция и союз», а также три депутата-социалиста, которые нарушили, таким образом, решение соцпартии не поддерживать резолюцию.
Против документа проголосовали 44 депутата от Социалистической, Народной и партии «Граждане», которые обвинили председателя каталонского правительства Артура Маса в разжигании конфронтации с центральным правительством. Как отметил президент партии «Граждане» Альберт Ривера, «об этом свидетельствует, в частности, указание в резолюции на то, что остается в силе одобренная каталонским парламентом 23 января декларация о суверенитете автономной области, которая в марте была признана Конституционным судом противоречащей основному закону страны».
В документе также выражено требование к главе каталонского правительства «согласовывать с парламентом действия, в случае если возникнут новые обстоятельства, связанные с демократическим процессом решения будущего Каталонии». Как считают испанские эксперты, эта фраза содержит в себе возможность принятия парламентом новых решений, если испанское государство запретит проведение опроса, пишет ИТАР-ТАСС.
Проходящий 18-го сентября референдум о независимости Шотландии вызвал волну «отделения» по всему миру. Так, президент Националистического движения Техаса Дэниел Миллер, который хочет, чтобы законодательное собрание вынесло вопрос об отделении на голосование жителей штата, говорит, что референдум в Шотландии 18 сентября является добрым знаком для его движения.
«Если это может сделать Шотландия, то может и Техас», – заявил он.
В случае отделения главный скотоводческий и нефтепроизводящий штат США станет 12-й крупнейшей экономикой мира, превосходящей по своему объему экономики Мексики или Испании, говорит Миллер, чья организация выступает за выход из США с конца девяностых годов, сообщает «Голос Америки».
По словам Миллера, референдум в Шотландии усилил интерес к техасскому движению. Он добавил, что его не беспокоит тот факт, что независимый Техас потеряет крупные федеральные институты, такие как НАСА и многочисленные военные базы.
«Вне зависимости от его результата шотландский референдум служит источником вдохновения и информации, которая может иметь отношение к тому, что происходит в Техасе», – сказал Миллер.
Опрос социологической службы Public Policy Polling, проведенный в январе 2013 года, показал, что около 20 процентов избирателей Техаса были готовы поддержать выход штата из состава США в связи с переизбранием президента Барака Обамы. В то же время 67 процентов высказались против такого шага.