Սիրիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ կառավարությունն այլևս չունի քիմիական զենք, սակայն այն կարող է հայտնվել ահաբեկիչների ձեռքում:
Սիրիայի արտաքին գործերի և էմիգրանտների նախարարության հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է ՍԱՆԱ գործակալությունը, ասվում է, որ բանակի հաջողությունների ֆոնի վրա տարածաշրջանի և աշխարհի հակասիրիական ուժերն ու ահաբեկչական կազմակերպությունները տեղեկատվությունը մատուցում են այնպես, թե Սիրիայի զինված ուժերը կարող են օգտագործել քիմզենքը ռազմական գործողություններում:
«Դրա հետ մեկտեղ Սիրիան զգուշացնում է, որ որոշ տարածաշրջանային, միջազգային շրջանակներ, լինելով դավադրության մասնակիցներ, կարող են քիմիական զենքը փոխանցել զինյալ ահաբեկչական խմբավորումներին Սիրիայի ժողովրդի դեմ օգտագործելու համար, հետագայում դրանում Սիրիայի բանակին մեղադրելու մղումով, ինչպես դա տեղի ունեցավ անցյալ տարի Հալեպի գավառի Հան Ալ Ասալ քաղաքում և Արևելյան Գուտայի Դամասկոսի գավառում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
ԱԳՆ մեկնաբանությունը պատասխան է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հայտարարությանն այն մասին, որ Դամասկոսը, հնարավոր է, քլոր է օգտագործում մարտական գործողությունների ժամանակ: Ամերիկացի դիվանագետը մտահոգություն է հայտնել Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիայի հնարավոր խախտման առնչությամբ, որի անուղղակի վկայությունն են Սիրիայի գծով ՔԶԱԿ զեկույցի տվյալները: «Ասադի ռեժիմը պետք է գիտակցի, որ պետք է պատասխան տա միջազգային հանրությանը քիմզենքի նման օգտագործման համար»,-ասվում է Քերիի հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Սիրիան կատարել է իր պարտավորությունները Քիմիական զենքի արգելման մասին կոնվենցիայի շրջանակում: ՄԱԿ և ՔԶԱԿ համատեղ առաքելության հետ հաջող գործակցության շնորհիվ սիրիական տարածքում քիմզենք չկա: Սիրիան հուսով է, որ միջազգային հանրությունը կհերքի այդ մեղադրանքներն ու կկենտրոնացնի իր ուշադրությունն ահաբեկչության դեմ պայքարի վրա, ինչպես նաև ճնշում կգործադրի նրանց հանդեպ, ովքեր սատարում են նրան՝ կասեցնելու համար զինյալների սպառազինումը, ուսուցումն ու ընդունումը սեփական տարածքում, նպատակ ունենալով պահպանել խաղաղությունն ու անվտանգությունը տարածաշրջանում և աշխարհում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ-ն և մի շարք երկրներ շատ մոտ էին Սիրիան ռմբակոծելու որոշմանը 2013-ի աշնանը. պատրվակ հանդիսացավ քիմիական զենքի կիրառման վտանգը կառավարական ուժերի կողմից: Սակայն, համոզիչ ապացույցներ չներկայացվեցին: Ռուսաստանի միջնորդությամբ հաջողվեց խուսափել ռմբակոծություններից քիմիական զենքից հրաժարվելու Սիրիայի համաձայնության դիմաց: Դուրս է բերվել և ոչնչացվել է շուրջ 800 տոննա քիմիական նյութ, իսկ ՄԱԿ և ՔԶԱԿ համատեղ առաքելությունն ոչնչացնում է քիմզենքի արտադրության օբյեկտները երկրում:

Власти Сирии заявили, что в у правительства не осталось химического оружия, однако его могут использовать террористы.
В заявлении министерства иностранных дел и по делам эмигрантов Сирии, цитируемом агентством САНА, говорится, что на фоне успехов армии антисирийские региональные и международные круги и террористические организации преподносят информацию, что Вооруженные силы Сирии будут использовать химоружие в военных операциях.
«Наряду с этим, Сирия предостерегает о возможной передаче некоторыми региональными международными кругами, участниками заговора, вооруженным террористическим группировкам химического оружия для его использования против сирийского народа, чтобы потом в этом обвинить Сирийскую армию, как это случилось в прошлом году в провинции Алеппо в городе Хан Аль-Асаль и в провинции Дамаск в Восточной Гуте», – говорится в заявлении.
Комментарий МИД стал ответом на прозвучавшее накануне заявление госсекретаря США Джона Керри о том, что Дамаск, возможно, применяет хлор во время боевых действий. Американский дипломат, выразил обеспокоенность по поводу возможного нарушения Конвенции о запрещении химического оружия, о чем косвенно свидетельствовали данные доклада ОЗХО по Сирии. «Режим Асада должен сознавать, что ему придется ответить перед международным сообществом за подобное использование химического оружия», – говорилось в заявлении Керри, которое цитирует Голос Америки.
«Сирия выполнила свои обязательства в рамках присоединения к Конвенции о запрещении химического оружия. Благодаря успешному сотрудничеству с совместной миссией ООН-ОЗХО на сирийской территории данное оружие отсутствует. Сирия надеется, что международное сообщество отвергнет подобные обвинения и сконцентрирует свое внимание на борьбе с терроризмом, а также окажет давление на тех, кто его поддерживает, чтобы остановить вооружение, обучение и принятие на своей территории боевиков для того, чтобы сохранить мир и безопасность в регионе и во всем мире», – говорится в заявлении.
США и ряд других стран были в шаге от бомбардировок Сирии осенью 2013 года: предлогом стало обвинение правительственных сил применение химического оружия в ходе конфликта. Убедительных доказательств, однако предъявить не удалось. При посредничестве России удалось избежать бомбардировок в обмен на отказ Сирии от химического оружия: вывезено и уничтожено более 800 тонн материалов, а совместная миссия ООн и Организации по запрету химического оружия уничтожает в объекты производства химоружия в стране .