23 Սեպտեմբեր 2014 - 12:15 AMT
Ինչպես հայտնում է The Jerusalem Post-ը բանակային հրամանատարության վրա հղումով, կործանիչը հատել է Իսրայելի օդային տարածքը Գոլանի բարձունքների շրջանում: Ինքնաթիռը վայր է ընկել սիրիական Էլ Կունեյտրա շրջանում: Ինքնաթիռը խոցվել է Patriot համակարգի «ցամաք-օդ» հրթիռով:
Պարբերականը, ռազմական աղբյուրների վրա հղումով, հայտնում է, որ ինքնաթիռը, հավանաբար, սխալմամբ է հայտնվել Իսրայելի օդային տարածքում: ՀՕՊ հրթիռի գործարկման պահին ինքնաթիռը դեռ թռչում էր Իսրայելի ուղղությամբ, հետո շրջադարձ է կատարել ու ուղղություն վերցրել դեպի Սիրիա, որտեղ էլ կործանվել է: Օդաչուները պարաշյուտների միջոցով վայրէջք են կատարել Սիրիայի տարածքում:
«Մենք նպատակ չունենք սատարելու ապստամբներին: Սա սահման է և ցանկացած ինքնաիթռ ոչնչացվելու է»,-հայտարարել է աղբյուրը, նշելով, որ ինքնաթիռը կարող էր 5 րոպեում հասնել Իսրայելի ցանկացած կետի: Ավելի վաղ՝ օգոստոսին, Իսրայելի պաշտպանության բանակը ոչնչացրել էր Գոլանի բարձունքներին հասած սիրիական բանակի անօդաչու սարքը:
Գոլանի բարձունքներն Իսրայելի վերահսկողության տակ գտնվող սիրիական տարածք է, որն Իսրայելը գրավել է 1967 թ. 6-օրյա պատերազմի ժամանակ: Սիրիան պահանջում է վերադարձնել տարածքը, սակայն Երուսաղեմը, հղում անելով անվտանգության հարցերին, հրաժարվում է: Խաղաղությունը Գոլանի բարձունքներում պահպանում են ՄԱԿ խաղաղապահները: Գոլանի բարձունքները կարևոր ռազմական և ռազմավարական նշանակություն ունեն, քանի որ այդ տարածքից գնդակոծվում է Իսրայելի զգալի մասը: Գոլանի բարձունքներում է կենտրոնացած Իսրայելի ջրային ռեսուրսների 30 տոկոսը:
Զինված հակամարտությունը Սիրիայի կառավարության ու ապստամբների միջև, որին սատարում են իսլամիստներն ու ահաբեկչական կազմակերպությունները, շարունակվում է շուրջ 3 տարի: Պատերազմը խլել է մոտ 250 հազար մարդու կյանք, մեկ միլիոնից ավելին փախստական է դարձել:

ПВО Израиля сбили фронтовой бомбардировщик Су-24 сирийских ВВС.
Как сообщает The Jerusalem Post со ссылкой на армейское командование, истребитель пересек израильское воздушное пространство в районе Голанских высот. Самолет упал в районе сирийского Эль-Кунейтра. Самолет был сбит ракетой «земля – воздух» комплекса Patriot.
Издание, со ссылкой на военные источники, сообщает, что самолет, скорее всего, залетел на территорию израиля по ошибке. В момент запуска ракеты ПВО самолет еще летел в сторону Израиля, затем развернулся и полетел обратно в Сирию, где и бил сбит. Летчики парашютировались и приземлились на сирийской территории.
«У нас нет цели поддерживать повстанцев. Это – граница, и любой самолет будет сбит», – заявил источник, отметив, что самолет мог долететь до любой точки израиля в течение пяти минут.
Ранее в августе Армия обороны Израиля сбивала случайно залетевший на Голанске высоты беспилотник сирийской армии.
Голанские высоты – контролируемая Израилем территория Сирии, захваченная в ходе Шестидневной войны в 1967 году. Сирия настаивает на возврате территорий, израиль, однако, провозгласил над ней свой суверенитет. Голанские высоты имеют важное военно-стратегическое значение: с территории простреливается значительная часть Израиля. Также на голанских высотах сосредоточены около 30% водных ресурсов Израиля.
Вооруженный конфликт между правительством Сирии и повстанцами, поддержиаемыми исламистами и террористическими организациями, продолжается более трех лет. Война унесла жизни более 250 тысяч человек, более миллиона стали беженцами.