19 Սեպտեմբեր 2014 - 06:35 AMT
Շոտլանդիայում ավարտվել է անկախության հանրաքվեի արդյունքների ամփոփումը: Ձայների վերջնական հաշվարկի համաձայն, շոտլանդացիների մեծ մասը կողմ է արտահայտվել Մեծ Բրիտանիայի միասնությանը՝ չսատարելով անկախության գաղափարին: Անկախացմանը դեմ է քվեարկել Շոտլանդիայի բնակիչների 55 տոկոսը՝ (2 001 926 մարդ), կողմ՝ 44,7 տոկոսը (1 617 989 մարդ): Այդ են վկայում հանրաքվեի արդյունքների քվեների 100 տոկոսի հաշվարկից հետո:
Սեպտեմբերի 18-ին Շոտլանդիայում տեղի ունեցավ հանրաքվե, որի միակ հարցը հետևյալն էր. «Համաձա՞յն եք, որ Շոտլանդիան անկախ երկիր դառնա»:
32 կոմսություններից 26-ում քվեների հաշվարկը ցույց տվեց, որ հօգուտ անկախության քվեարկել է 1 մլն 176 հազար 952 մարդ: Դեմ է արտահայտվել 1 մլն 397 հազար 077-ը: Մասնակցությունը հանրաքվեին աննախադեպ էր՝ մոտ 84 տոկոս:
Հինգշաբթի երեկոյան ընտրատեղամասերի փակվելուց անմիջապես հետո YouGov միջազգային հետազոտական կենտրոնը կանխատեսեց, որ Շոտլանդիայի հանրաքվեն կավարտվի Միացյալ Թագավորության կազմում Շոտլանդիան պահպանելու կողմնակիցների հաղթանակով: Ըստ կանխատեսման, անկախության հակառակորդները կստանան 54 տոկոս, կողմնակիցները՝ 46 տոկոս: YouGov-ի նախագահ Փիթեր Քելները նշեց, որ 99 տոկոսով վստահ է, որ կանխատեսումները կիրականանան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Մինչդեռ, Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը փաստացի ճանաչում է պարտությունը հանրաքվեում: Հանրաքվեի կազմակերպիչները չեն թաքցնում իրենց հիասթափությունը: «Մենք շատ մոտ էինք հաղթանակին»,-հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայից անջատվելու քարոզարշավի ղեկավար, Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության փոխնախագահ Նիկոլ Սթերջոնը: Միացյալ Թագավորության վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը Թվիթերում գրել էր, որ արդեն շնորհավորել է երկրի միասնության օգտին քարոզարշավի կազմակերպիչ Ալիսթար Դարլինգին, հայտնում է «Էխո Մոսկվին»:
Սեպտեմբերի 18-ի Շոտլանդիայի անկախության հանրաքվեն «անջատումների» ալիք բարձրացրեց աշխարհում: Այդպես, ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Ազգայնական շարժման նախագահ Դենիել Միլլերը, որը ցանկանում է, որ օրենսդիր ժողովն առանձնացման մասին հարցը դնի նահանգի բնակիչների քվեարկությանը, ասում է, որ Շոտլանդիայում կայանալիք հանրաքվեն բարի նշան է իր գլխավորած շարժման համար: «Եթե դա կարող է անել Շոտլանդիան, կարող է անել նաև Տեխասը»,-հայտարարել է նա:
Կատալոնիայի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով հավանություն է տրվում Իսպանիայի այդ ինքնավար շրջանում նոյեմբերի 9-ին ինքնիշխանության մասին բնակչության հարցում անցկացնելուն: Բանաձևը կոչ է անում հարցումն անցկացնել «ժողովրդավարական երաշխիքների ու օրենքների համաձայն»:
Բանաձևի օգտին է քվեարկել ազգայնական կուսակցություններից 86 պատգամավոր, ներառյալ «Կոնվերգենցիա և միոթյուն» իշխող կոալիցիան, ինչպես նաև երեք սոցիալիստ պատգամավորները, որոնք այդպիսով խախտել են բանաձևին չսատարելու կուսակցության որոշումը:
Փաստաթղթին դեմ է քվեարկել 44 պատգամավոր Սոցիալիստական, Ժողովրդական և «Քաղաքացիներ» կուսակցություններից, որոնք մեղադրել են Կատալոնիայի կառավարության նախագահ Արթուր Մասին կենտրոնական կառավարության հետ առճակատման բորբոքման մեջ: Ինչպես նշել է «Քաղաքացիների» նախագահ Ալբերտ Ռիվերը, «այդ են վկայում բանաձևի դրույթները, մասնավորապես, այն կետը, որը նշում է, որ ուժի մեջ է մնում հունվարի 23-ին Կատալոնիայի խորհրդարանի հավանությանն արժանացած հռչակագիրը ինքնավար մարզի ինքնիշխանության մասին, որը, սակայն, Սահմանադրական դատարանը մարտին համարեց հակասող երկրի հիմնական օրենքին»:

Согласно данным окончательного подсчета голосов, большинство шотландцев высказались за сохранение единства Великобритании, не поддержав на референдуме идею о независимости региона. «Против» выхода Шотландии из состава Великобритании проголосовали 55,3% жителей региона (2 001 926 человек), «за» – 44,7% (1 617 989 человек), свидетельствуют окончательные данные референдума после подсчета 100% голосов.
В Шотландии в четверг, 18 сентября, прошел референдум, единственным вопросом на котором был «Согласны ли вы с тем, что Шотландия должна быть независимой страной?».
Сразу после закрытия участков в четверг вечером международный исследовательский центр YouGov предсказал, что шотландский референдум завершится победой сторонников сохранения Шотландии в составе Соединенного Королевства. Согласно прогнозу, противники независимости получат 54%, а ее сторонники — 46%. Президент YouGov Питер Келлнер подчеркнул, что на 99% уверен в победе сторонников сохранения Шотландии в составе Соединенного Королевства, передает РИА Новости.
Между тем, в Шотландской национальной партии ранее признали поражение на референдуме об отделении от Великобритании. Организаторы референдума за независимость Шотландии не скрывают своего разочарования. «Нам не хватило совсем немного для победы», – заявил руководитель кампании за отделение от Великобритании, вицепредседатель Шотландской национальной партии Никол Стерджон. Премьер Соединенного королевства Дэвид Кэмерон написал в своем Твиттере, что уже поздравил организатора кампании за единство страны Алистара Дарлинга с успехом, сообщает «Эхо Москвы».
Пример Шотландии вдохновил ряд районов и штатов на заявления о независимости. Так, президент Националистического движения Техаса Дэниел Миллер, который хочет, чтобы законодательное собрание вынесло вопрос об отделении на голосование жителей штата, говорит, что референдум в Шотландии 18 сентября является добрым знаком для его движения. «Если это может сделать Шотландия, то может и Техас», – заявил он.
18 сентября парламент Каталонии одобрил резолюцию в поддержку проведения 9 ноября опроса населения о суверенитете этой автономной области Испании. В ней содержится призыв к проведению опроса «с соблюдением демократических гарантий и законов».
За резолюцию высказались 86 депутатов от националистических партий, включая правящую коалицию «Конвергенция и союз», а также три депутата-социалиста, которые нарушили, таким образом, решение соцпартии не поддерживать резолюцию.
Против документа проголосовали 44 депутата от Социалистической, Народной и партии «Граждане», которые обвинили председателя каталонского правительства Артура Маса в разжигании конфронтации с центральным правительством.