ԱՄՆ-ի, Բահրեյնի, Քաթարի, Հորդանանի, Սաուդյան Արաբիայի, և ՄԱԷ ՌՕ ուժերը հարվածներ են հասցրել «Իսլամական պետության» դիրքերին Սիրիայում:
Ըստ Fox News-ի, հարվածի թիրախում մոտ 20 օբյեկտ է եղել: Հարվածների համար օգտագործվել են Predator անօդաչու սարքերը, B-1 ռազմավարական ռմբահար ինքնաթիռներն ու F-16 և F-18 կործանիչները: Սիրիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն իրազեկել է ՄԱԿ-ում Սիրիայի ներկայացուցչին Ռաքքայում ԻՊ դիրքերին հարվածներ հասցնելու մասին:
Սեպտեմբերի 10-ին ազգին ուղղված ուղերձում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարեց, որ ԻՊ դիրքերին Սիրիայում հնարավոր է հարվածներ հասցնել առանց Կոնգրեսի թույլտվության: Պաշտոնական Դամասկոսը բացասաբար վերաբերվեց նման հնարավորությանը: ԻՊ դիրքերի ռմբակոծությունները Սիրիայում ԱՄՆ առաջին հարվածն է Սիրիայի տարածքին: «Իսլմական պետությունը» վերահսկում է Իրաքի ու Սիրիայի զգալի տարածքներ: Սակայն մինչ այժմ ԱՄՆ-ն սահմանափակում էր օդային հարվածները Իրաքի սահմաններով, քանի որ պաշտոնապես Վաշինգտոնը չէր միջամտում սիրիական հակամարտությանը:

23 Сентябрь 2014 - 06:44 AMT
ВВС США при поддержке Бахрейна, Катара, Иордании, Саудовской Аравии и ОАЭ нанесли удары по позициям ИГИЛ в Сирии.
По сообщению Fox News, целью удара стали около двадцати объектов в стране. Для ударов использовались беспилотники Predator, стратегические бомбардировщики B-1, истребители F-16 и F-18. В МИД Сирии заявили, что США проинформировали представителя Сирии при ООН о нанесении ударов по позициям ИГИЛ в Ракке.
10 сентября в обращении к нации президент США Барак Обама заявил о возможности ударов по позициям ИГИЛ в Сирии без санкции конгресса. Официальный Дамаск негативно отнесся к такой возможности. Бомбардировки позиций ИГИЛ в Сирии стали первым случаем ударов США по сирийской территории. Исламское государство контролирует значительные территории в Ираке и Сирии. Однако до этого момента США ограничивали воздушные удары границами Ирака, так как официально Вашингтон в сирийский конфликт не вмешивается.