Կատալոնիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել բնակչության հարցումների անցկացման վերաբերյալ օրենքին, որն, ըստ ազգայնական ուժերի, իրավական հիմք է ստեղծում Իսպանիայի այդ ինքնավար մարզի ինքնիշխանության մասին նոյեմբերի 9-ի հարցման համար:
Ըստ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի, օրենքն ընդունվել է ձայների գերակշիռ առավելությամբ՝ 106 «կողմ» և 28՝ «դեմ»: Իսպանիայի կառավարությունը բազմիցս է զգուշացրել, որ օրենքը հակասում է Իսպանիայի սահմանադրությանը, որ այն բողոքարկվելու է Սահմանադրական դատարնում: Առաջիկայում տեղի կունենա նախարարների խորհրդի նիստը, որտեղ որոշում կկայացվի Սահմանադրական դատարան հայց ներկայացնելու մասին: Հենց որ հայցն ընդունվի դիտարկման, Կատալոնիայի խորհրդարանի ընդունած օրենքի գործողությունը կասեցվում է, ինչն անհնար է դարձնում հանրաքվեի անցկացումը: Սակայն կատալոնացի ազգայնականները կարծում են, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումը չի կարող վեր լինել սեփական ճակատագիրն որոշելու ժողովրդի իրավունքից:
Կատալոնիայում, որտեղ Իսպանիայից անկախության գաղափարը շատ արդիական է, մշտապես միլիոնանոց ցույցեր են անցնում հօգուտ անկախության:
Սեպտեմբերի 18-ին անկախության մասին հանրաքվե տեղի ունեցավ Շոտլանդիայում: Ի տարբերություն Իսպանիայի, բրիտանացիները համաձայն էին ընդունել արդյունքները և կենտրոնացել էին պետության միասնության պահպանման օգտին քարոզչության վրա: Հանրաքվեն ավարտվեց անկախության հակառակորդների հաղթանակով՝ կողմ քվեարկեց 45 տոկոսը, դեմ՝ 55 տոկոսը: Շոտլանդիայի առաջին նախարար Ալեքս Սալմոնդը, որը հանրաքվեի գլխավոր նախաձեռնողն էր ու առաջ տանողը, ընդունեց ժողովրդի ընտրությունն ու հրաժարական տվեց: Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնն, իր հերթին, խոստացավ անկախության կողմնակիցներին ընդլայնել իրավունքներն ու առաջարկեց Անգլիային, Ուելսին ու Հյուսիսային Իռլանդիային ևս մտածել ներքին քաղաքականության ոլորտում ինքնուրույնությունն ավելացնելու շուրջ:
Կատալոնացիները պայքարում են անկախության համար արդեն 200 տարի՝ փաստացի, 1714 թ. Բարսելոնայի ճակատամարտում պարտվելուց հետո Իսպանիայի կազմի մեջ մտնելու պահից: Անկախության գաղափարն արմատավորված է կատալոնացիների շրջանում, որոնք միլիոնանոց հանրահավաքներ են կազմակերպում հօգուտ անկախության:

20 Сентябрь 2014 - 07:56 AMT
Парламент Каталонии одобрил закон о проведении опросов населения, который, по мнению националистических сил, создает юридическую основу для созыва 9 ноября опроса о суверенитете этой автономной области Испании.
По сообщению ИТАР-ТАСС, закон прошел с огромным перевесом – 106 голосами «за» и 28 голосами «против». Правительство Испании неоднократно предупреждало о том, что закон противоречит испанской конституции, и что оно обжалует его в Конституционном суде. В ближайшее время состоится заседание совета министров, на котором будет принято решение о направлении иска в Конституционный суд. Как только он примет иск к рассмотрению, действие одобренного каталонским парламентом закона приостанавливается, что сделает проведение референдума невозможным. Однако каталонские националисты считают, что решение Конституционного суда не может быть выше права народа самостоятельно решать свою судьбу.
В Каталонии, где идея независимости от Испании чрезвычайно популярна, регулярно проходят миллионные митинги и шествия в поддержку независимости.
18 сентября референдум о независимости прошел в Шотландии. В отличие от Испании, британцы соглашались признать его результат и сосредоточились на агитации сохранения единства государства. Референдум завершился победой противников независимости: «за» проголосовали 45%, «против» – 55% населения. Первый министр Шотландии Алекс Салмонд, главный энтузиаст и инициатор референдума, признал выбор народа, призвал к этому остальных,и ушел в отставку. Премьер Британии Девид Кэмерон, с свою очередь, обещал сторонникам независимости дальнейшее укрепление самоуправления и предложил Англии, Уэльсу и Северной Ирландии также подумать о расширения самостоятельности во внутренней политике.
Каталония окончательно оказалась в составе Испании и потеряла независимость и автономию в 1714 году, после битвы у Барселоны. С тех пор – уже три века, в регионе идет борьба за независимость. Экономические успехи региона усиливают сепаратистские настроения – ВВп на душу населения в регионе выше, чем в среднем по Испании, примерно на 20%.
Население региона составляет 7,3 миллиона человек, площадь – ок. 32 тыс. квадратных километров. Сепаратистские настроения сильны и в других регионах Испании – Стране Басков и Андалусии.